Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас.
Винарските изби, които попадат в пътеводителя, са добра комбинация между качество на виното и качество на туристическата услуга, обясни тя.
Създаването на виното е бавен процес, като се започне от избора на място, където да бъде лозето, отбеляза Тодорова. Според нея в последните години виненият туризъм се развива активно. Някои от развиващите винен туризъм залагат и на почивки тип СПА комплекси, други го развиват по-нишово, трети го комбинират с фестивален туризъм, разказа тя.
"Виното е притегателна услуга, но и другите съпътстващи услуги изключително много помагат да се развива."
Около 80 изби предлагат винен туризъм в България, сочат данните на онлайн пътеводителя. За няколко години има ръст от 20 изби. На винената карта на страната те са разпределени почти равномерно.
"Има локации, където виненият туризъм е много по-достъпен, най-вече заради близостта на винарските изби една до друга – в долината на Струма, в Сакар. В Тракийската низина са най-много, но пък има най-много разстояние."
Във винения туризъм има както по-луксозен сегмент, така и по-масов, уточни експертът.
Винената култура се развива, коментира Гергана Тодорова. Според нея темата за местните сортове не е нещо непознато, а винопроизводителите залагат много на тях в портфолиото си.
Виненият снобизъм е преодолян, смята тя.
"Сега вече хората са много по-смели, по-образовани, интересуват се, екпериментират, търсят своя вкус."
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
"Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...
Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..
През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..
Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..
В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“. На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището. За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..
За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Към 19 часа ще излезем с официално решение за прекратяване на блокадата на градския транспорт в София. Нека първо минат комисиите на СОС,..
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.