Неизпълнен трети мандат за съставяне на редовно правителство връща днес партия "Има такъв народ". Така президентът Румен Радев трябва да насрочи следващите предсрочни парламентарни избори.
Само седмица, след като получи последния възможен шанс да състави кабинет, най-малката парламентарна група се връща на „Дондуков" 2 с празна папка и отказ да посочи кандидат за министър-председател.
От 9 юни досега три кръга от преговори не успяха да излъчат редовен кабинет.
Първа се провали в пленарната идеята на ГЕРБ-СДС за правителство на малцинството.
Празна папка върна и оказалата се втора по численост парламентарна група на ПП-ДБ, които потърсиха, но не намериха антикорупционно мнозинство-
В последната седмица след публични разговори стана ясно, че няма политическа воля да управлява и експертен кабинет, излъчен с широка парламентарна подкрепа от третия мандат, даден на най малката парламентарна група - тази на "Има такъв народ".
Партията на Слави Трифонов получи подкрепа само от 66 депутати - половината разпаднало се "Величие", от изключените от ДПС начело с Джевдет Чакъров и от БСП.
Слави Трифонов обобщи, че ГЕРБ не е успяла да избяга от зависимостите на Бойко Борисов. Допълни, че единствени от ДПС на Пеевски са искали избори веднага и заключи - Бойко Борисов е изпълнил желанието на Пеевски.
Така след провален трети мандат Конституцията предвижда президентът да насрочи нови избори в двумесечен срок, да назначи служебен премиер и предложен от него служебен кабинет, след като проведе консултации с парламентарните групи.
Румен Радев решава кой да е служебен министър-председател, като избира от неголям брой възможности, разписани в последната поправка в Основният закон. Те се ограничават до председателя на Народното събрание, (Рая Назарян обяви, че ще откаже поста), управителя на БНБ или един от подуправителите, които пък са на позиция, че освен несъвместимост има и юридически пречки да поемат поста заради европейските банкови регулации.
В листата на потенциалните служебни премиери попадат още председателят на Сметната палата или един от неговите двама заместници, омбудсманът или заместник-омбудсман, каквито в момента няма.
Руският президент Владимир Путин призна за първи път, че страната му е изиграла роля в катастрофата на азербайджанския пътнически самолет през декември миналата година, който след като е бил отклонен от полета си до Грозни в Чечения извърши аварийно кацане в Казахстан и загинаха 38 от 67-те души на борда. На среща с азербайджанския президент Илхам..
В парижкото гробище Баньо е бил осквернен гробът на Робер Бандентер, беше символично въведен днес в Пантеона за приноса си към премахването на смъртното наказание във Франция. Това предаде Франс прес, като се позовава на съобщение от кметството. Президентът Еманюел Макрон веднага осъди "онези, които са искали да осквернят" паметта на Бадентер...
Кабинетът за сигурност към израелското правителство е приключил заседанието си за постигнатото през миналата нощ споразумение с Хамас по първата фаза от плана на Доналд Тръмп за прекратяване на войната в ивицата Газа. Вече е ход заседание на цялото правителство на Бенямин Нетаняху, което трябва да одобри споразумението преди то да влезе в сила...
Министърът на околната среда и водите Манол Генов е възложил на четирите Басейнови дирекции да изготвят комбинирани карти на районите с риск от наводнения. Те ще обединяват кадастрални и сателитни данни за по-точен анализ на уязвимите територии. Пилотното изпълнение започва във Варна. Мярката е част от усилията на МОСВ за по-добра превенция на..
Над 80 хиляди са били към края на миналата година хората с пенсии и добавки, отпуснати по европейски регламенти и международни договори, отчете Националният осигурителен институт. Това са българи, работили в държави от Евросъюза и страни, с които България има договорни отношения. 80% от тях живеят в страната ни. Най-много 12 500 са хората с..
8,4% ще бъде приносът на туризма в брутния вътрешен продукт на страната през тази година по прогноза на Световния съвет за пътуване и туризъм. Това съобщи заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева по време на блиц контрол в ресорната парламентарна комисия. Тя представи отчета за изпълнението на програмния бюджет на Министерството на туризма..
За водна криза в страната към днешна дата не може да се говори, заяви вицепремиерът Атанас Зафиров след днешното второ заседание на Националния борд по водите. За 10 дни броят на хората без достъп до питейна вода е намалял наполовина. Вицепремиерът Зафиров обобщи, че към момента хората, засегнати от безводие в страната, от 360 000 са..
За схема с изсечени над 30 декара гора в Странджа, разположена близо до т.нар. подпорна стена-хотел на плаж Алепу, за да се строи на този терен , съобщи..
"Мафията изнудва София! Не трябва да се даваме". Това заяви пред БНР Елисавета Белобрадова, депутат от ПП-ДБ, за кризата с боклука в "Люлин" и..
Съществуващите реки и дерета в София масово се застрояват, а същевременно в последните 15 години не се е изграждала канализация . Огромни територии..