Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

БСК: 33% от хората, които получават обезщетение след работа в друга страна от ЕС, са от Благоевградско

Снимка: БГНЕС

Половината от хората, които получават обезщетение за безработица след работа в друга държава-членка на Европейския съюз, са регистрирани в четири области на страната – Благоевград, Търговище, Кърджали и Пазарджик – за това алармират от Българската стопанска камара преди предстоящото днес второто четене в социалната парламентарна комисия на проект за промени в Кодекса за социално осигуряване.

Той беше внесен от ГЕРБ-СДС, и с него се слага край на така наречената „френска безработица“ – схема, която позволява след няколко дни работа в страна-членка на Съюза да се получава максимално обезщетение за безработица у нас. 

В становището си от БСК посочват, че съгласно данни на Националния осигурителен институт за 2023-а година има изразено регионално измерение на хора с обезщетения след работа в друга държава-членка. На първо място е област Благоевград с около 33% от всички получили обезщетения по този ред. Следват област Търговище – малко под 8 на стоКърджали и Пазарджик с по малко над 5 процента. 

Близо 40% от тези обезщетения касаят краткотрайна заетост. Тази статистика навежда на извода за "организираност" на тези групи лица, се посочва в становището на работодателската организация

Законодателството не следва да създава правни възможности за злоупотреба с права и създаване на неравнопоставеност между безработни, за които са внасяни осигурителни вноски в България, и безработни, за които са внасяни осигуровки в други държави-членки. 

От камарата посочват още, че действащите сега правила допускат срещу принос от няколко дни и осигурителен принос в минимален размер  да се ползват осигурителни права, които биха получавали безработните, които са се осигурявали върху максимален размер на осигурителен доход в продължение на 24 месеца.

Работодателите от години споделят проблеми с достъпа до работна ръка, а несъразмерно високите обезщетения са силен стимул да се отказва сключване на трудов договор, който би прекъснал получаването им. Подобни практики сериозно стимулират "сивия сектор" на пазара на труда. 

По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Калин Славов, изпълнителен директор на Асоциация

Според изследване местната власт стои по-стабилно от националната

Изследване показва, че местната власт стои по-стабилно от националната на фона на политическата нестабилност, а местният климат за почтеност в общините се повишава. Това са част от изводите в годишното изследване за Индекса на Местната система за почтеност на Асоциацията "Прозрачност без граници". Според резултатите от индекса, който е със стойности от..

публикувано на 10.12.24 в 13:59
Делян Пеевски

Пеевски: Ще повярвам в прокуратурата, ако делото срещу Кирил Петков влезе в съда

Ще повярвам в действията на прокуратурата, ако делото срещу Кирил Петков влезе в съда. Това заяви в кулоарите на парламента председателят на "ДПС – Ново начало" Делян Пеевски в отговор на въпрос дали под той е повлиял да бъде поискан имунитетът на бившия премиер Кирил Петков: Сарафов поиска имунитета на Кирил Петков "Наблюдавам едно..

публикувано на 10.12.24 в 13:49
Харалан Александров

Харалан Александров: ГЕРБ, БСП и ДБ са готови на усилие и да платят цена, за да има правителство

По-близо сме до възможност за редовно правителство , отколкото до ново служебно. Разделението и вътрешно прочистване в коалицията ПП-ДБ е стъпка в тази посока . Това каза пред БНР социалният антрополог Харалан Александров и уточни: "Очевидно имаме вече три партии - ГЕРБ, БСП и ДБ - готови да направят усилие и да платят цена, за да имаме редовен..

публикувано на 10.12.24 в 13:39
Протест на опозицията в Тболиси, 28 октомври 2024 г.

ЕС обмисля допълнителни мерки срещу управляващите в Грузия

"ЕС обмисля допълнителни мерки срещу управляващите в Грузия на Съвет "Външни работи", който ще се проведе на 16-ти декември", се казва в съобщение на говорителя на Европейската служба за външна дейност. "Припомняме, че именно действията на "Грузинска мечта" доведоха до спиране де факто на процеса на присъединяване към ЕС. Устойчивото..

публикувано на 10.12.24 в 13:28
Калин Джорджеску

Задържаният в Румъния Хорациу Потра планирал хаос в Букурещ

Разследването на предизборната кампания за президентските избори в Румъния и в частност на тази на независимия кандидат Калин Джорджеску извади наяве връзка между Джорджеску и лидер на група наемници, който бе задържан по подозрение, че е подготвял акция по предизвикване на хаос в Букурещ след анулирането на първия тур на вота за президент,..

публикувано на 10.12.24 в 13:21

Двамата младежи, които нанесоха побой на 18-годишно момче в Перник, са задържани за 72 часа

Двамата младежи, които нанесоха побой на 18-годишно момче в Перник, са с прокурорско задържане за до 72 часа. Те са привлечени като обвиняеми за причиняване на средна телесна повреда. Младеж е бил нападнат и бит в Перник Пострадалият младеж е настанен в столично лечебно заведение с фрактура на черепа. Той е бил нападнат и бит пред дома..

публикувано на 10.12.24 в 13:00
Андрюс Кубилюс

Еврокомисарят по отбраната иска от страните от ЕС по 3% от БВП за военни разходи

Еврокомисарят по отбраната Андрюс Кубилюс смята, че страните членки трябва да отделят не 2, а 3 на сто средства за отбрана от националните бюджети. Той каза това на дискусия, посветена на по-силна база за отбранителната индустрия в ЕС, която се проведе в Европейския парламент в Брюксел. "За следващите 10 години се говори за 500 млрд. евро за..

публикувано на 10.12.24 в 12:57