Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва шестото издание на фестивала "Неотъпкана пътека"

Снимка: neo-path.com

Шестото издание на фестивала за камерна музика "Неотъпкана пътека" ще се проведе от 1 до 4 август. То събира музиканти от България и САЩ, които изпълняват обичани, а също и малко познати, и съвсем нови произведения. 

Първият концерт е в четвъртък, 1 август, в Културния дом на Гоце Делчев от 19.00 ч. с произведения от Йохан Себастиан Бах, Франц Шуберт, Едуард Елгар, както и от българската композиторка от Лондон Добринка Табакова, която заема важно място във всички издания на фестивала.

Следващите три концерта (в петък, събота и неделя) ще се проведат в село Ковачевица, в читалище "Светлина", с чийто ремонт от няколко години са се заели артистите. До момента е готов покривът на читалището, терасата, работи се по реконструкцията на едно фоайе, както и на ограда. За целта музикантите от фондация "Неотъпкана пътека" с председател пианистката Лора Чекоратова, която от години живее в Ню Йорк, добавят нови инициативи. С тях подпомагат ремонтите, както и артистичната дейност на "Неотъпкана пътека". Тази година това са "Вечеря с кауза" в местен ресторант и "Подари стол".

"Ние знаехме от самото начало, че за да може да отстояваме думата "неотъпкана" пътека трябва всяка година да измисляме начини да създаваме нови неща. Миналата година започнахме нова инициатива, която е създаване на нови творби от български композитори и техните световни премиери. Добринка Табакова написа квинтет, който получи своята предпремиера в Ковачевица и в Гоце Делчев, а после той прозвуча в Пловдив и в Ню ЙоркСлед това започнахме да работим с трима други български композитори – Светлин Христов, Лора Ал-Ахмад и Петър Керкелов. Миналата година те гостуваха в Ковачевица, прекараха една седмица там, разучиха историята и звуците на региона, запознаха се с музикантите. Написаха три творби, които пък тази година ще са в центъра на всичките ни програми", разказа Лора Чекоратова.

От самото началото фестивалът "Неотъпкана пътека" има своето ядро от музиканти, които отново ще се включат в програмата му – освен Лора Чекоратова, това са цигуларите Георги Вълчев и Никола Таков, певицата Мариана Карпатова, виолистът Румен Цветков, виолончелистът Александър Сомов. Към тях ще се присъединят още български инструменталисти, както и гости от чужбина.

Интервюто на Татяна Иванова с Лора Чекоратова в предаването "Алегро виваче" можете да чуете в звуковия файл. 

Лора Чекоратова, neo-path.com

По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изследователски проучвания на Валентин Йорданов

Книгата, която представям сега, има повече научен характер, но е написана на достъпен и разбираем език. Заглавието "Генеалогия на българските канове от Баламбер до Кубрат и Кий - 340 - 668 г."  ни връща към първите векове след Христа и ни запознава с праисторическите родови корени на българите. Авторът Валентин Йорданов от София е неизчерпаем..

публикувано на 10.02.25 в 08:51
Екипите на двете отличени продукции.

Два филма си поделиха голямата награда "Гоя"

Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..

публикувано на 09.02.25 в 09:00
Мирела Иванова

Мирела Иванова в любовно обяснение към поезията

" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..

публикувано на 08.02.25 в 16:29
Иван Мърквичка (1856 - 1938). Портрет на княгиня Мария Луиза, ок. края на 90-те години на XIX в., м.б., платно, 74х62 см. Музейна сбирка на Националната художествена академия

Националната художествена академия - разказ в картини

Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата.  Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..

публикувано на 08.02.25 в 14:28

София филм фест започва от 13 март и продължава до 31 март

Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино .  В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..

публикувано на 08.02.25 в 07:00

Документалното кино - бягство от клишетата на игралното

Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..

публикувано на 07.02.25 в 09:24

Спомен за диригента Месру Мехмедов

На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..

публикувано на 06.02.25 в 19:05