Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Диана Дудева: Във финала Валентина Георгиева трябва да се пребори със себе си

Йордан Йовчев, Диана Дудева и Красимир Дунев
Снимка: Личен архив


„Валентина Георгиева трябва да се пребори със себе си във финала. Много ще е трудно да спечели медал, но не и невъзможно. Аз й пожелавам да „закове“ и двата прескока. Ще следим представянето й и ще й стискам палци. Самото й попадане във финала, при такава ужасна конкуренция е огромен успех“, така Диана Дудева коментира за БНР предстоящия финал на прескок на Валентина Георгиева в олимпийския турнир по спортна гимнастика.

Диана Дудева е една от най-успелите български спортни гимнастички. На олимпийските игри в Сеул през 1988 печели бронзов медал във финала на  земя, който е първият в историята на българската женска спортна гимнастика.

Сега след 32 години България отново има финалистка при жените на най-големия спортен форум. В събота възпитаничката на Филип Янев ще се бори за отличията след като се влезе сред най-добрите осем в квалификацията.

„От години следя развитието на Валя. Бях свидетел, когато тя получи травмата преди две години в Германия. Проследих и възстановяването й след това. С личният и треньор сме колеги и се виждаме по състезания. Много съм щастлива, че след толкова години имаме българка във финал на олимпийски игри. Поздравления за личният й треньор, поздравления й за ръководството на Българската федерация по гимнастика, което прави всичко възможни състезателите да постигат тези успехи“, допълни Дудева.


„От Игрите в Сеул помня подготовката, която беше много трудна. Незабравим е момента, в който съм на стълбичката и ми закачат медала на гърдите. Това е мечтата на всеки спортист. Мечта, която ако се сбъдне носи невероятно чувство.  Чувстваш много голямо удовлетворение от целия този път и всички трудности през, които си преминал. Трябва човек да го преживее за да разбере какво е чувството. Това остава за цял живот“, спомни си моментите от Игрите в Сеул бившата националка.

„Разликата между гимнастиката, която ние сме играли и сегашната е това, че при нас имаше задължителна програма. До 1992 играхме задължителна, волна програма, многобой и финали на уредите. Тогава всички играехме многобой. Не можеше да се ходи на световни купи и да си избираш да играеш на един или на два уреда. Играехме в четири поредни дни. Нямахме почивка. Сегашната гимнастика е много сложна. Много се вдигна трудността.  Други са времената. Не са по-лесни сега нещата. Тогава бяха трудни и сега са трудни.  В съвременната гимнастика има неща, които ми харесват и неща, които не ми харесват. Сега, като че ли се изгуби естетиката в хореографията при жените. Вече момичетата са по-борбени. Имат по-други тела. Аз предпочитам руската школа. Всичко е въпрос на виждане“, сподели още Диана Дудева. Като състезател тя има елемент патентован на нейно име и коментира представянето на звездата на американския тим Симон Байлс.

„Симон Байлс е феномен. Тя изпълнява упражнения с много голяма трудност, по-голяма и от мъжете. Тя е природно изключение. Природата й е дала всичко“

В момента Диана Дудева живее в Гърция и треньор на националния отбор.

„Има млади момчета, които навлизат, но трябва да ги изчакаме да пораснат. При жените е малко по-сложно, защото няма спортни училища. Много е трудно да постигнем успехи с тричасови тренировки на ден. Самата система не ни помага. Това не значи, че не се опитваме да дадем най-доброто от себе си“




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мариета Дукова

Мариета Дукова: От ММС дори не ни поздравиха за европейската титла по естетическа гимнастика

Федерацията ни по естетическа групова гимнастика се готви да посрещне най-мащабното в историята на този спорт световно първенство.  На 29 и 30 ноември "Арена СамЕлион" в Самоков ще бъде домакин на планетарния форум в този красив спорт. Между 600 и 700 хиляди лева струва организацията на шампионата, а от тази сума Министерството на младежта и спорта е..

публикувано на 13.11.25 в 17:59

Ясни са датите и часовете на мачовете за Купата на България по футбол

ОТ БФС обявиха датите и часовете за срещите от втория кръг на турнира за Купата на България, както и някои промени в дни и часове за шампионатни двубои. Купа на България, Втори кръг (1/8-финал): 11.12 (четвъртък) Левски София - Витоша Бистрица 17.30  12.12 (петък) Черно море Варна - Арда        17.30  13.12 (събота) Славия - ЦСКА 1948..

публикувано на 13.11.25 в 17:42
Спортисти със Синдром на Даун

Връчиха специални награди на спортистите със Синдром на Даун

Федерацията по Адаптирана физическа активност България връчи специални награди на спортистите със Синдром на Даун по повод 10-годишния юбилей на централата на събитие в хотел "Рамада" в столицата.  Редица официални гости присъстваха на церемонията - Георги Георгиев, министър на правосъдието, Красимир Инински, президент на БФ Бокс, Красимир Дунев,..

публикувано на 13.11.25 в 17:35

Олимпиакос и Везенков с нова победа в Евролигата

Отборът на Олимпиакос, с Александър Везенков в състава си, победи гостуващия Жалгирис (Литва) с 95:78 (28:14, 22:22, 24:17, 21:25) в мач от 10-ия кръг на Евролигата и записа трети пореден домакински успех. Българският национал се разписа с 14 точки, 8 борби и 2 асистенции за 28:30 минути на паркета. Гръцкият тим доминираше от началото до края на..

публикувано на 13.11.25 в 06:12

Синер стигна полуфиналите в Торино

Яник Синер си осигури място на полуфиналите на Финалния турнир на АТП в Торино, след като победи Александър Зверев за трети път в рамките на 17 дни. Защитаващият титлата си италианец спечели с 6:4, 6:3 срещу германеца, демонстрирайки стабилна игра през целия двубой. Той направи по един пробив в двата сета, за да спечели мача. Синер има..

публикувано на 13.11.25 в 06:10

"Уембли" ще приеме финала на Европейското първенство по футбол през 2028 г

Финалът на Европейското първенство по футбол през 2028 година ще се проведе в Лондон на стадион "Уембли", съобщиха от Футболната асоциация на страната. Мачът за трофея ще се играе на 9 юли. "Уембли" ще бъде домакин и на двата полуфинални мача. Откриващият двубой, насрочен за 9 юни, ще се състои на стадиона в Кардиф. В турнира ще участват 24..

публикувано на 13.11.25 в 06:09
ВК Левски

Левски отново победи хърватския Мурса в квалификациите на Шампионската лига

Волейболистите на Левски се класираха за последния квалификационен кръг на Шампионската лига . Първенецът на България победи с 3:0 гейма  хърватския шампиона МОК Мурса (Осиек)    в среща-реванш от втория квалификационен кръг в зала “Левски София”. “Сините” спечелиха преди седмица гостуването си в Осиек с 3:2 гейма, а днес стигнаха до категоричен..

публикувано на 12.11.25 в 21:45