Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво задържа един индиец повече от 30 години в България?

4
Снимка: Личен архив

Нирадж Кумар е роден в индийския град Бомбай, днешен Мумбай. Поради икономически причини родителите му се преместват в градчето Коимбатур (Coimbatorе) в южната част на Индия. Коимбатур е известено с леярната за производство на метали и автомобилната промишленост. В индийския Манчестър, както е познато селището сред индийците, се произвежда оборудване за текстилната промишленост, резервни части, комплекти моторни помпи и разнообразни инженерни стоки и услуги. В Коимбатур процъфтява развитието на малките и средните компании.

"Там съм учил до 10 клас. След това, пак поради икономически причини, се преместихме в Бангалуру. Сега градът е известен заради проспериращата IT индустрия в сферата на хардуера. Познат е още и като "Зеления град". Много е приятен като град. Живях там три години и отново се върнахме в Бумбай“, сподели Нирадж пред БНР.

На 18 години Нирадж напуска Индия поради икономически причини и започва работа в Камерун. В африканската страна работи почти четири години. Заради започнали размирици в страната решава да отиде на работа в Дубай. Там отново остава около една-две години. Времето, в което Нирадж е в Обединените арабски емирства, в Европа настъпва края на Студената война. С падането на Берлинската стена бизнесмените в Дубай започват да се интересуват от страните в Източна Европа.

"По този начин за първи път минах през България като транзитен пътник. Видях, че тогава в действителност нищо нямаше. Съвсем по-различна беше България от тази, която е днес. Даже и магистралата на Пловдив стигаше само до Пловдив. Не бих казал, че България приличаше на Индия (смее се), беше добре подредена“, спомня си Нирадж.

Преди да мине през България, докато е живял в Индия или в Африка, никога не е чувал нищо за страната ни. Полюбопитствал едва след промените в края на 89та година. По това време в Дубай имало Български индустриален център, откъдето научил малко повече за страната ни.

"Разбрах, че тогава България беше поела по пътя на демокрацията. Дотогава в страната имаше само Кореком – валутни магазини, където предимно чужденците купуваха или някои българи, които работеха в чужбина. В този магазин само можеше да се купува с долари. А, аз като идвах от Дубай, обърнах парите си в левове и влизам в магазина и искам да си купя нещо и ми казват, че не може. И аз се ядосах. И попитах: „Защо не може? Нали сте демокрация?“. И те ме изпратиха при шефа. Така се запознахме с управителя на Кореком. Оказа се, че е бил в Индия и така станахме приятели“.

Днес Нирадж Кумар вече е живял повече в България, отколкото в Индия. Ръководи няколко бизнеса – единият за търговия с индийски хранителни стоки, а другият в сферата на високите технологии. Председателства Сдружение за развитие на бизнес и културни отношения между Индия и България. По тази линия работи и за популяризиране на страната ни сред индийците. Най-успешният проект, заради който много индийци вече не се чудят, когато им спомене за България е боливудският екшън филм . Филмът е заснет в три страни – България, Исландия и Индия. Голяма част от сцените се развиват около най-известните паметници на културата. В това число храм "Свети Александър Невски", парламентът, градската градина в София и Народният театър, Народната библиотека.

Какво задържа Нирадж Кумар повече от 30 години в България?

Репортажа Виктория Петрова в предаването "Пътувай с Хоризонт" можете да чуете от звуковия файл.

Снимки: Личен архив на Нирадж Кумар

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Николай Нанков

Николай Нанков: Има неразплатени 500 млн. за проекти на общините, включени в бюджета

Депутатът от ГЕРБ-СДС Николай Нанков заговори за дупка от 500 милиона лева само по проектите на общините, включени в бюджета. "Това, което знаем още от миналата година, е че има неразплатени над 500 милиона лева и фактурирани към общините по общинската програма. Това, за което сезирахме още миналата година. Помните, че още февруари месец 2024..

публикувано на 04.02.25 в 13:41

Над 1800 са новорегистрираните пациенти в Комплексния онкологичен център на Русе

1841 са новорегистрираните пациенти с онкологични заболявания в Комплексния онкологичен център на Русе. Сред жените на първо място е ракът на млечната жлеза, а сред мъжете - на белия дроб. В Комплексния онкологичен център-Русе се грижат за общо 21 895 пациенти, жители на Русенска, Разградска и Силистренска област. Тенденцията е за по-голяма..

публикувано на 04.02.25 в 13:39

Откриха 13-годишната Габриела, която бе обявена за издирване в Испания

13-годишната Габриела Кътева, която беше обявена за издирване в Испания, е открита късно снощи жива и здрава. Момичето вече е при семейството си.  В Испания издирват изчезнало българско момиче По първоначална информация няколко полицаи са намерили Габриела в изоставена къща на хълм, близо до Паленсия, където тя живее със семейството..

публикувано на 04.02.25 в 13:35
Проф. Димитър Иванов

Проф. Димитър Иванов: Имаме растеж, помпан от кредити и увеличени цени

Искане за нов конвергентен доклад, бих казал без ирония - дивергентен доклад, е решение на правителството на България. Трябва да се прецени имаме ли основания и аргументи за доклад . Винаги съм казвал, че присъединяването към еврозоната е политически процес. Но е двупосочен, реципрочен процес. Това предупреди макроикономистът проф...

публикувано на 04.02.25 в 13:19
Венко Сабрутев

Сабрутев: Борисов да спре да се прави на "Многострадална Геновева"

От ПП-ДБ отхвърлиха упреците за лошо финансово състояние, дупка в бюджета и наследени задължения от над 3 млрд. лв.  Венко Сабрутев определи тези обвинения като "лъжа“: "Борисов трябва да спре да се прави на "Многострадална Геновева" и да започне да управлява, да спре да се крие зад другите хора. Видяхме, че за 2024 година дупка няма. Първо, лъжата,..

публикувано на 04.02.25 в 13:17

Напрежение в Сандански преди извънредните избори за общински съветници

В Сандански отново ще избират общински съветници , след като резултатите от редовните избори в края на 2023 година бяха касирани . Предизборната надпревара вече се превърна в ожесточена  битка за гласове, в която основен аргумент отново са парите. Местни политически лидери обвиниха полицията и прокуратурата, че не правят нищо, за да спрат..

публикувано на 04.02.25 в 13:11

Фон дер Лайен: Постепенният отказ от руските изкопаеми горива трябва да продължи

Постепенният отказ от руските изкопаеми горива трябва да продължи, заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен по време на годишната конференция в Брюксел на посланиците на страните членки. "16-ият пакет санкции срещу Русия предстои да бъде одобрен", увери тя. В новия пакет от санкции на ЕС срещу Русия не..

публикувано на 04.02.25 в 13:11