Темата за историята като шарж, през живота и творчеството на родоначалника на българската карикатура Александър Божинов представяме в "Нощен хоризонт" с проф. Ваня Добрева. С нея говорим за човека, който положи основите на политическата карикатура в България и остави незаличима следа в историята на нашата култура.
Самият Александър Божинов казва за себе си: "Обичам каквото мисля, да го нарисувам, или да го наредя в стихове. Затова минавам за художник и сегиз-тогиз за поет. Прави ми удоволствие да се закачам, затуй и мене ме закачат: тъй разбирам аз смисъла на живота и се считам за най-щастливия човек на земното кълбо. Обичам хубавия смях, хубавата бира, хубавите хора." В това издание ще се докоснем до света на този невероятен творец и ще разкажем за неговия живот, творческо наследство и значението му за българската култура.
На въпроса за българската идентичност и европейското наследство през творчеството на Александър Божинов и какво е значението на при него като елементи, които допринасят за по-дълбокото разбиране на тази идея, проф. Добрева отговори: "Когато човек се докосне до света на Александър Божинов, разбира, че животът е усмивка. Независимо от трудностите и препятствията, всички ние трябва да се усмихваме по-често. Днес това липсва. Липсва идеята, че на другия човек също може да му е трудно, да има своите проблеми. И че тези въпроси, които в даден момент ескалират и създават конфликти, можем да ги решаваме с усмивка. И мисля, че това е най-важното."
Една от книгите, които издава научният екип, от който е част и проф. Добрева, е "Щрихи към образа на Александър Божинов" и тя дефилира във Венеция, благодарение на подкрепата на фонд "Научни изследвания" към МОН. Тази монография систематизира факти от живота и творчеството на Александър Божинов, представяйки ни една многопластова личност, която умело съчетава трагичното и комичното в своето изкуство.
Божинов, роден през 1878 г., преживява двете световни войни, Народния съд и множество политически преобръщания и изпитания. Неговият живот е огледало на историята, отразяващо абсурдите на времето с невероятен хумор и проницателност.
В разговора ще чуем и проф. Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма, във връзка с неговата идея за ново туристическо райониране на България, вдъхновена от "Македония в карикатури" на Александър Божинов.
Проф. Драганов отговоря на въпроси в ефира на "Нощен хоризонт" за това какво го е вдъхновило в книгата "Македония в карикатури" на Александър Божинов, за да предложи идеята за ново туристическо райониране на България и как вижда връзката между историческите римски провинции и съвременното туристическо райониране, както и ползите, които носи това за туристическия сектор в България.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Извънредната ситуация с пожара край Костинброд се е развила много бързо – в рамките на 30 минути, не е имало време да се изпрати съобщение чрез..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..
Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на..