Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Симеон Гаспаров: Победата на Тръмп може да бъде една от най-големите в историята

| Интервю
Симеон Гаспаров
Снимка: Савина Спасова

"Тръмп тръгва като една армада. Не виждам изобщо някой да го спре".

Това заяви пред БНР Симеон Гаспаров - журналист и писател от Чикаго. Той отбеляза, че вижда много голямо обединение на републиканците.

А за кандидата за вицепрезидент - Джей Ди Ванс, коментира:

"Това, което направи Тръмп, от негова гледна точка е може би много гениално, защото той избра точно човека, който изразява гласа на хората, които са готови са умрат за Тръмп, които отидоха да превземат Капитолия, на същите хора, които го следват като месия и той наистина вече се превръща в месия за много хора в САЩ, месия на движение, което ще ги изведе от бедността, от тъмнината, от страха, от несигурността".

"Джей Ди Ванс е като войник – това е най-добрият избор за Тръмп, защото Тръмп винаги е бил генерал, а той има нужда от войник, който да изпълнява. Това е Джей Ди Ванс. Той е израснал без баща. Отношението му към Тръмп е като негов баща, а Тръмп го прие като собствен син", добави още журналистът.

Според Гаспаров кризата за демократите е необратима. По думите му въпросът не е дали Джо Байдън ще отстъпи от поста, а кога. Това е най-малкият проблем, подчерта той и обясни:

"Демократите трябваше да видят, че царят е гол, когато преди това целият свят го видя и те мълчаха, не казваха нищо. Те заживяха в някакви техни замъци, изградени върху пясък. Те отдавна загубиха връзка с работническата класа. Загубиха връзка с чернокожото население. Не знам дали изобщо ще успеят да се изправят на крака, защото тези избори е ясно, че те ще ги изгубят".

По думите му това, което в момента правят демократите, не е за да спечелят президентските избори, а за да се опитат да запазят позициите си в Конгреса и Сената:

"Ако ги изпуснат тях и Тръмп стане президент, той ще вземе цялата власт и това може да промени тъканта, структурата на американското общество за поколения напред. Засега по всичко личи, че победата на Доналд Тръмп и републиканците може да бъде една от най-големите в историята".

Във връзка с опита за убийство на Доналд Тръмп, Симеон Гаспаров напомни:

"В САЩ забравиха, че имат една много дълга история на политическо насилие, специално към политически лидери. 4-ма президенти в американската история са застреляни. Според няколко организации, които се занимават статистически, от 60-те години до днес близо 1 млн. души са загинали от огнестрелно оръжие. Това е потресаваща статистика. Явно това е част от американската действителност".

Според него това е една американска трагедия не само за пострадалите и жертвите.  А за покушението срещу Тръмп, Гаспаров подчерта, че това е и трагедия за този млад човек, който вместо да продължи да търси кариера, да се развива, да живее живота си, той отива да стреля по политически лидери.

"Въпросите тук са повече от отговорите. Едно е повече от ясно – трябва да има някакъв регулиран достъп до оръжие, специално за хора, които не са много добре уравновесени психически".

Да нямаш филтър на устата е много опасно, каза журналистът и припомни изказвания на Доналд Тръмп още като кандидат-президент първия път.

"Това е недопустимо. Не може така да се говори. Особено в тези времена, когато хората са много изнервени, чувствителни, притеснени, това е много опасно поведение".

Относно декларираното от Тръмп след покушението, че ще се обяви за единство на нацията, Симеон Гаспаров коментира:

"От една страна леко абсурдно, но също така звучеше като мехлем да сложиш на една рана, която отдавна кърви в САЩ. Това е разделението на страната. Беше като глътка чист въздух, но имаше много въпросителни, защото мирът, който Тръмп предложи в своята реч, беше мир, но според неговите условия за мир, не мир без всякакви условия".

Цялото интервю на Деян Йотов със Симеон Гаспаров в предаването "Събота 150" чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Нетаняху: Планираме да поемем контрола над Ивицата Газа, но не за постоянно:

Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви в интервю за американската телевизия "Фокс Нюз", че Израел планира да поеме контрола над ивицата Газа, но не за постоянно: "Не искаме да запазим Газа за нас. Искаме да имаме периметър за сигурност, но не искаме да я управляваме. Искаме да я предадем на арабски сили, които да я управляват правилно, без да ни..

публикувано на 07.08.25 в 20:30
Путин се ръкува с Уиткоф - Москва, 6 август 2025 г.

Онет: Уиткоф е отправил към Путин изгодно предложение за спиране на огъня в Украйна

На вчерашната среща в Кремъл специалният пратеник на Съединените щати Стив Уиткоф е отправил към руския президент Владимир Путин "изгодно" предложение за спиране на огъня в Украйна. Това твърди полското издание "Онет", без да посочва обаче източниците си. Путин заяви, че може да се срещне със Зеленски "при определени условия" Полското..

публикувано на 07.08.25 в 19:39
Гора в Норвегия

Журналист оцеля шест нощи сред дивата природа в Норвегия

Американски журналист оцеля шест нощи сред дивата природа в Норвегия. Мъжът е бил сам, разчитал е на оскъдни запаси от храна и е имал сериозна травма на крака. 38-годишният Лун, който е работил за New York Times и Atlantic и е бивш кореспондент на "Гърдиън" за Русия, е бил на почивка със сестра си в Норвегия. На 31 юли той тръгва сам на 4-дневен преход..

публикувано на 07.08.25 в 18:50

ГДБОП задържа членове на "Хелс Ейндлъжс"

ГДБОП е задържала членове на известната рокерска банда "Хелс Ейндлъжс" във Велико Търново и Асеновград, научи БНР от свои източници. В Асеновград е задържан мъж с прякор "Латвиеца", издирван с червена бюлетина от Интерпол. От МВР не коментират акцията.  Националното радио научи, че са арестувани над 10 души, заподозрени за действия,..

публикувано на 07.08.25 в 18:45
Александър Джартов

Джартов: Опасността за ново разпалване на пожара в Сакар идва от усиления вятър

Опасността за ново разпалване на пожара в Сакар идва от усиления в района вятър, съобщи директорът на Противопожарната служба главен комисар Александър Джартов : "Основно усилията са да го запазим в тези граници, в които е до момента, разбира се, там, докъдето можем да достигнем с екипи, за да можем да го угасим, но все още не можем да..

публикувано на 07.08.25 в 18:29
Владимир Путин

Путин заяви, че може да се срещне със Зеленски "при определени условия"

Руският президент Владимир Путин заяви, че може да се срещне с украинския си колега Володимир Зеленски при "определени условия", които обаче са "далеч" от това да бъдат изпълнени. Пред журналисти в Кремъл руският лидер каза, че "като цяло“ няма нищо против среща със Зеленски". Коментарът на Путин идва часове след като Зеленски повтори призива си..

публикувано на 07.08.25 в 18:06
Пореден призив за помощ от семействата на държаните от

Кабинетът по сигурността в Израел се събира, за да обсъди военните планове в Газа

Израелският кабинет по сигурността се събира днес, за да обсъди военните планове в Газа. Срещата идва след поредния призив за помощ от семействата на държаните от "Хамас" заложници.  Този път те тръгнаха с лодки в посока Газа от крайбрежния град Ашкелон, носейки жълти знамена и плакати с изображенията на заложниците. Георги Милков: Пълна окупация..

публикувано на 07.08.25 в 17:55