Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво задържа един индиец повече от 30 години в България?

4
Снимка: Личен архив

Нирадж Кумар е роден в индийския град Бомбай, днешен Мумбай. Поради икономически причини родителите му се преместват в градчето Коимбатур (Coimbatorе) в южната част на Индия. Коимбатур е известено с леярната за производство на метали и автомобилната промишленост. В индийския Манчестър, както е познато селището сред индийците, се произвежда оборудване за текстилната промишленост, резервни части, комплекти моторни помпи и разнообразни инженерни стоки и услуги. В Коимбатур процъфтява развитието на малките и средните компании.

"Там съм учил до 10 клас. След това, пак поради икономически причини, се преместихме в Бангалуру. Сега градът е известен заради проспериращата IT индустрия в сферата на хардуера. Познат е още и като "Зеления град". Много е приятен като град. Живях там три години и отново се върнахме в Бумбай“, сподели Нирадж пред БНР.

На 18 години Нирадж напуска Индия поради икономически причини и започва работа в Камерун. В африканската страна работи почти четири години. Заради започнали размирици в страната решава да отиде на работа в Дубай. Там отново остава около една-две години. Времето, в което Нирадж е в Обединените арабски емирства, в Европа настъпва края на Студената война. С падането на Берлинската стена бизнесмените в Дубай започват да се интересуват от страните в Източна Европа.

"По този начин за първи път минах през България като транзитен пътник. Видях, че тогава в действителност нищо нямаше. Съвсем по-различна беше България от тази, която е днес. Даже и магистралата на Пловдив стигаше само до Пловдив. Не бих казал, че България приличаше на Индия (смее се), беше добре подредена“, спомня си Нирадж.

Преди да мине през България, докато е живял в Индия или в Африка, никога не е чувал нищо за страната ни. Полюбопитствал едва след промените в края на 89та година. По това време в Дубай имало Български индустриален център, откъдето научил малко повече за страната ни.

"Разбрах, че тогава България беше поела по пътя на демокрацията. Дотогава в страната имаше само Кореком – валутни магазини, където предимно чужденците купуваха или някои българи, които работеха в чужбина. В този магазин само можеше да се купува с долари. А, аз като идвах от Дубай, обърнах парите си в левове и влизам в магазина и искам да си купя нещо и ми казват, че не може. И аз се ядосах. И попитах: „Защо не може? Нали сте демокрация?“. И те ме изпратиха при шефа. Така се запознахме с управителя на Кореком. Оказа се, че е бил в Индия и така станахме приятели“.

Днес Нирадж Кумар вече е живял повече в България, отколкото в Индия. Ръководи няколко бизнеса – единият за търговия с индийски хранителни стоки, а другият в сферата на високите технологии. Председателства Сдружение за развитие на бизнес и културни отношения между Индия и България. По тази линия работи и за популяризиране на страната ни сред индийците. Най-успешният проект, заради който много индийци вече не се чудят, когато им спомене за България е боливудският екшън филм . Филмът е заснет в три страни – България, Исландия и Индия. Голяма част от сцените се развиват около най-известните паметници на културата. В това число храм "Свети Александър Невски", парламентът, градската градина в София и Народният театър, Народната библиотека.

Какво задържа Нирадж Кумар повече от 30 години в България?

Репортажа Виктория Петрова в предаването "Пътувай с Хоризонт" можете да чуете от звуковия файл.

Снимки: Личен архив на Нирадж Кумар

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

24 деца със специални образователни потребности в Брезник ще получат подаръци за Коледа

24 деца и младежи със специални образователни потребности от Средно училище "Васил Левски“ в Брезник ще получат на коледното тържество в училище подаръци, осигурени от дарители. Подаръкът за всяко едно дете е такъв, какъвто то само си е пожелало, каза инициаторът на кампанията Снежана Лазарова. От 12 години Снежана Лазарова е ресурсен учител в..

публикувано на 21.11.24 в 20:33
Президентът на Русия Владимир Путин

Путин обяви, че Русия е изпитала ракета със среден обсег с удар срещу Украйна

Руският президент Владимир Путин заяви, че страната му е изпитала нова ракета със среден обсег при днешния удар по Украйна и предупреди, че Москва може да я използва срещу страни, позволили на Киев да изстрелва техните ракети по руска територия, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Киев съобщи за руска атака с междуконтинентална..

публикувано на 21.11.24 в 20:09
Дългогодишни преподаватели в Техническия университет, заедно със скулптора Адриан Новаков, изваял барелефа (третият от ляво на дясно)

Габровският технически университет чества 60 години от създаването си

В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..

публикувано на 21.11.24 в 19:42

КС образува дело по искането на президента Радев за три текста от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..

публикувано на 21.11.24 в 19:30
Митрополит Арсений

Сливенският митрополит Арсений освети храм в ямболското село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци.  В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..

публикувано на 21.11.24 в 19:20

"Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора"

На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР  Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..

публикувано на 21.11.24 в 19:19
Снимката е илюстративна, архив

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност. Причините са комплексни - липсата на финансиране от държавата и законови норми, които не позволяват влизането на тежка техника в речните корита без разрешение от Басейновата дирекция.  Необходими са законови промени, които да позволят почистването на..

публикувано на 21.11.24 в 19:06