Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Черно море турският сондажен кораб "Абдулхамид Хан" ще търси находища на природен газ

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган пред "Абдулхамид Хан" в Мерсин през 2022 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Турският сондажен кораб от седмо поколение "Абдулхамид Хан" е изпратен от Средиземно в Черно море, за да участва в търсенето там на още находища на природен газ, съобщи "Хюриет дейли нюз".

На борда на най-модерния турски сондажен кораб е министърът на енергетиката и природните ресурси Алпарслан Байрактар, който каза на брифинг, че газовото находище Сакария, открито през 2020 г., е най-голямото, установявано в турски води, и че страната има нужда да увеличи добива от него бързо.

Дневното производство в находището в Сакария в момента е 5,5 милиона кубични метра и се очаква да нарасне до 10 млн. куб. м до първото тримесечие на 2025 г., съобщи министърът.

Той каза още, че новият кораб за плаващо съхранение и разтоварване (FPSO), който отплава от Сингапур през юли, ще пристигне в Турция след два месеца и ще започне работа през 2026 г.

Миналия месец Байрактар оповести, че друг кораб - "Оруч Реис", ще бъде изпратен в Сомалия за сеизмични проучвания, припомня БТА.

"Абдулхамид Хан" е четвъртия кораб за дълбоководни сондажи на Турция. Той вече извърши три дълбоководни сондажа в Средиземно море, а преди да се отправи към мястото на сондажа си в Черно море, той се отби в пристанището Филиос в черноморския окръг Зонгулдак, за да му бъдат инсталирани повторно кулите, свалени за преминаването му през Босфора.

Министър Байрактар уточни, че изпращането на кораба в Черно море не означава, че Турция е изгубила надежда да намери природен газ в Средиземно море. Там "има локации, които са многообещаващи", каза министърът.

В интервю преди две седмици той съобщи, че през тази година ще има нови проучвания за въглеводороди в западната част на Черно море.

Едно от местата е край брега на окръг Ризе, идентифицирана е зона за проучвания и край бреговете на Синоп.

По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Протест край НС: Държавата потъва, прегърната от два много тежки камъка (ОБНОВЕНА)

По призив на партия "Възраждане" до сградата на Народното събрание се провежда антиправителствен  протест . Антиправителствен протест ще се проведе пред НС Депутатите гласуват петия вот на недоверие срещу кабинета “Желязков” В района има засилено полицейско присъствие. Протестиращите  блокираха столичния бул. "Цар..

обновено на 18.09.25 в 18:29
Част от плакат за събитието

София е домакин на Международна конференция, посветена на 85 г. от Крайовския договор

Международна научна конференция " Крайовският договор - дипломация вместо насилие. Преплетените истории на Балканите и Европа " ще се проведе на  19 и 20 септември в София. Тя е посветена на 85 години от подписването на Крайовския договор от 7 септември 1940 г. и връщането на Южна Добруджа към България. Конференцията  е организирана от..

публикувано на 18.09.25 в 18:16
Татяна Дончева в студиото на

Татяна Дончева: Да се избират шефове на спецслужбите в НС е "публичен каст за шпиони"

Несериозно е да се поддържа старата теза, че след като вотът не е свалил правителството, значи е неуспешен. Когато липсва трибуна, вотът се използва да се кажат проблемите, коментира в интервю пред БНР адв. Татяна Дончева, бивш зам.-председател на НС и лидер на "Движение 21". "Задължителна негова последица е да даде гласност и..

публикувано на 18.09.25 в 18:15
Президентът на САЩ Доналд Тръмп (вляво) и министър-председателят на Великобритания Киър Стармър

Визитата на Тръмп във Великобритания завърши със споразумение за технологично партньорство

Американският президент Доналд Тръмп и британският премиер Киър Стармър заявиха на съвместна пресконференция, че имат най-добро желание да решат най-скоро основни кризи по света, каквито са войните в Газа и Украйна. По-рано двамата държавници подписаха по време на среща с бизнес лидери ново технологично партньорство за засилване на..

публикувано на 18.09.25 в 18:04
Протестиращ държи табела с надпис „Мизерия като Макрон или по непалски“ до горящ контейнер за боклук по време на демонстрация срещу мерките за строги икономии в предстоящия бюджет в Париж, Франция, 18 септември 2025 г.

Сблъсъци във Франция на протестите срещу политиката на Макрон

Площадът на Бастилията в Париж почерня от народ за началото на протестната демонстрация в ранния следобед.  До обед около 400 000 души (по данни на профсъюзите) са излезли по улиците из страната.  Франция: Национална стачка срещу икономическата политика на Макрон Протестиращи железничари са нахлули в двора на Министерството на икономиката...

публикувано на 18.09.25 в 17:59

"Нощ на Самоводската чаршия" със занаятчийски и фермерски продукти

Десетки занаятчии, производители на чисти храни, артисти и музиканти участват в 15-ото издание на празника "Нощ на Самоводската чаршия" и фестивала на занаятите, които се провеждат във Велико Търново.  Фестивалът започна днес и е част от програмата за честванията на 117-ата годишнина от обявяването на Независимостта в старопрестолния ни..

публикувано на 18.09.25 в 17:50

98% от обявените работни места във В. Търново - за хора със средно образование

Безработицата в община Велико Търново падна под 3% в края на лятото. 98 на сто от обявените работни места през септември са за хора със средно образование.  Докато през август най-търсените специалисти на трудовата борса бяха учителите, през септември най-дефицитни са продавач-консултантите и общите работници, сочат данните от обявените свободни..

публикувано на 18.09.25 в 17:42