В Кипър бяха върнати 60 откраднати и незаконно изнесени след турската инвазия преди 50 години църковни реликви и праисторически антики. Ограбването на религиозното и културното наследство е една от най-трагичните открити рани на турското нашествие и продължаващата окупация, заяви президентът Никос Христодулидис на церемонията днес в археологическия музей в Никозия.
60-те археологически и църковни ценности са третата и последна част от колекцията на известния турски антиквар, крупен търговец и контрабандист Айдън Дикмен, които се прибират от Мюнхен в родината си.
Най-нашумялото международно дело за кражба на кипърско богатство след турската инвазия официално приключи, като всички 318 предмети от кипърски произход, незаконно притежавани от Дикмен, са върнати на острова, бе обявено на церемонията днес.
27 години продължи битката, включително и съдебна, със сътрудничеството на много кипърски и германски власти, за репатриране на реликвите.
Сред тях са икони, мозайки от 6-и век, стенописи от 8-ми до 15-и век, иконостаси, ръкописи, ограбени от над 50 църкви в окупираната северна част на острова. Изнесени са и много праисторически предмети.
258 артефакти от колекцията на Дикмен бяха репатрирани на острова през 2013 и 2015 г.
Въпреки че всички открити реликви вече са в Кипър, процесът ще бъде изцяло завършен, когато всички те бъдат върнати на местата си в свободна и обединена родина, заяви президентът Никос Христодулидис.
Над 16 000 икони, мозайки и стенописи са били откраднати и продадени на черния пазар в чужбина след турското нашествие, казаха от Службата за борба с незаконното притежание и трафик на антики.
Стабилен пазар на труда през октомври с регистрирана безработица от 5.15 процента, отчита Агенцията по заетостта. С регистрация в бюрата по труда са 145 хиляди души, започналите работа с посредничеството на държавата са 16 хиляди души, от тях 3 500 от уязвимите групи на субсидирано място. Бизнесът е обявил 8 хиляди и 500 свободни позиции..
В Дания 4,7 милиона избиратели днес ще гласуват за общински и регионални съвети след кампания, маркирана от поредица кибератаки срещу сайтове на институции и политически партии, за които поеха отговорност проруски хакери, предаде АФП, цитирана от БТА. Доминирани от местни въпроси, свързани с транспорта, образованието и възрастните хора,..
Полша заяви, че взривът на железопътната ѝ линия към Украйна е саботаж. Властите разследват дали взривът в неделя на линията от Варшава през Югоизточна Полша е свързан с Русия, Беларус или техни марионетни структури. Полският премиер Доналд Туск заяви, че експлозията в участък на жп линията, използвана за доставки за Украйна, е..
Ще се наложи ранна актуализация на бюджета на НЗОК. Такава прогноза направи пред БНР Аркади Шарков, здравен икономист от Ескпертен клуб за икономика и политика. "Бюджетът е недостатъчен, но такива са обстоятелствата. Пари в държавата няма, трябва да се държи също инфлацията". Проектобюджет 2026 влиза за първо гласуване в редица..
"Картината действително е зловеща. Тази картина важи за всички арестанти, които се местят от местата за арест, където се настаняват обвиняеми лица, когато придобият ново качество: подсъдим. Приемната в Софийския централен затвор е най-лошото място, което съществува в българските затвори . Условията са меко казано неприемливи, те са ужасни. Има..
Американският президент Доналд Тръмп приветства приетата от Съвета за сигурност на ООН резолюция в подкрепа на неговия мирен план за ивицата Газа. Тръмп смята, че одобреният документ ще донесе "повече мир по света". Самият план от 20 точки е приложение към резолюцията. "Това ще остане като едно от най-важните решения в историята на..
Политическият блок на иракския премиер Мохамед Шия ас Судани спечели най-много места в парламента - 46, след изборите, проведени миналия вторник. Това показват оповестените снощи окончателни резултати, предаде БТА. Въпреки победата - избирането на премиер ще отнеме месеци. Следващите политически сили са партията "Прогрес", която има..
Очаква ни много, много тежка 2026 г. от икономическа гледна точка, много тежка година, защото с този ръст на заеми – над 20 млрд. лв., ще надскочим..
При превалутирането на българските левове в евро в пощите ще се проверяват документите за самоличност , като ще се прави тяхно копие и ще се извършва..