Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Глобалният ИТ срив се дължи на софтуерна актуализация на CrowdStrike, блокирала устройства с Windows

Снимка: Ройтерс

Глобалният ИТ срив се дължи на софтуерна актуализация на компанията за киберсигурност, наречена CrowdStrike, която обаче е довела до блокиране на устройствата с Windows. Проблемът е идентифициран, изолиран и вече се работи по отстраняването му, съобщиха от компанията.

Президентът и главен изпълнителен директор на лидера в глобалната киберсигурност CrowdStrike - Джордж Кърц каза, че широкомащабното прекъсване на ИТ, причинено от софтуерна актуализация на антивирусния софтуер на компанията - Falcon Sensor за компютри с Windows в петък, "не е инцидент или кибератака по отношение на сигурността".

"Хостовете на Mac и Linux не са засегнати. Това не е инцидент със сигурността или кибератака. Проблемът е идентифициран, изолиран и е въведена корекция. Ние насочваме клиентите към портала за поддръжка за най-новите актуализации и ще продължим да предоставяме пълни и непрекъснати актуализации на нашия уебсайт“, посочва Джордж Кръц в социалната платформа "Х".

Изглежда, че атуализацията на софтуера на CrowdStrike е засегнала пряко Windows системите по целия свят, причинявайки глобални ИТ проблеми, прекъсвания на тел. 911 в няколко американски щата и прекъсвания в международните авиокомпании, банки и медии. Акциите на компанията се понижиха с цели 20% в предпазарната търговия в САЩ.


По-рано световните агенции предадоха за нарушения в работата на авиокомпании и летища в редица страни по света. 

В САЩ Федералната агенция за гражданска авиация е спряла полетите на авиокомпаниите "Американ еърлайнс" (American Airlines), "Юнайтед" (United) и "Делта" (Delta).

В Германия освен в летището в Берлин, което спря полетите до 10 ч. местно време, за нарушения при определени авиопревозвачи съобщиха и аерогарите в Хамбург и Дюселдорф. Смущения в дейността изпитват всички испански летища, проблемите са основно на гишетата за чекиране и информация за пътниците. 

Нискотарифната авиокомпания "Райънеър" предупреди за "потенциални смущения в мрежата", заради спирането на глобалната система на трета страна. Днешният полет от Берлин за Летище София, изпълняван от "Райънеър", е отменен.

Унгарската "Уиз eър" съобщи, че също е засегната, като не са налични уебсайтът и мобилното й приложение, резервационната система, системата за онлайн чекиране и показване на бордна карта, телефонните централи за нови резервации и промени в съществуващи. Авиокомпанията призова пътниците да бъдат на летището поне 3 часа преди планирания час на излитане.


По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Вътрешият министър на Великобритания: Ситуацията с предоставянето на убежища е извън контрол

Британският министър на вътрешните работи Шабана Махмуд защити мащабните промени в системата за убежище на Обединеното кралство, заявявайки пред депутатите, че настоящата ситуация е „извън контрол и несправедлива“. Говорейки в Камарата на общините, Шабана Махмуд каза: „Ако не успеем да се справим с тази криза, ще повлечем повече хора по път, който..

публикувано на 18.11.25 в 02:30

Над 4,1 млн. туристи са посетили Кипър от началото на годината

С нов туристически рекорд Кипър влиза в зимния сезон. Броят пристигащи туристи през 10-те месеца на тази година надмина нивото, постигнато за цялата 2024 г., показват обявените в понеделник данни на статистическата служба. Кипър продължи възходящата тенденция от летните месеци за туристическа активност, като регистрира през октомври силен ръст..

публикувано на 18.11.25 в 02:14
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп подкрепя по-твърди действия в борбата срещу наркоразпространението

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че подкрепя предприемането на по-агресивни действия срещу наркокартелите и производството на наркотици в Мексико и Колумбия, но не обяви пряка военна намеса на САЩ в двете страни, предаде Ройтерс. Тръмп засили кампанията си срещу трафика на наркотици по море, като разреши по-мощни операции и даде на..

публикувано на 18.11.25 в 02:06
Съветът за сигурност на ООН.

Съветът за сигурност на ООН прие резолюция в подкрепа на плана на Тръмп за Газа

Съветът за сигурност на ООН одобри проeкт на резолюция, внесена от САЩ, която включва плана на Доналд Тръмп за бъдещето на Ивицата Газа.  С гласуването на този документ се отваря възможността за разполагането в анклава на международни сили по стабилността, а след изпълнението на поредица от условия, съдържа и потенциален път към създаването на..

публикувано на 18.11.25 в 01:58
Газа, октомври 2025 г.

ООН одобри Плана на Тръмп за Газа

Съветът за сигурност на ООН одобри проeкторезолюцията на САЩ, която включва плана на Доналд Тръмп за бъдещето на Ивицата Газа. Самият план от 20 точки е приложение към документа. С тази резолюция се отваря възможност за разполагането на международни сили по стабилността в анклава. Освен това се очаква тя да ускори плановете на страните, които обмислят..

публикувано на 18.11.25 в 01:28

Тръмп: САЩ ще одобрят продажбата на изтребители F-35 на Саудитска Арабия

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп съобщи, че ще одобри продажбата на изтребители F-35 на Саудитска Арабия. Тръмп говори пред репортери в Белия дом ден преди да приеме там саудитския престолонаследник Мохамед бин Салман. Ройтерс отбелязва, че Пентагонът вече е дал принципно одобрение за сделка с Рияд за 48 изтребителя пето поколение. Това би..

публикувано на 17.11.25 в 23:01

36 години след Нежната революция протестите са срещу Фицо и Бабиш

В Прага и Братислава с протести беше отбелязана годишнината от Нежната революция, свалила комунистическото управление на Чехословакия през 1989 година.  В чешката столица, където преди 36 години полицията помита мирен студентски поход,  днешните демонстрации събраха хиляди противници на милиардера и бивш премиер Андрей Бабиш. Неговата партия АНО..

публикувано на 17.11.25 в 22:28