Съвременните политици, включително и най-новите лица, предпочитат едни опитомени медии. Това отбеляза пред БНР Ирина Гъркова, филолог, юрист, доктор по журналистика и преподавател във ФЖМК на СУ.
"Колко от тях са способни да застанат пред медиите открито, колко от тях дават интервюта, които не са предварително режисирани?! Колко от тях предпочитат да се изказват през социалните мрежи или от трибуната. Това не е същински диалог.
Залагат на визията, на атракцията, на таблоидното, но в най-неприятния му вид. Стават известни заради самата известност".
В книгата си "Българските медии и политици – взаимни влияния" Гъркова изследва 40-годишен период от развитието на публичния диалог в България.
"Работих върху парламентарни стенограми и медийни текстове. Успях да проследя двупосочното влияние от медиите към политиката.
Изследвах езиковите и тематични влияния. Те дават индикация за тези, които обичайно остават скрити. Става въпрос за твърдения за престъпления и нерегламентирани практики. Самите медии признават за оказван натиск, за това, че се налага и автоцензура, при това не само в тоталитарно време".
През всички тези години се променя езикът и на политическата класа, и на медиите, отбеляза авторът в предаването "Преди всички".
"Променя се и разбирането за държавност. В последните години върви във все по-отрицателна посока. Отсъства разбирането за държавническо поведение".
Коректив може да бъде единствено гражданското общество, категорична е Ирина Гъркова.
"За политиците това са техните избиратели. За медиите също най-важно е доверието на аудиторията. Но и политиците, и медиите битуват в един своеобразен комфорт на съглашателство. Същевременно забравят за своята аудитория, за хората, които ги правят значими".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Ирина Гъркова е филолог и юрист, доктор по журналистика и преподавател във Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Изследователските ѝ интереси и публикации са свързани с журналистическото редактиране, трансформациите и взаимните влияния на медийния и политическия дискурс; комуникацията между съдебната власт и медиите.
Има дългогодишен опит в сферата на масовата комуникация. В периода 1994–1998 г. работи като журналист в печатни издания, сред които националните всекидневници "Стандарт", "24 часа" и "Континент".
Институционален PR експерт в Министерството на правосъдието в периода 1998–2021 г. Участва в авторския и редакционния колектив на изданието "Пътеводител – съдебна власт и медии" (2001), което съдържа правила за взаимодействие между съдебната власт и медиите, включително за комуникацията им чрез говорители. От февруари 2012 до октомври 2021 г. заема последователно позициите "съветник по духовност и култура" и "секретар по духовност и култура" на президента на Република България.
Около една четвърт от българското население е засегнато от възли на щитовидната жлеза, като в различните възрасти честотата е различна. Това съобщи проф. д-р Русанка Ковачева председател на Българско сдружение Тиреоидея и Паратиреоидея по повод Международната седмица за осведоменост за заболяванията на щитовидната жлеза. Над 334 000..
Проливен дъжд се изля над Плевен тази вечер. Падналото количество за около час е 23 литра на квадратен метър, съобщи директорът на плевенския филиал на Националния институт по метеорология и хидрология Мартин Мачев, цитиран от БТА . Общо за целия ден количеството дъжд е 28 литра на квадратен метър, допълни той. По време на обилния валеж на места в..
Зрелостниците в гимназията в Босилеград ще доучват една седмица заради протестите си и намалените часове от 30 минути през месеците февруари, март и до средата на април, каза директорът на единственото средно учебно заведение в града Владимир Григоров. Учебните часове в този период са били по 30 минути, след което учениците излизали на..
Комисията за защита на конкуренцията ще предприеме спешни и конкретни мерки срещу спекулативния ръст на цените преди и след въвеждането на еврото. "Времето за приказки приключи. Оттук нататък действията на Комисията ще бъдат решаващи за защитата на потребителите", заяви пред БНТ председателят на КЗК доц. Росен Карадимов. Той обясни, че..
"ЕС скоро ще одобри кандидатурата на България за присъединяване към еврозоната от 1 януари догодина, като така тя ще стане 21-ият неин член". Това съобщава "Политико". По данни на няколко официални източника, се очаква Европейската комисия и Европейската централна банка най-сетне да дадат благословията си в доклада, който ще бъде публикуван на 4..
С над 1 милион кубика вода се повишил водният обем на язовир "Огоста" край Монтана за последните четири дни заради падналите обилни валежи. Средноденонощният приток е близо четири пъти повече от разхода. С 14 сантиметра се е повишило нивото на язовир "Огоста" от петък до днес, съобщи областният управител на Монтана Калин Хайтов. Обилните валежи в..
Автомобилните производители в ЕС вече ще имат три години, за да изпълнят поставените цели за намаляване на емисиите на въглероден диоксид. Оценката за емисиите от новите пътнически коли и ванове ще бъде усреднена за периода 2005-2027 г., вместо да се прави всяка година. Това стана окончателно факт днес, след като страните членки одобриха промяна..
Земеделски стопани и пчелари сигнализират за зачестили нападения от мечки и се чувстват безсилни да се защитят, защото кафявата мечка е защитен вид..
За първи път в историята националната ни светиня " История славянобългарска" от Паисий Хилендарски излиза на украински език . Преводът,..
Нямаме договорка за каквото и да било сливане и обединяване , ръководството на партията и Ахмед Доган са запознати с всички процеси. Това заяви пред..