Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фармацевти предвиждат икономически обезкървени аптеки и фалити. Какво е решението?

Д-р Николай Болтаджиев: Цялата система е сбъркана. Трябва да има такса за всеки един медикамент, а не за рецепта

| Интервю
Снимка: БТА

"От тази си версия на изменението на Наредба 4 единствено печели НЗОК. По този начин тя ще оправи своя бюджет". Това заяви пред БНР фармацевтът Константин Попов, член на Регионалната фармацевтична колегия в Ямбол. 
По думите му с измененията рецептата става много дълга с много на брой лекарства в нея. Всяко лекарство ще трябва да се верифицира. Таксата за обработка ще бъде намалена до 1 рецепта, посочи той и обясни:

"Ако средно сме изпълнили 3 рецепти на 1 човек с безплатни лекарства и сме получили 15 лв. - в този си вариант на Наредба 4 всички лекарства ще са на едно място и ще получим само 5 лв. Ако нямаме цялата терапия, измененията на наредбата нямат яснота какво се случва и кой ще вземе тази такса". 

В момента, в който броят на рецептите намалее, респективно и таксата, която ние получаваме, ние ставаме икономически обезкървени и в един момент няма да можем да посрещаме високите разходи, които и в момента имаме, подчерта Константин Попов. И предупреди, че в дългосрочен план това ще доведе до фалити на аптеки. 
А пациентите ще продължат да се редят на опашки: 

"Само че ако броят на аптеките, работещи с НЗОК, намалее, както предвиждаме - все повече колеги искат да се откажат от договора си при тези условия, ще се увеличи напрежението между лекари, фармацевти и пациенти и ще направи аптеките доста по-натоварени, особено тези, които ще останат по Здравна каса. Напрежението ще се повиши". 
Според него с изменението на наредбата сумата за отпускане на тези безплатни лекарства ще е със 70% по-ниска

"Ние ще получим със 70% по-малко". 

Всички страдаме от тези решения, взети на парче, категоричен бе фармацевтът. 

"Ако в момента говорим за липса на денонощни аптеки, скоро ще говорим за липса на аптеки, работещи със Здравната каса. А тези, които останат, ще бъдат крайно натоварени. Ще видим опашки от времето преди 30 години", смята той.

Д-р Николай Болтаджиев
"Няма значение цената на лекарството, таксата трябва да е фиксирана, защото това е такса за услуга. Цялата система е сбъркана. Трябва да има такса за всеки един медикамент, а не за рецепта - тогава ще е справедливо", е мнението на д-р Николай Болтаджиев, член на Надзорния съвет на НЗОК.

"Когато таксата е върху медикамент - това е много по-справедливо, по-лесно и по-правилно. /.../ Всяка услуга си има цена и тя трябва да бъде заплатена", категоричен бе той.

Според него в случая страдат и фармацевтите, и пациентите

"Публичните средства на Касата, ако не стигат да се заплати услугата, да се мисли за някакъв друг начин. Ако се мисли нещо, то трябва да се мисли за увеличение на публичните средства, а не за рестрикции върху аптеките, защото наистина може да се получи това, което предвиждат фармацевтите, от което ще страдат най-много пациентите".

По думите му щом фармацевтите протестират, значи наистина има голям проблем. 

Интервютата на Даниела Костова с Константин Попов и на Ирина Недева с д-р Николай Болтаджиев в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

С факелно шествие, венци и цветя във Враца отдават почит на Апостола

В рамките на отбелязването на 152-та годишнина от гибелта на Васил Левски във Враца организират факелно шествие.  В него ще се включат ученици, представители на институциите и граждани. С 200 факли те ще преминат по пешеходната улица от паметника на Христо Ботев до монумента на Апостола в центъра на града.  Там ще бъде представена..

публикувано на 18.02.25 в 05:24
Кеми Бейденок.

Кеми Бейдънок за мисията на консерваторите: Трябва да извадим света от пропастта

Западната цивилизация може да рухне като Римската империя, освен ако консерваторите не се възродят и имиграцията не бъде намалена, каза лидерът на британската Консервативна партия Кеми Бейдънок в реч на конференцията на Алианса за отговорно гражданство, събрала десни политици от цял свят в Лондон.  В реч, излагаща визията си за трансформиране на..

публикувано на 18.02.25 в 05:13
Киър Стармър и Еманюел Макрон

Разнобой в Европа за изпращане на войски в Украйна

“Европейските страни се сблъскаха по въпроса за изпращането на войски в Украйна”, гласи заглавието на уводната статия в днешния брой на "Файненшъл таймс".  На кризисната среща в Париж, предназначена за постигане постигне консенсус за това как да отговорят на мирните преговори на американския президент Доналд Тръмп с Русия, до това не се стигна.  Полша..

публикувано на 18.02.25 в 03:54
Христо Христов

Подготвят концесия за минералната вода в боляровско село

Минералната вода в боляровското село Стефан Караджово ще бъде отдадена на концесия при проявен инвеститорски интерес. Повече от 20 години лековитата минерална вода не се използва. Подготвена е документацията за отдаването на концесия и се очаква процедурата да бъде обявена от Министерството на околната среда и водите, информира кметът на..

публикувано на 18.02.25 в 03:27

Кипър отбелязва рязък ръст на туристите през януари

Кипърският туризъм постави първия за 2025-а рекорд. През януари е регистрирано най-голямото увеличение на пристигналите гости за последните 21 месеца, обяви Статистическата служба. Много по-добър в сравнение с миналия януари е и потокът от резервации от европейските туристически пазари към острова. Януари записа повече от 112 000..

публикувано на 18.02.25 в 03:05
Статуята на справедливостта върху Централния наказателен съд в Лондон.

Ново заседание от процеса в Лондон срещу българите, обвинени в шпионаж

В Обединеното кралство продължава процесът срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия.  На последното заседание на Централния наказателен съд бяха изслушани адвокатите на Ваня Габерова, Катрин Иванова и Тихомир Иванчев, които продължават да не се признават за виновни. Ръководителите на шпионската клетка Орлин Русев и Бисер Джамбазов..

публикувано на 18.02.25 в 02:05

Самолет се обърна на летището в Торонто, 18 души са ранени

Самолетна катастрофа е станала на международното летище "Пиърсън" на канадския град Торонто.  Самолетът е на американската авиокомпания "Delta Air Lines" и е марка "Bombardier" с 80 души на борда. Пристигал е от Минеаполис, Съединените щати. На видеозапис, заснет от един от тях, се вижда, че самолетът е насред заснежена писта, обърнат по таван. Пожар..

публикувано на 18.02.25 в 01:03