Лидерът на "Непокорна Франция" Жан-Люк Меланшон, който е в коалицията, спечелила парламентарните избори във Франция, смята, че трябва да се водят мирни преговори между Русия и Украйна и вижда като първа стъпка за целта демилитаризация около ядрените зони.
Той каза това в отговор на въпрос на БНР дали все още поддържа тезата си за такива преговори при условията, за които настоява Русия и след бомбардировката на детската болница в Киев.
Меланшон даде кратък брифинг за журналисти в Европейския парламент.
"Мирът се сключва между врагове, а не между приятели. Това са Русия, която нападна Украйна, и Украйна, която защитава суверенитета и териториалната си цялост справедливо. По тази причина тя трябва да получава помощ от всички европейски демокрации, особено от Франция, която е нападана 4 пъти през изминалия век от нашите съседи", подчерта Меаланшон.
"Отговарям ви, мирът ще бъде сключен с руснаците. Не виждам какъв би бил интересът да се сключва мир с турците, защото не воюваме с тях. Така че мирът ще се сключи с руснаците в светлината при един единствен факт - войната е ужасно нещо при всякакви обстоятелства. Няма благоприятни войни, нито такива бомбардировки, нито хирургически удари".
"Имаме 2 хиляди военни, ангажирани на източния фронт в рамките на НАТО - в Румъния, от други организации в Полша и в Балтийските страни, така че във всеки момент сме заплашени да станем воюващи, дори ако станем обект на случаен удар и тогава ще бъдем оставени на милостта на добре позната стратегическа фигура", подчерта Меланшон и добави: "Затова ни трябва много хладнокръвие и никакво изхвърляне":
"По време на президентската си кампания се опитах да прокарам идея, при която да няма нито победител, нито победен. Но дори и в нейните рамки е ясно, че автономността и суверенитетът на Украйна трябва да се възстановят, не можем да си представим друга ситуация. Разбира се, чрез преговори".
Като първа стъпка Меланшон посочи сигурността на ядрените централи, чиято безопасност засяга цяла Европа:
"Смятам, че ако поемем тази отговорност, ще заявим: "Ние ви предлагаме да демилитаризирате зоните около ядрените централи". Руснаците като че ли изразиха съгласие, украинците поискаха това да се направи, така че ще имаме първоначалната основа, за да установим зони на мира и ограничение на огъня".
Във връзка с публикуван видеоматериал в интернет-платформата YouTube, със заглавие "БГ схемите с ОРЪЖИЕ (човек отвътре)“ от ръководството на ВМЗ - Сопот заявяват, че поднесената в клипа информация не отговаря на истината. От предприятието остро възразяват поднесената невярна и тенденциозна информация в цитирания видеоклип да бъде използвана за..
16-годишен ученик e заплашил с нож и ограбил 17-годишен младеж в София. Извършителят е задържан от екипите на Пето РПУ в столицата. Илия Кузманов - началник на Пето районно полицейско управление в София: "Непълнолетно лице заплашва с нож също непълнолетно лице, след което отнема известна сума пари. В рамките на разпоредената специализирана полицейска..
Повреда в контактната мрежа на възловата железопътна гара Мездра предизвика закъснения в движението на влаковете по направлението към Северозапада и към Горна Оряховица и Русе. Повредата е възникнал от скъсан кабел. Той е паднал върху дизелов локомотив, теглещ товарна композиция. Предизвикан е пожар, който е загасен от машиниста. Напрежението по..
Тримата апелативни съдии, които утре трябваше да се произнесат по молбата на кмета на Варна Благомир Коцев да излезе от ареста, са си направили отвод, съобщиха от съда. ПП-ДБ-Варна: Има опасност кметът да бъде отстранен до края на ноември, варненци трябва да защитят вота си Александър Желязков, който е и заместник-председател на Софийския..
Поредна спирка в разяснителната кампания за въвеждането на единната европейска валута бе Ветово, Русенска област. Гражданите имаха възможност да задават въпроси към експерти от Комисията за защита на потребителите (КЗП). Ветово е градче, печално прочуло се с телефонните измамници, които успешно превалутират наум турски лири, български..
Регионалното управление на МОН в Хасково още не е започнало проверка на спортното училище "Стефан Караджа" в града, но е издадена заповед за започване на такава, съобщи директорът на РУ на МОН Силвия Касабова в интервю пред БНР. В спортното вчера деветокласник е стрелял с пистолет. "Проверка не сме направили още, предстои, проверка..
Европейската комисия ще предложи частично спиране на преференциалните търговски отношения с Израел, както и санкции върху двама израелски министри и 10 членове на "Хамас", съобщиха високопоставени източници от Комисията. Този път Комисията предлага два пакета от санкции. В първия са включени министърът на финансите на Израел Бецалел Смотрич..
В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" почитаме една от най-забележителните български оперни певици от втората..
Има скандални различия между цените, обявени от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ) и крайните цени за потребителите...
Какво ли не ще измислят "здравите сили", само и само да остане Емил Кошлуков на поста . Всичко може да се очаква от Административния съд-София във..