Това мнение изрази пред БНР адвокат Емил Георгиев от Инициативата "Правосъдие за всеки".
Ако Конституционният съд прогласи противоконституционност на измененията в Конституцията за съдебната власт, това ще означава, че "бащите" на Конституцията изначално са имали предвид в България да няма независим съд, смята Георгиев.
Според него има "непрестанен напън от множество говорители, предимно близки до статуквото в съдебната власт, че между съдии, прокурори и следователи няма абсолютно никаква разлика и те трябва да бъдат третирани еднакво", което според него не е така.
За доклада за върховенството на правото в ЕС, в частта му за България и отбелязаната липса на присъди за корупция по високите етажи на властта, както и изводите, касаещи санкционирани политици, Емил Георгиев коментира:
"Темата за "Магнитски" е външна само за ГЕРБ и за ДПС около Делян Пеевски. Никой друг не си прави илюзии колко съществени са произнасянията по този специфичен санкционен режим."
По отношение на частта за съдебната власт, оценката е по-скоро положителна, отбеляза той. По думите му се отчитат "крачките в правилната посока".
"Много деликатно и внимателно Европейската комисия се произнася по измененията в Конституцията, като никъде няма оценъчно становище относно конституционността или противоконституционността на взетите изменения" и те се окачествяват като добри, гласи прочитът на Георгиев.
Много голяма надъханост трябва да има, за да се каже, че има натиск от страна на Комисията към Конституционния съд, чието произнасяне се чака, посочи адвокат Георгиев.
"Твърди се, макар това да е информация тип "една жена каза" – не е опровергана от Конституционния съд, че на съдебната реформа в глава "Съдебна власт" ще бъде сложен кръст. Съответно се твърди, че в частта за служебното правителство и президентските правомощия гласовете на конституционните съдии били разделени 6:6, което означавало, че няма да има решение и измененията там оставали."
Емил Георгиев нарече "изключително проблематично" това, че КС ще се произнесе в контекста на определена политическа конюнктура и "няма да е първия път, ако очакваното произнасяне е по-скоро конюнктурно съобразено".
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.11 непълнолетни лица без придружител са установени след 22 часа в заведения в Кюстендил през уикенда, съобщиха от Областната дирекция на полицията. Проверките са направени при специализирана операция за опазване на обществения ред и предотвратяване извършването на престъпления. При специализираната операция са проверили 10 заведения с нощен..
Фондация "За нашите деца" стартира нова дарителска кампания, която се казва "Абонамент за чудеса". Няма как да разчитаме само на държавата , посочи пред БНР Ана - Михаела Търнева, експерт към фондацията. "Стремим се да наберем средства, за да може работниците в социалната сфера – рехабилитатори, логопеди и други специалисти, да..
Парламентарна подкрепа за еврозоната има, а прът в колелата по пътя към еврозоната може да сложи единствено самосаботажа на правителството. Ние предлагаме пакет от десни мерки за повече прозрачност на цените , а управляващите предлагат леви мерки, каза в интервю пред БНР Божидар Божанов, лидер на "Да, България", част от коалицията ПП-ДБ...
Българската продукция се подменя с вносна. Това обясни пред БНР Цветан Цеков, председател на Националната браншова камара "Плодове и зеленчуци", съпредседател на Българската аграрна камара. По тази причина от браншовата камара настоява за затягане на режима за издаване "зелени картончета" . Целта е да се ограничат нелоялните търговски практики..
Полицията в Сливен издирва мъж, малтретирал и убил улична котка. Органите на реда са се самосезирали по видеокадри публикувани в местна група в социалните мрежи. Мястото на престъплението е в сливенския квартал "Сини камъни", в района на блок 55, до квартален супермаркет. Кадрите са от охранителна камера и са с лошо качество, но въпреки..
57-годишен мъж е убит в пернишкото село Богданов дол. Тялото му е било открито заровено до стопанска постройка в двора на фермата. Извършителят е задържан. На 5 юли, на тел. 112, е подаден сигнал за извършено убийство. В хода на разследването е установено, че на 25 юни във ферма в село Богданов дол възникнал скандал по повод продажба на крава,..
Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..