Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нещата при третия мандат са "малко на принципа "бързай бавно", смята преподавателят

Доц. Христо Паунов за предложението на ПП-ДБ: Нетрадиционно и екзотично

Според конституционалиста връчването на първите два мандата за кабинет следва да е в обозрими, сравнително кратки срокове

| Интервю
Снимка: БТА

Процедурата по връчване на мандати за съставяне на правителство е започнала. Няма разписан срок за връчването на първия и втория мандат, но това следва да бъдат "обозрими, сравнително кратки срокове" за задвижване на процедурата.

Това мнение изрази пред БНР доц. Христо Паунов, преподавател по Конституционно право в Юридическия факултет на Пловдивския университет и Юридическия факултет на УНСС.

Това не е абсолютно произволен или прекалено дълъг срок, категоричен е специалистът в тълкуването на понятието "разумен срок". По думите му този срок се определя от държавния глава и в конституционните текстове виждаме засилената му роля в политическия арбитраж.

"От него зависи как ще протече тази процедура."

"Звучи малко нетрадиционно, малко странно", смята доц. Паунов за предложението на ПП-ДБ първо да се приемат определени закони, а след това да се върви към сформиране на правителство, като се забави процедурата по връчване на втория мандат. 

"Парламентарна република означава, че парламентът трябва да намери начин и възможност да състави правителство, което да бъде отговорно пред парламента. Това е основната цел на тази процедура. Всичко останало звучи доста екзотично."

След неуспешни първи два мандата при третия вече имаме абсолютно фиксиран 7-дневен срок, напомни преподавателят по конституционно право. Според Паунов нещата при третия мандат са "по-интересни", защото в Конституцията няма фиксиран срок, в който получилият мандата да предложи състав на правителство.

Нещата се забързват при връчването на мандата, но после се забавят, обясни той. По думите му тук процедурата е "малко на принципа 'бързай бавно' ".

Конституционната юрисдикция не трябва да бъде притискана и форсирана, коментира доц. Паунов относно дългоочакваното произнасяне на Конституционния съд по промените в Конституцията. Той го определи като "делото на годината" и подчерта, че решението трябва да има действие занапред.

Ако КС постанови, че има нарушена процедура при приемането на промените в Конституцията, всички промени падат, изтъкна доц. Христо Паунов.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гръцките полицаи могат да конфискуват колата ви, ако в нея има туби с бензин

Екипи на полицията проверяват след преминаване на границата за евентуален нелегален внос на бензин в туби. В зависимост от количеството нелегално внесено гориво се налага глоба, конфискация на горивото, но и конфискация на автомобила. Тълкуването е, че колата се използва за нелегален внос на акцизна стока. Особено строги са гръцките..

публикувано на 23.08.24 в 09:33
младши експерт Недялко Димитров и младши инспектор Иван Иванов

Зачестяват посегателствата срещу полицаи в Добричко

В рамките на седмица полицаи от Областната дирекция на МВР Добрич се сблъскаха с два идентични случая, при които жители отказват да се подчинят на техните разпореждания. И при двата инцидента се е стигнало до критична ситуация и полицаите са използвали сила . Арестуваните са четирима, срещу тях Районната прокуратура в Добрич е завела..

публикувано на 23.08.24 в 09:27

Лодка с мигранти се преобърна в река Дрина между Сърбия и Босна и Херцеговина

Десет души, сред които и бебе, загинаха след като лодка с мигранти се преобърна в ранните часове вчера при прекосяване на река Дрина от Сърбия към Босна и Херцеговина. Предполага се, че в лодката е имало 25 души. 18 от тях, 10 от които са малолетни и непълнолетни, са успели да влязат в Босна.

публикувано на 23.08.24 в 09:00
Лъчезар Тошев

Лъчезар Тошев: Необходим ни е институт за национална памет

Европейският ден в памет на жертвите на тоталитарните режими за първи път беше отбелязан у нас през 2010 г. Оттогава досега всяка година отбелязваме този ден, за да се помнят събитията . Това каза пред БНР Лъчезар Тошев, инициатор за отбелязването на деня, бивш депутат, представител на България в Парламентарната асамблея на Съвета на Европа..

публикувано на 23.08.24 в 08:53

Вход свободен за рок феста "Хоталич" край Севлиево

Седмият рок фест "Хоталич" започва тази вечер край Севлиево. Девет групи ще свирят за публиката в двете вечери край руините на средновековния град –крепост, дал името на фестивала. Фестивалът "Хоталич“ е в подкрепа на българската рок музика и от първото издание досега се провежда с вход свободен за публиката. Тази вечер, още в 7 часа, на..

публикувано на 23.08.24 в 08:41

Ученици изкачват скоростно стъпалата към Паметника на свободата на Шипка

Ден преди кулминацията на националното честване, посветено на Шипченската епопея, ученици ще се състезават в традиционната надпревара по скоростно изкачване на стъпалата към Паметника на свободата на историческия връх. Стартът ще бъде даден днес в 10 часа. Ученици от 5-ти до 12-ти клас ще застанат на старта в подножието на Паметника на..

публикувано на 23.08.24 в 08:28
доц. Христо Орманджиев

Доц. Христо Орманджиев: Вариант е да се разшири "домовата книга"

"Това действие на пожар в българското законодателство е нещо, което не изглежда нормално - на пожар да се правят нещата." Това мнение изрази пред БНР доц. д-р Христо Орманджиев, преподавател по конституционно право във Великотърновския университет. Главчев със срок за нов кабинет до понеделник, при успех - избори на 27 октомври Не..

публикувано на 23.08.24 в 08:25