Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лора Георгиева, АКФ: През 2023 г. КПКОНПИ е спечелила искове само за 12 милиона, а има запори за милиарди

| Интервю
Снимка: БТА

Съдът може да наложи санкция и се надяваме този път да го направи. Ние искахме налагане на такава санкция още в края на 2022 г., когато комисията отказа да изпълни съдебното решение.

Това обясни в интервю за БНР Лора Георгиева, правен експерт в Антикорупционния фонд. Неправителствената организация иска от съда да глоби членове на КПКОНПИ заради отказ да изпълнят съдебно решение.

Съдът може да наложи глоба. Няма конкретен срок, в който да се произнесе. Всички срокове са инструктивни, посочи тя.

"Съдът каза, че решението е напълно ясно и разбираемо и няма основание да се иска неговата нищожност. Заради използваните процедурни хватки на комисията бе дадена възможност 2 години да не изпълни това решение", уточни правният експерт.

Административният съд София град ясно е постановил, че ако решенията съдържат лични данни, комисията може да ги заличи и проблем с това няма, коментира тя във връзка с едно от възраженията на Антикорупционната комисия.

Допуска се произволно тълкуване. При еднакви факти и данни се взема различно решение кое имущество да бъде конфискувано и кое не и когато се стигне до съд, обикновено той се произнася в полза на този, чието имущество се конфискува, заяви Георгиева.

През 2023 г. КПКОНПИ е спечелила искове само за 12 милиона, а има запори за милиарди. Водят се и искове за несъществуващо имущество, каза Лора Георгиева и допълни, че над 5 милиона лева са платените разноски по загубени от комисията дела.

По темата с промените в Конституцията и решението на Конституционния съд в предаването "Преди всички" Лора Георгиева коментира:

"Изключително сложно е това решение, 90 страници, в които до голяма степен мотивите са повтарящи се. Сами себе си се опитват да се убедят колко са прави. В същото време е вътрешно противоречиво. Ако се спазят тези аргументи, които са дали за запазване на монопола на главния прокурор, би следвало да запазят в пълен обем и правата на служебното правителство – това е частично направено. Много обтекаеми са тези критерии, които са ползвани. Макар и многословни, не са убедителни."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Мирослав Ненков

Д-р Мирослав Ненков: Младите лекари бягат от страната не за пари, а за отношение

Младите лекари не протестират само за пари, а и заради отношението към тях! Те бягат от страната не за пари, а за отношение. Това заяви пред БНР д-р Мирослав Ненков, бивш министър на здравеопазването. "В целия цивилизован свят специализантите вземат малко пари, те не вземат лекарски заплати като за специалисти, но има отношение към тях - те са..

публикувано на 06.07.25 в 10:17

"Съдружници по неволя" напът към еврозоната

България на път, но в безпътица! Върви объркана, разединена и с пробит бюджет към еврозоната. "Съдружници по неволя" крепят правителството, за да не бъде компрометирано от вотовете на недоверие пред европейските партньори по-малко от седмица преди окончателния отговор за еврото от Брюксел. И ултиматум за младите ни лекари –..

публикувано на 06.07.25 в 10:13

Три четвърти от обектите от световното наследство на ЮНЕСКО са застрашени

Близо три четвърти от обектите, включени в списъка на световното наследство на ЮНЕСКО, са застрашени, сочи доклад на Института за световни ресурси и Организацията на обединените нации за образование, наука и култура. Причината - недостиг или излишък на вода. 73% процента от 1172 неморски обекта, класифицирани като световно наследство, са..

публикувано на 06.07.25 в 10:00

Има възможност "Мини Марица-изток" да добива редкоземни метали

От Министерството на енергетиката обявиха, че има възможност "Мини Марица-изток" да се включат в добива на редкоземни метали. На фона на това, че Китай разполага с 90 процента от световните редкоземни елементи. А САЩ подписаха споразумение с Украйна за редкоземните елементи в замяна на военна помощ, България все още няма яснота как ще..

публикувано на 06.07.25 в 09:41

В Париж започва 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО

Започва 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която ще се проведе в централата на организацията в Париж, но с официален домакин България. В българската делегация ще участват министърът на културата Мариан Бачев, министърът на туризма Мирослав Боршош, министърът на околната среда и водите Манол Генов и експерти от трите..

публикувано на 06.07.25 в 09:16

Десетки хиляди отбелязаха 20 г. от легализирането на еднополовите бракове в Испания

Десетки хиляди представители на ЛГБТ общността се събраха в Мадрид за годишния Прайд. С шествие те отбелязаха 20 години от легализирането на еднополовите бракове в Испания. Под мотото "20 години напредък в правата: нито крачка назад“ демонстрантите подчертаха, че има още много работа във време на "регресия" и "омраза" срещу общността,..

публикувано на 06.07.25 в 08:56
Аятолах Али Хаменей

Аятолах Хаменей се появи на публично място за първи път след израелските удари

Иранският върховен лидер аятолах Али Хаменей се появи на публично място за първи път след влизането в сила на прекратяването на огъня с Израел миналия месец, предаде АФП. Той е участвал в събота в религиозна церемония в столицата Техеран. Иранската държавна телевизия показа как аятолахът поздравява хора в джамия на церемония по случай големия..

публикувано на 06.07.25 в 08:47