Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Община Дупница стартира зелен проект заедно с Крива паланка

Снимка: Кирил Фалин

Проект по подобряване на зелените зони и парковите пространства за над 800 000 лева стартира Общината в Дупница заедно с Крива паланка (РСМ) по Програмата за трансгранично сътрудничество. Договорът по реализацията вече е подписан, срокът за изпълнение на проекта е 24 месеца.
Проектът предвижда озеленяване на площи на територията в градска среда със засаждане на нови дървесни видове, внедряване на “зелен“ електронен кадастър, който ще подпомага устойчивия растеж чрез проследяване на екологичните промени, предоставяне на данни за почвата и биоразнообразието. 
Той ще ръководи решенията за градско развитие, гарантирайки същността на зелените пространства и интегриране във всички бъдещи градски проекти. 
Освен това екологични групи и неправителствени организации могат да използват този кадастър за кампании за застъпничество и осведоменост, гарантирайки опазване и подобряване на зелените площи.
Предвидено е изготвяне на триезичен наръчник за отглеждане на растения, който ще даде възможност на общностите да получат оптимални знания за грижа за растения, моделите на растеж и защита срещу потенциални заплахи. 
В Община Дупница и в Община Крива Паланка е включен зелен кадастър и табло за наблюдение на качеството на въздуха. 
Реализирането на такъв проект е много навременно за Дупница - тази пролет заради ново пространствено оформление на централната градска част бяха отрязани близо 20 дървета, стигна се до протести и намесата на полицията, случаят стигна и до прокуратурата, коментират администратори.


По публикацията работи: Радмила Попова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ниски добиви на слънчоглед в Ямболско

Започна прибирането на слънчогледа в Ямболска област.  Добивите са ниски, а качеството на много места е влошено.    Над 473 000 декара са засети със слънчоглед в областта, прибирането му е в начален етап, а добивите са далеч под очакванията на стопаните, коментира председателят на Регионалния съюз на зърнопроизводителите Стоян Александров:..

публикувано на 03.08.25 в 01:35

Португалия е в повишена степен на готовност за горски пожари

В събота правителството на Португалия издаде предупреждение за гореща вълна с висок риск от пожари в големи части на страната през следващите дни, предаде Франс прес. Предупреждението, обхващащо периода от неделя до четвъртък, включва забрана за огньове, фойерверки и използване на електрическо оборудване в горите. Властите също така..

публикувано на 02.08.25 в 20:35

Пореден палеж на жп линии в Германия бе регистриран днес

Пореден палеж на жп линии в Германия бе регистриран днес. Този път в провинция Саксония-Анхалт. Два палежа спряха влаковото движение в Северен Рейн-Вестфалия в четвъртък В рамките на два дни е регистриран трети предполагаемо умишлено предизвикан пожар по кабели на германските железници. След като в четвъртък в Дюселдорф бяха запалени жп..

публикувано на 02.08.25 в 20:18

Гръцките власти арестуваха родителите на 12-годишно момиче, което се удави в морето

Гръцките власти арестуваха родителите на 12 годишно момиче, което се удави в морето. Местни медии съобщават, че родителите са българи. Голяма спасителна операция проведоха гръцките власти за детето, което вятър отнесе в открито море. То не е можело да плува, носело е спасителна жилетка и е влязло в морето с надуваем дюшек. Течение го е..

публикувано на 02.08.25 в 20:10

Отменено е бедственото положение на територията на пострадалите от пожара 3 трънски села

Кметът на Трън Цветислава Цветкова каза, че е отменено частичното бедствено положение на територията на селата Слишовци, Насалевци и Рани луг. От днес започна и почистване на опожарените имоти. Десетки доброволци се включиха в акцията по почистване в най-пострадалото при пожара село Рани луг. Паралелно с разчистване на отломките, започнаха..

публикувано на 02.08.25 в 19:54

Германия: Между 50 и 100% от хуманитарната помощ за Ивицата Газа се отклонява от "Хамас"

"Хамас" и други криминални структури в Ивицата Газа отклоняват между 50% и 100% от хуманитарната помощ, според германското разузнаване. Данните бяха представени на спешна среща в канцлерството, посветена на хуманитарната криза в региона. От вчера германската армия извършва въздушни доставки на помощи над газа.  Германската армия е..

публикувано на 02.08.25 в 19:39

Над 400 свободни места за осмокласници за четвъртия етап на класиране в област Плевен

Свободните места за осмокласници за четвърти етап на класиране за прием в гимназиите в област Плевен са 414. Това показва информацията на Регионалното управление на образованието (РУО) в Плевен, предаде БТА. В четвърти етап на класиране могат да участват учениците, които не са записани в нито едно училище от държавния план-прием, както и..

публикувано на 02.08.25 в 19:25