Проф. Панка Пелишек беше забележителна клавирна педагожка и концертираща пианистка. Поводът е 125-годишнината от нейното рождение. Тя възпита и подготви за концертния подиум цяла плеяда наши пианисти - Венцеслав Янков, Ото Либих, Милена Моллова, Дора Лазарова, Георги Азманов, педагози като Лидия Кутева, Люба Обретенова, Възкресия Вълчанова - мога да изброя още много имена, познати от концертните им изяви у нас и в чужбина.
Панка Пелишек е родена на 25 май 1899 г. в София. Баща ѝ Вацлав Пелишек е един от първите чешки музиканти, дошли у нас веднага след Освобождението - той свири на валдхорна в първия български военен духов оркестър. Майка ѝ Вероника е внучка на известния чешки композитор Шпиндлер.
От дете Панка Пелишек свири на пиано - отначало при Франк, после в Музикалното училище при Людмила Прокопова и Андрей Стоянов, след това и при Иван Торчанов. Още ученичка, често акомпанира на пиано на наши известни изпълнители. През 1918 г. учи в шестмесечен курс на Секей в Будапеща, след това завършва Виенската консерватория като ученичка на Йозеф Хофман, в същото време концертира из цяла Австрия заедно с певицата Констанца Кирова.
След завръщането си в България Пелишек развива активна концертна дейност и като пианистка, и като участничка в различни камерни състави. През 1937 г. критикът Иван Камбуров пише за неин концерт: “Не можем да не се преклоним пред прекрасното изпълнение на Панка Пелишек на чудната Соната в си-бемол на Шопен, изпълнена с такава дълбочина и музикалност. Панка Пелишек има хубав усет за творбите на модернистите - тя свири Дебюси, Равел, Макс Регер, а творбите на композиторите Андрей Стоянов, Панчо Владигеров, Любомир Пипков - по време на пътуванията си в Чехия и Австрия“.
Започва и дейност като преподавател по пиано - първо в Музикалното училище, след това в Музикалната академия, където през 1939 г. става професор. Голямата ѝ ангажираност в Академията я кара да прекрати изявите си на концертния подиум и се посвещава само на своите ученици, обкръжена с обич и уважение от всички, които я познаваха.
Панка Пелишек умира на 17 януари 1990 г. В Златния фонд на БНР е съхраненно интервю с прочутата пианистка, в което говори за концертната си дейности и за своите ученици. Записът е направен през 1974 г.
Чуйте в звуковия файл.
В 17-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Томбола за билети за концерти и спектакли - Акценти от музикалния афиш през първия месец на 2025 г.: * прожекцията на балета “Пепеляшка“ от Прокофиев от киносезона на Кралския балет и опера в Лондон “Ковънт..
В Лос Анджелис се проведе 67-ата церемония по връчването на американските музикални награди "Грами". Бионсе беше изпълнителката, която беше номинирана в най-много категории за награда "Грами" тази година за албума си "Cowboy Carter" – цели 11. Така тя стана най-номинираната певица в историята на наградите с 99 номинации за цялата си..
Добрич ще отбележи 145 години от рождението на писателя Йордан Йовков със съвременен спектакъл, обединяващ в себе си музика, танци и текст. Инициативата е финансово обезпечена от Министерството на културата по проект „Добрич арт“, който ще се осъществи от Общинския културен институт. Сцената на изявата ще бъде в градския парк „Св. Георги“, а..
То и името й българско, и хубостта й българска, и талантът й в повече на Гергана Христова - Веселинова от Враца. Книгата, която представям е " Неродена мома", издържана изключително в стил български диалект и бит, унаследен от бабите. Завършила е гимназия във Враца със специалност " История", бакалавър 4 социална педагогика в..
Пианистката Венета Нейнска ще представи творби на Димитър Ненов на престижни сцени в Ню Йорк, Ню Джърси и София. На 15 февруари в Nicholas Music Center на Rutgers University, Ню Джърси, тя ще представи киноконцерта "В търсене на Димитър Ненов" . Това събитие, част от тридневен фестивал, посветен на 90-годишнината на американския педагог и..
На 5 февруари от 19:00 часа Първо студио на БНР ще бъде домакин на авторски концерт с пиеси на композитора Костадин Генчев от поредицата "Петолиния и вдъхновения". Познаваме Костадин Генчев като един от виртуозите в Оркестъра за народна музика на БНР. Високо цененият наш кавалджия обаче отдавна е направил своята заявка и като автор на музика, в която..
Над 40 книги – поезия, проза, научни и научно-популярни издания и произведения за деца на автори от Сливен и региона, издадени през 2024 г., бяха представени в Регионалната библиотека "Сава Доброплодни" в рамките на първия за годината Петъчен литературен салон. Прегледът на годишната книжна продукция на сливенските автори се провежда от..