Половината от хората, които получават обезщетение за безработица след работа в друга държава-членка на Европейския съюз, са регистрирани в четири области на страната – Благоевград, Търговище, Кърджали и Пазарджик – за това алармират от Българската стопанска камара преди предстоящото днес второто четене в социалната парламентарна комисия на проект за промени в Кодекса за социално осигуряване.
Той беше внесен от ГЕРБ-СДС, и с него се слага край на така наречената „френска безработица“ – схема, която позволява след няколко дни работа в страна-членка на Съюза да се получава максимално обезщетение за безработица у нас.
В становището си от БСК посочват, че съгласно данни на Националния осигурителен институт за 2023-а година има изразено регионално измерение на хора с обезщетения след работа в друга държава-членка. На първо място е област Благоевград с около 33% от всички получили обезщетения по този ред. Следват област Търговище – малко под 8 на сто, Кърджали и Пазарджик с по малко над 5 процента.
Близо 40% от тези обезщетения касаят краткотрайна заетост. Тази статистика навежда на извода за "организираност" на тези групи лица, се посочва в становището на работодателската организация
Законодателството не следва да създава правни възможности за злоупотреба с права и създаване на неравнопоставеност между безработни, за които са внасяни осигурителни вноски в България, и безработни, за които са внасяни осигуровки в други държави-членки.
От камарата посочват още, че действащите сега правила допускат срещу принос от няколко дни и осигурителен принос в минимален размер да се ползват осигурителни права, които биха получавали безработните, които са се осигурявали върху максимален размер на осигурителен доход в продължение на 24 месеца.
Работодателите от години споделят проблеми с достъпа до работна ръка, а несъразмерно високите обезщетения са силен стимул да се отказва сключване на трудов договор, който би прекъснал получаването им. Подобни практики сериозно стимулират "сивия сектор" на пазара на труда.
Кирил Петков е внесъл в деловодството на 51-вото Народно събрание отказ от имунитета си като народен представител. Това потвърдиха от пресцентъра на парламента за БТА . Вчера изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов поиска имунитета на съпредседателя на "Продължаваме промяната" Кирил Петков. Сарафов поиска имунитета на Кирил..
Сирийският опозиционер Мохамед ал Башир ще оглави временно правителство (до 1 март 2025 г.) в страната след свалянето на Башар Асад. Башир е свързан с ислямистката групировка "Хаят Тахрир ал Шам", която беше основната сила в светкавичната офанзива срещу силите на Асад. Той обяви, че ще е временен премиер в телевизионно обръщение, цитирано от..
На тържествена церемония в Гербовата зала на президентството държавният глава Румен Радев удостои четирима изявени лекари с орден "Св. св. Кирил и Методий" огърлие за приноса им в развитието на медицинската наука. Отличието получиха ендокринологът професор Сабина Захариева, вирусологът професор Радка Аргирова, педиатърът професор Боряна Слънчева..
Председателят на Народното събрание Наталия Киселова обяви, че след формиране на парламентарните комисии и съгласувано с техните председатели, ще предложи график за провеждане на процедурите по избор на органи и членове на органи с изтекъл или прекратен мандат и на неконституирани органи. В началото на днешното извънредно пленарно заседание тя прочете..
Със сигурност има подобрение от въвеждането на малкия ринг в София, нискоемисионната зона за стари автомобил, но това е незначително за размерите на града , каза в интервю пред БНР Калина Цолова, анализатор на програма "Климат" в Центъра за изследване на демокрацията. "Както е записана наредбата, в сегашните текстове предвижда..
Решението на румънския Конституционен съд създава прецедент в целия евроатлантически свят и показва колко сериозен е проблемът с руската намеса в изборите в страни от ЕС и НАТО. Това каза пред БНР дипломатът Стефан Тафров в коментар на анулираните президентски избори в Румъния, след като службите за сигурност на страната разкриха чуждестранна..
В бюджета за догодина са заложени близо 400 милиона лева за подготовката на либерализацията на тока за бита, но дали крайните потребители ще излязат на свободния пазар окончателно от 1 януари 2026, както предвижда законът, ще зависи от решението на парламента. Това каза служебният министър на енергетиката Владимир Малинов по повод внесените в Народното..
Това е политическа война, Борислав Сарафов в момента изпълнява поръчка на други политически лидери. Това е бухалка. Така директорът на..
"Асад е голям виновник в това, което се случи и с него, и със страната му." Това заяви пред БНР Оля Ал-Ахмед, журналист, публицист и преводач...
Предвижда се от 1 юли догодина всички пенсии за трудова дейност, отпуснати до 31 декември 2024 г., да се индексират с между 8 и 9 на сто по..