30 години след най-големия успех на българския национален отбор по футбол, героите от Пеневата чета отново се събраха заедно с благотворителна цел. Те основаха Фондация "Национали 94", чиято основна идея е да подпомага футболни хора и деца в неравностойно положение.
Председател на Фондацията ще бъде капитанът на "лъвовете", които извоюваха бронзовите медали на световното първенство в САЩ. Негови заместници ще бъдат Христо Стоичков и Красимир Балъков.
За наберат средства за Фондацията създателите й пускат на търг две фланелки и бутонки на Стоичков, фланелка на Балъков, топка с автографи, както и екипът на вратаря Пламен Николов, с който той пази 45 минути в битката за третото място с Швеция.
Футболистите от Златното поколение, постигнало най-големия успех събраха най-напред в Музея на славата на Христо Стоичков, а след това отидоха в ресторанта на хотел Маринела, за да отбележат повода със стилна вечеря.
"Отдавна не съм бил толкова развълнуван! След 30 години отново заедно! Отново като един отбор! Благодаря ви, приятели! Заедно написахме най-славната страница на българския футбол! Зала на славата "Христо Стоичков" е и ваша! Спомените тук ги трупахме заедно!", написа Стоичков във "Фейсбук".
Голямата новина от днешния ден е изглаждането на отношенията между капитана на онзи тим и след това президент на БФС в продължение на 17 години Борислав Михайлов и единственият българин, носител на Златната топка Христо Стоичков. Двамата бяха в конфликт повече от 11 години, след като Стоичков – тогава треньор на Литекс (Ловеч), обвини Михайлов в прегрешения и вина за състоянието на българския футбол.
Михайлов през всичкото това време опитваше да запази дистанция от конфликта, като често пъти е повтарял, че няма проблем с бившия си съотборник. Днес обаче двамата си стиснаха ръцете и се прегърнаха. Самият номер 8 извика Михайлов на сцената, като двамата застанаха пред логото на световното в САЩ.
"Познавате ме що за човек съм. Думичката "Аз" никога не съм я използвал, така че фланелки, трофеи, индивидуални награди, където съм получавал, никога не съм се слагал на първо място. Колективът винаги е бил водещ, защото без вас няма как да стане. Да си спомним малко от това, което беше преди 30 години. Защото отидохме с последния самолет, с последния билет, който беше останал – в туристическата класа. Защото никой не ни даваше прогнози, че ще отидем. Оставих едно табло, написал съм имената само на Димитър Пенев и Краси Борисов. Нека всеки сам да си го напише срещу номера. В годините всеки е правил грешки. Аз най-много сигурно. Но днес е един от тези моменти, в които трябва да викна нашия капитан да дойде тук до мене – Боби Михайлов!", каза Стоичков. А веднага след тези думи последваха аплодисменти и Михайлов излезе до микрофона. Камата също така заяви, че всички в отбора винаги са слушали капитана Михайлов, след което добави, че не е трудно да подадеш ръка и да кажеш "извинявай".
"Благодаря ти, Ицо! Първо искам да ти благодаря за тази крачка. Така или иначе ние винаги сме били близки. Аз винаги – въпреки всички журналисти, каквото и да са ме питали, съм казвал ясно истината – чувствам, че те обичам и винаги съм те обичал. Тука пред момчетата искам да ви поздравя, че направихте тази инициатива. Ти и Краси. И всички момчета се съгласиха и дойдоха тук. Така че още един път благодаря. 30 години е много време, това е една епоха за хората, обърна се Михайлов от сцената. След това продължи: "Ние направихме наистина нещо голямо и сега като гледаме току що завършилото Европейско, сами разбираме колко е трудно да се стигне до последния мач. На Европейско първенство няма мач за 3-4 място, но така или иначе, ние изиграхме седем от седем възможни мача. така че още един път ти благодаря. Винаги сме били силни, когато сме били заедно и ще продължим да бъдем силни, защото сме заедно".
Треньорите Димитър Пенев и Красимир Борисов също бяха сред отбора от тогава. Липсваха защитниците Емил Кременлиев и Илиян Киряков, както и Любослав Пенев, който не беше в състава в Америка, но имаше важна роля в класирането на отбора. Специално място имаше за отишлия си без време легендарен бранител Трифон Иванов.
Локомотив (Пловдив) гостува на Крумовград навръх Гергьовден в един от двата мача в програмата на Първа лига днес. И двата тима са замесени в драматична битка за оцеляването в Първа лига и за голяма изненада “смърфовете” влизат в срещата от по-лоша позиция. Възпитаниците на Душан Косич са 14-и с 29 точки, а на практика градският съперник - позиция..
Интер приема Барселона в реванша от 1/2-финалите в Шампионска лига. Преди седмица отборите не се победиха след зрелищно 3:3 в каталунската столица. Гостите тогава дори бяха по-близо до победата след отменен гол заради много тънка засада. Възпитаниците на Ханзи Флик пък уцелиха гредата два пъти, но в крайна сметка двубоят завърши наравно. Сега обаче..
Жирона постигна минимална победа с 1:0 над Майорка в среща от 34-ия кръг на испанското първенство. Единственото попадение реализира 38-годишният Кристиан Стуани в 10-ата минута. Домакините бяха по-добрият отбор на терена с повечето ситуации и шест точни удара към противниковата врата. Майорка нямаше много чисти голови възможности, отправяйки едва един..
Милан победи Дженоа с 2:1 като гост в мач от 35-ия кръг в италианската Серия А. Успехът на "росонерите" дойде трудно - след обрат и автогол. Това беше трето поредно поражение за тима на Патрик Виейра в първенството. Милан е девети в класирането с 57 точки - на 2 зад Фиорентина. „Грифоните“ са 13-и с 39 т. След час игра Дженоа вкара първи в мача...
Нотингам Форест остана извън първите пет места в английската Висша лига, които дават право на участие в Шампионската лига. Тимът завърши 1:1 като гост на Кристъл Палас в последния мач от 35-ия кръг. Преките конкуренти Астън Вила, Манчестър Сити и Челси спечелиха през уикенда последните си срещи в шампионата. И двата гола паднаха след почивката. ВАР..
Китаецът Чжао Синтон е новият световен шампион по снукър. Във финала на шампионата, който ежегодно се провежда в театър "Крусибъл" в английския град Шефилд, Чжао победи с 18:12 фрейма уелсеца Марк Уилямс. По този начин 28-годишният Чжао завоюва третата и най-престижна титла в кариерата си, като стана първият китаец световен шампион и първият аматьор,..
Крисчън Кийлинг отбеляза 21 точки, а Спартак (Плевен) разгроми Академик (Пловдив) с 92:54 (25:17, 20:19, 27:10, 20:8) и се класира на полуфиналите на Националната баскетболна лига за мъже. В следващата си серия плевенчани ще се изправят срещу действащия шампион на България Рилски спортист (Самоков). Спартак взе преднина от осем точки след първата..
Подготвяната смяна на председателя на ДАНС е "предизборен опит за овладяване на службите от ГЕРБ". Това мнение изказа пред БНР лидерът на партия..
" Този проект най-вероятно, след изхарчени много пари, ще се спъне и няма да бъде изпълнен, тъй като управляващите го правят по един много грешен начин,..
Делян Пеевски изключително планомерно и педантично, с вкореняване в местната власт, е напът да създаде нов ГЕРБ . С тази констатация започна анализа си..