Това предупреждение отправя пред БНР Стефан Тихолов, председател на Общинския съвет в Ловеч.
Общините не са готови да отговорят на изискванията. От 1 януари общините ще бъдат изправени пред най-голямото предизвикателство в този мандат. Все още никой няма яснота, готовност, финансова обезпеченост, отчита той.
Общините ще бъдат поставени в сложна ситуация. Ще има много по-ниска събираемост – между 30 и 40%, тоест ще бъдат сериозно затруднени финансово, предупреждава Тихолов.
По думите му, местните власти ще се изправят пред хипотетичната възможност да нямат правни основания да събират такса битови отпадъци и затова настояват за едногодишна отсрочка.
Общините не разполагат с обективни бази данни за законосъобразно и справедливо изчисление на таксата битови отпадъци, подчертава Стефан Тихолов. Той уточнява, че няма припокриване и е налице разминаване в данните на отделни регистри.
Няма как общините да направят тази грандиозна реформа сами, подчертава Силвия Георгиева, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините (НСОРБ).
"До момента общините са изцяло сами в този процес. Държавата е заета само със себе си. Няма никакво отношение към тази огромна трансформация в българската икономика. Цялата промяна е оставена в ръцете на кметовете и общинските съвети."
Държавата няма осигурен автоматизиран обмен между държавните и общинските институции, заяви Георгиева в предаването "Преди всички".
Необходими са прецизни данни и регистри, чиито данни съвпадат, изтъкна тя.
Общините ще предложат промяна, която да осигури непрекъсваемост в събираемостта на приходите, подчерта Силвия Георгиева във връзка с евентуално обжалване на общинско законодателство, което може да лиши общините от приходи.
Цветните контейнери са извън контрола на общините. Трябва да се направят съществени промени в Закона за управление на отпадъците, които да гарантират, че по улиците ще има достатъчно цветни контейнери, коментира Силвия Георгиева.
Тя уточни, че такса битови отпадъци за количество ще се заплаща само за отпадъците в общите контейнери.
Всеки трябва да бъде мотивиран да събира разделно, защото така допринася за намаляване на общото количество битови отпадъци, посочи председателят на НСОРБ.
"Тогава всички заедно ще плащаме по-малко. Толкова по-малко ще плащаме всички за обезвреждане на отпадъците."
Не е задължително да претегляме отпадъка на всеки гражданин, отбеляза Георгиева. Според нея "трябва да се предпазим от изкривяването да тръгнем към измерване на количеството, което генерира всеки потребител", защото този начин на изчисляване е изключително скъп.
"Мотивацията на всеки гражданин е всички заедно да намалим общото количество отпадъци, което изхвърляме на депо и все повече да рециклираме."
Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
В столичното 51. СУ "Елисавета Багряна" ще бъдат вдигнати заплатите, тъй като има финансови резерви , заяви директорът Асен Александров в интервю пред БНР. Председателят на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета на България Диян Стаматов, директор на софийското 119 СУ "Акад. Михаил Арнаудов", бивш зам.-министър на МОН..
За 2024 г. няма мобилен оператор, който да е монополист , т.е. да има 50 и над 50% участие на пазара и той да диктува цените на този пазар. Това заяви пред БНР председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Иван Димитров. По думите му се правят регулярни проверки на мобилните оператори за това дали някой не се държи като монополист..
" Зарът е хвърлен, дюшешът е излязъл. Скоро можем да пием благата ракия. Доколкото разбрах, са се прегърнали четирите формации, които теоретично би трябвало да нямат абсолютно никакви допирни точки ". Това е коментарът на музиканта и бивш политик Венци Мицов относно очакваното правителство между ГЕРБ-СДС, БСП, ИТН с подкрепата на ДПС - Доган...
3 са центровете за временно настаняване на бездомни хора на територията на София. Капацитетът им е 510 места, като към момента има 15 свободни . Това заяви пред БНР Мина Йовчева, директор на Дирекция "Социални услуги за деца и възрастни" в Столичната община. Тя уточни, че центровете се използват целогодишно . По думите ѝ всеки ден, дори в..
На повече от 120 сигнала през изминалите 2 денонощия са реагирали служителите на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Типично за този период от годината има доста битови инциденти, свързани основно с използването на отоплителни уреди , заяви пред БНР главен инспектор Йото Василев, началник сектор "Държавен..
Не трябва да бъде увеличавана продължителността на учебната година , заяви пред БНР Диян Стаматов - директор на 119 училище в София, бивш заместник образователен министър и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета. За него е наложително да се въведе национална регулация по отношение на използването на различни..
Темата за продоволствената независимост на България трябва да е водеща и да е национален приоритет. Това е мнението на бившия земеделски министър Кирил Вътев, който пред БНР разказа за предстоящата кръгла маса в УНСС "Достъпът до пазара за българските производители по агрохранителната верига". " Всички производители трябва да осмислят..
Ако КС се произнесе със становище, че не са открити достатъчно гласове, които да позволят на "Величие" да влезе в парламента, партията ще се обърне към..
Инцидентите в БДЖ ще продължат, това не може да се оправи с магическа пръчка. От 2 години и половина всичко тръгна надолу, не вярвах че всичко..
Преди да се произнесем по изборния процес, КС няма да решава други дела . Това заяви съдия Павлина Панова, председател на Конституционния съд, като..