Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕК: Все още няма напредък, който да гарантира достатъчно на брой окончателни присъди за корупция в България

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Все още няма напредък, който да гарантира подобрена ефективност на разследванията и достатъчно на брой окончателни присъди за корупция по високите етажи на властта, както и за реформите на антикорупционната комисия - това е една от констатациите в доклада за върховенството на закона за България за миналата година, оповестена от Европейската комисия.

Няма напредък и при подобряването на интегритета на заемащите висши изпълнителни позиции предвид европейските стандарти, особено че са налице съответните санкционни механизми за правителството, се казва в документа. В него се отбелязва известен напредък на работата за подобряване на прозрачността при разпределението на държавните реклами, особено на договорените с посредници като медийни агенции. 

Отчита се обаче пълно прилагане на препоръките от миналогодишния доклад за адаптиране на състава на Висшия съдебен съвет към европейските стандарти.

В доклада се отправят препоръки за адаптиране на дългосрочната правна рамка с цел избягване на дългосрочни командировки на съдиите за запълване на вакантни позиции. Също така трябва да бъде осъществен напредък при промените в законодателството, които да доведат до подобряване на функционирането на Инспектората към Висшия съдебен съвет, като се избегне риска от политическо влияние, особено замесването на съдебни органи при избора на негови членове.

Също така се препоръчва да се придвижат плановете за приемане на механизъм, с който да се въведат предпазни клаузи при процедурата за назначаване на депутати във Висшия прокурорски съвет, като се гарантира тяхната независимост и се вземат предвид европейските стандарти, особено за ролята на Съвета при назначаването и освобождаването на главния прокурор.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Според президента Вучич в Сърбия има опит за "цветна революция"

Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..

публикувано на 16.02.25 в 12:34

Една година от смъртта на Алексей Навални

Германският канцлер Олаф Шолц отдаде почит на главния опонент на Кремъл Алексей Навални, който почина в затвора на днешния ден преди една година, "защото се бореше за демокрацията и свободата в Русия", предаде "Франс прес". Навални е починал в затвора "Путин се бори брутално със свободата и нейните защитници. Това правеше работата на..

публикувано на 16.02.25 в 12:28
Полският външен министър Радослав Шикорски

Варшава: Европейските страни няма да създадат единна армия в отговор на руската заплаха

Европейските страни няма да създадат единна армия в отговор на заплахите от Русия, заяви полският външен министър Радослав Шикорски, цитиран от Ройтерс. Агенцията се позовава на интервю на министъра, излъчено късно снощи по държавната телевизия. По-рано в събота украинският президент Володимир Зеленски призова за създаването на европейска..

публикувано на 16.02.25 в 12:20

Пътищата в Силистренско са проходими при зимни условия

Всички пътни артерии в Силистренско са отворени и проходими при зимни условия, съобщават от Областното пътно управление. Има слаб снеговалеж. Снежната покривка на места е достигнала 6 см, но не създава сериозни затруднения за движението по пътищата. В региона работят 14 машини, които почистват и опесъчават. Няма данни за закъсали автомобили и..

публикувано на 16.02.25 в 12:00

БСП избира лидер, очаква се балотаж

Делегатите на 51-ия конгрес на БСП избират лидер на партията. Гласуването за председател и за национални органи на БСП започна малко след 10 часа тази сутрин, след като снощи вотът е бил отложен. Резултатът от избора ще стане ясен след няколко часа. Кандидатите са седем - това са настоящия временен председател на партията Атанас Зафиров,..

публикувано на 16.02.25 в 11:57
Антон Кутев

Антон Кутев: Ако БСП формира национални каузи и ги отвоюва, би могла да излезе с позитиви от управлението

Надпреварата, в която се записах и тръгнах да участвам не е тази. Изборът е вътрешнопартиен. Първоначално беше замислено изборът за председател на завърши следващия понеделник и затова сме се кандидатирали 17 човека, обясни оттеглянето на кандидатурата си за председател на БСП Антон Кутев в интервю пред БНР. Към 16 - 17 часа ще са известни всички..

публикувано на 16.02.25 в 11:33