"В текста няма нищо невярно. Просто са пропуснати детайлите, които биха дали пълната картина. Този доклад е ключов етап от създаването на бъдещата национална детска болница", обясни пред БНР Надежда Цекулова, член на Обществения съвет за изграждането на националната детска болница.
По думите ѝ докладът до голяма степен ще предпостави дали бъдещото лечебно заведение ще сбъдне мечтите на стотици медици да работят в модерна среда или ще пренесем всички стари проблеми на детското здравеопазване "на баира в Горна баня".
Докладът е от 12 юли, не е окончателен, а първа чернова, уточни Цекулова.
"Изискахме да ни представят оригинала на тази чернова, а не машинния превод, защото машинните преводи съдържат изключително много неточности и водят до рискове от допълнителни недоразумения. Получихме този оригинал на 23 юли следобед."
Има разминавания в мненията на членовете на Обществения съвет, но те не са фундаментални, отбеляза тя.
"Това е първият концептуален документ, който виждаме. Решението на МС за създаване на национална детска болница е от 2018 г. От 2018 г. досега това е първият документ, който има визия за това какъв тип лечебно заведение ще бъде тази национална детска болница, как тя ще си взаимодейства с останалите лечебни заведения в София и страната и какво би трябвало да се промени в цялата система, за да може и тази болница, и всички останали структури да оказват съвременна педиатрична грижа. Това е първият документ, който разписва такива принципи", коментира Надежда Цекулова в предаването "Преди всички".
Според нея в доклада се предлагат промени в модела на грижа, които българските лекари приемат позитивно. Резервите са свързани с това как тези реформи ще бъдат приложени на практика.
"Така щото тези съвременни модели, които са златен стандарт в развитите здравни системи, но са непознати у нас, да могат плавно да навлязат и да станат достъпни за българските медици и пациенти."
Идеята е, че създаваме нов модел на грижа, а не строим нова сграда, обобщи Цекулова.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Над 40 площадки с наземни генератори за борба с градушките ще бъдат изградени в областите Кюстендил и Перник, съобщават от Министерството на земеделието. На територията на областите Кюстендил и Перник не е позволено да се използват ракети и самолетен способ, затова именно там започва изграждането на мрежа от над 40 площадки с генератори със..
Държавата ще помогне на всички земеделски стопани, чиито насаждения са измръзнали през последните дни, обяви министър Георги Тахов. Той обясни, че за целта фермерите трябва да подадат заявления за обезщетение по схемата за държавна помощ. Земеделският министър отбеляза, че подпомагане ще има не само за производителите на плодове и зеленчуци, но също и..
Започна засаждането на 700 фиданки черен бор в парк "Хисарлъка" над Кюстендил. Паркът, на площ от около 1300 декара, е общински, а първото залесяване е направил пионерът на лесовъдството в България Йордан Митрев в края на 19 век. До края на април върви кампанията на Общината за залесяване на над 1000 дървета. В Смолян раздадоха..
Конкретни мерки за намаляване на катастрофите и подобряване състоянието на пътищата, обсъждат при премиера Росен Желязков министри, представители на отговорните институции и на неправителствения сектор. Освен пътната безопасност участниците ще дискутират и какви са организационните проблеми в работата на институциите, обяви в началото..
Американски учени направиха сериозен пробив в клонирането на ДНК и върнаха към живот изчезнал преди хиляди години вид вълк. Вълчетата Ромул, Рем и Халеси са първите в света от своя вид, родени след хилядолетия, обяви базираната в Далас биотехнологична компания Колосъл, успяла чрез клониране на ДНК да върне изчезнал преди повече от 12 000..
Еврокомисарят по правосъдието Майкъл Макграт заяви пред мониторинговата група на комисията по правосъдие и вътрешни работи на Европарламента, че в България има отстъпление в някои области от публикуването на миналогодишния доклад за върховенството на закона. Като заяви, че има напредък в конституционните реформи, които да гарантират..
Под обществен натиск Общинският съвет на Поморие реши проекта за застрояване на сграда архитектурен паметник на културата, която се намира в центъра на града, да бъде подложен на обществено обсъждане и референдум . Първоначалното решение на общината предвиждаше сградата се превърне в жилищно-търговски комплекс със 7 апартамента. На..
Помощник-фармацевтите настояват за спешни законодателни промени. Това съобщи пред БНР Лиляна Петрова, председател на УС на Българската асоциация..
Какво означава това, че Съюзът на българските учители се включва в дискусиите около въвеждането на нов задължителен учебен предмет "Добродетели и..
Министерството на образованието и науката ще предложи изучаването на религия в задължителния учебен план, като се акцентира върху изучаването на..