Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

БСК: 33% от хората, които получават обезщетение след работа в друга страна от ЕС, са от Благоевградско

Снимка: БГНЕС

Половината от хората, които получават обезщетение за безработица след работа в друга държава-членка на Европейския съюз, са регистрирани в четири области на страната – Благоевград, Търговище, Кърджали и Пазарджик – за това алармират от Българската стопанска камара преди предстоящото днес второто четене в социалната парламентарна комисия на проект за промени в Кодекса за социално осигуряване.

Той беше внесен от ГЕРБ-СДС, и с него се слага край на така наречената „френска безработица“ – схема, която позволява след няколко дни работа в страна-членка на Съюза да се получава максимално обезщетение за безработица у нас. 

В становището си от БСК посочват, че съгласно данни на Националния осигурителен институт за 2023-а година има изразено регионално измерение на хора с обезщетения след работа в друга държава-членка. На първо място е област Благоевград с около 33% от всички получили обезщетения по този ред. Следват област Търговище – малко под 8 на стоКърджали и Пазарджик с по малко над 5 процента. 

Близо 40% от тези обезщетения касаят краткотрайна заетост. Тази статистика навежда на извода за "организираност" на тези групи лица, се посочва в становището на работодателската организация

Законодателството не следва да създава правни възможности за злоупотреба с права и създаване на неравнопоставеност между безработни, за които са внасяни осигурителни вноски в България, и безработни, за които са внасяни осигуровки в други държави-членки. 

От камарата посочват още, че действащите сега правила допускат срещу принос от няколко дни и осигурителен принос в минимален размер  да се ползват осигурителни права, които биха получавали безработните, които са се осигурявали върху максимален размер на осигурителен доход в продължение на 24 месеца.

Работодателите от години споделят проблеми с достъпа до работна ръка, а несъразмерно високите обезщетения са силен стимул да се отказва сключване на трудов договор, който би прекъснал получаването им. Подобни практики сериозно стимулират "сивия сектор" на пазара на труда. 

По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министърът на енергетиката Владимир Малинов

В бюджета за 2025 година са заложени 400 млн. лева за либерализацията на тока за бита

В бюджета за догодина са заложени близо 400 милиона лева за подготовката на либерализацията на тока за бита, но дали крайните потребители ще излязат на свободния пазар окончателно от 1 януари 2026, както предвижда законът, ще зависи от решението на парламента. Това каза служебният министър на енергетиката Владимир Малинов по повод внесените в Народното..

публикувано на 10.12.24 в 14:22
Президентът Румен Радев

Президентът продължава консултациите с парламентарните групи в 51-вото Народно събрание

На  11 и 12 декември  президентът Румен Радев ще продължи провеждането на консултации с парламентарните групи в 51-вото Народно събрание в съответствие с чл. 99, ал. 1 от Конституцията, съобщават от прессекретариата на държавния глава. За консултации във връзка с връчването на проучвателен мандат за съставяне на правителство на   11 декември  от..

публикувано на 10.12.24 в 14:19
Христо Гаджев

Христо Гаджев застана начело на комисията за правилника на парламента

На извънредно заседание Народното събрание създаде временна комисия, която да изработи нов правилник за дейността и работата на парламента. За председател е избран депутатът от ГЕРБ-СДС Христо Гаджев. Днешното пленарно заседание е извънредно и първо след проточили се 26 дни избор на председател на парламента и продължи точно 30 минути. Целта..

публикувано на 10.12.24 в 14:11
Калин Славов, изпълнителен директор на Асоциация

Според изследване местната власт стои по-стабилно от националната

Изследване показва, че местната власт стои по-стабилно от националната на фона на политическата нестабилност, а местният климат за почтеност в общините се повишава. Това са част от изводите в годишното изследване за Индекса на Местната система за почтеност на Асоциацията "Прозрачност без граници". Според резултатите от индекса, който е със стойности от..

публикувано на 10.12.24 в 13:59
Николай Василев

Николай Василев: 3% дефицит в бюджета е антицел, трябваше да е с излишък

3% дефицит на бюджета на България за 2025 г. е антицел, по-скоро искам да окуража политиците да направят правителство, за да има с кого да се говори. Сега към кого да отправя коментарите си за бюджета?   Това каза Николай Василев, бивш вицепремиер и министър на икономиката и държавната администрация, в интервю пред БНР. "За мен..

публикувано на 10.12.24 в 13:56
Делян Пеевски

Пеевски: Ще повярвам в прокуратурата, ако делото срещу Кирил Петков влезе в съда

Ще повярвам в действията на прокуратурата, ако делото срещу Кирил Петков влезе в съда. Това заяви в кулоарите на парламента председателят на "ДПС – Ново начало" Делян Пеевски в отговор на въпрос дали под той е повлиял да бъде поискан имунитетът на бившия премиер Кирил Петков: Сарафов поиска имунитета на Кирил Петков "Наблюдавам едно..

публикувано на 10.12.24 в 13:49
Харалан Александров

Харалан Александров: ГЕРБ, БСП и ДБ са готови на усилие и да платят цена, за да има правителство

По-близо сме до възможност за редовно правителство , отколкото до ново служебно. Разделението и вътрешно прочистване в коалицията ПП-ДБ е стъпка в тази посока . Това каза пред БНР социалният антрополог Харалан Александров и уточни: "Очевидно имаме вече три партии - ГЕРБ, БСП и ДБ - готови да направят усилие и да платят цена, за да имаме редовен..

публикувано на 10.12.24 в 13:39