Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нова политическа група ще има в Европейския парламент - "Патриоти за Европа"

Снимка: БТА

Новата дясна фракция в Европейския парламент  - "Патриоти за Европа", чието начало беше поставено от премиера на Унгария Виктор Орбан вече включва достатъчно партии, за да получи статут на политическа група. Това съобщава ДПА, цитирана от БТА.

Манифестът на групата се фокусира върху запазването на националния суверенитет в Европейския съюз, борбата срещу нелегалната миграция и отслабване на приетите от Евросъюза мерки за борба срещу климатичните промени.

В новото обединение вече влизат седем държави, след като желание за присъединяване към обединението декларираха нидерландската Партия на свободата, белгийският "Фламандски Интерес" и Датската народна партия.

Партията на Орбан ФИДЕС, австрийската Партия на свободата и чешкото Движение на недоволните граждани бяха първите членове, когато беше дадено началото на формирането на обединението, към което по-късно се присъединиха и испанската партия "Вокс" и португалската "Шега".

Според правилника на ЕП, освен че трябва да представлява четвърт от страните членки на ЕС, политическата група трябва да има поне 23 европейски депутати. На една партия не е разрешено да членува в повече от една група.
По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Димитър Георгиев: Очаквам много гладко да преминем към еврото

Цените ще се движат така, както щяха да се движат и без да въведем еврото. Това обясни пред БНР Димитър Георгиев, финансист и анализатор на международните пазари. "Мерките, които правителството предприема, няма да доведат до никаква промяна в цените на стоките и услугите. България отдавна е пазарна икономика и цените се определят от..

публикувано на 13.08.25 в 16:45
Министърът на транспорта Гроздан Караджов

Гроздан Караджов: Сигнал на 112 е причината за ескорт от германски изтребители на самолета от София

В понеделник е получен сигнал на телефон 112 от гражданин, който е заявил, че на борда на самолет Boeing 737 на авиокомпания Ryanair, изпълняващ полет FR-9962 от София до лондонското летище "Станстед" със 174 души на борда, има палестинец, който възнамерява да извърши "лоши неща". Това е посочено в отговор на вицепремиера и министър на транспорта и..

публикувано на 13.08.25 в 16:43
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп: Европейските лидери са страхотни хора, които искат да видят сключена сделка

Европейските лидери са страхотни хора, които искат сключването сделка за мир в Украйна. Това написа Доналд Тръмп в собствената си социална мрежа преди той и вицепрезидентът Джей Ди Ванс да се включат в конферентен разговор с ръководителите на европейски страни от НАТО и украинския държавен глава Володимир Зеленски. "Ще говоря с европейските лидери..

публикувано на 13.08.25 в 16:26

Горещини в Италия, червен код за 16 града днес

Топлинната вълна става все по-гореща и до петък, 15 август, когато е Ferragosto - официален празник с традиция от Древния Рим, температурите в Италия ще достигнат до 40 градуса по Целзий.  Най-горещо е и ще бъде в 16 града от алпийския Болцано и в голяма част в тези от северната и централна част на Апенинския полуостров като Болоня, Верона, Милано,..

публикувано на 13.08.25 в 16:04
Проф. Румен Кънчев

Проф. Румен Кънчев: Тръмп и Путин могат да решат да се премине към прекратяване на огъня

"Двамата президенти, които ще се срещнат в петък, могат да решат  да се премине към прекратяване на огъня".  Това заяви пред БНР проф. Румен Кънчев, бивш зам.-министър на отбраната, експерт по международна сигурност. "Никой не може да им влияе, никой не може да им попречи. Това ще даде оптимизъм на световната политическа сцена"...

публикувано на 13.08.25 в 15:50

Заради предполагаема заплаха самолет от София за Лондон е ескортиран от германски изтребители

Два британски авиационни сайта съобщават за инцидент с полет на Ryanair от София до лондонското летище "Станстед", излетял в 21:30 часа на 11 август. На полета е било отказано разрешение да мине през чешкото въздушно пространство заради предполагаема атака, а по-късно два германски изтребители са го ескортирали до Нидерландия, откъдето с два часа..

публикувано на 13.08.25 в 15:46

Пожар обхвана защитената местност Калимок - Бръшлен край Тутракан

Пожарникари и горски служители продължават борбата с огъня в защитената местност Калимок - Бръшлен край Тутракан. Огънят е лумнал вчера. По приблизителни оценки пожарът е засегнал площ около 850 дка.  Голям пожар край Тутракан Кметът на село Нова Черна каза пред Радио Шумен, че местността е трудностъпна и най-ефективно ще бъде..

публикувано на 13.08.25 в 15:44