Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гвоздейков: Няма хаос с техническите прегледи на автомобилите

Снимка: БНР

Няма хаос с техническите прегледи на автомобилите. В момента работи системата за качество и е игнориран човешкия фактор, заяви служебният министър на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков, който се запозна на място с работата на новата система за контрол на пунктовете за годишни технически прегледи в автосервиз в столицата.

От 22-ри юли уредите в пунктовете предават автоматично данните от измерванията към системата на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация". Така няма възможност за ръчно коригиране на данните, свързани с отработените газове и спирачното усилие на автомобилите.

Преди свързването на уредите, за две седмици - от 8 до 21 юли - са преминали 139 251 автомобила през пунктовете за годишни технически прегледи. От тях временно са допуснати 208 автомобила, или 0,15%, като не са допуснати само 32 автомобила, което е 0,02%, посочи министър Гвоздейков.

След свързването на уредите към системата за две седмици - от 22 юли до 4 август - са преминали 127 084 автомобила, от които временно са допуснати 1808, или 1,4% и не са допуснати 101 автомобила, или 0,14%.

"Като се игнорира човешкия фактор на въвеждане на данни в системата, няма условия за манипулиране на данните и отсява по-голяма бройка автомобили, които са временно допуснати или не са допуснати след годишен технически преглед, което по никакъв начин не трябва да тревожи обществото", посочи Гвоздейков.

Бройката недопуснати автомобили показва прецизност и сигурност на годишния технически преглед, подчерта Георги Гвоздейков:

"Ние можем да кажем с високо вдигната глава, че в определен период след време това по някакъв начин ще подобри пътната безопасност и ще намали травматизма по пътищата, тъй като това е голямата цел на България и на Европа - нулев процент на пътно-транспортните произшествия".

До края на работната седмица министерството на транспорта ще предложи промени в правилата за техническите прегледи, които предизвикаха противоречиви реакции, заяви още министър Георги Гвоздейков. Ще бъде предложено - автомобилите, които не покриват допустимите екологични норми да попадат в категорията за "значителни неизправности", а не да бъдат спирани от движение, както е в момента.

Другото предложение на министъра е да бъде увеличен от 14 на 30 дни срокът за отстраняването на констатирани "значителни неизправности" при техническите прегледи. Стойностите на допустимите норми за емисии на автомобилите са установени с европейска директива.

След въвеждане на новата система са появиха твърдения, че има проблем с изискванията за изгорели газове и по тази причина много от леките коли, при това от модели от последните години, не могат да покрият тестовете.

В същото време собственици на коли на по 10-20 години с дизелови двигатели минават тестовете безпроблемно.

По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Логото на приложението Трут соушъл.

Тръмп коментира в енигматично послание случая с дроновете в Полша

Президентът на САЩ Доналд Тръмп отбеляза "нарушението на полското въздушно пространство" от Русия в многозначително съобщение, написано в почти небрежен тон, публикувано в социалната му мрежа "Трут соушъл", предаде АФП. "Какво става с Русия, която нарушава полското въздушно пространство с дронове? Ето, започваме!", написа американският президент в..

публикувано на 10.09.25 в 20:56
Снимка от терена.

Община "Изгрев" започна проверка по сигнал за незаконна сеч, но без да я спре

Общината на район "Изгрев" в столицата е започнала проверка по сигнала за незаконна сеч в терен на нейна територия. Това съобщиха за БНР от местната администрация. Отсичането на дърветата започна миналата седмица и досега реакция от местните власти нямаше въпреки сигнали на граждани, както и запитвания от страна на БНР. Граждани сигнализираха за..

публикувано на 10.09.25 в 20:52

Закъснява полет от София за Бристол на нискотарифна авиокомпания заради проблем със самолета

Пътниците на нискотарифна авиокомпания, които трябваше да излетят от Терминал 2 за Бристол в 12:50 часа днес, останаха на Летище "Васил Левски" в София без ясна ориентация кога ще могат да излетят.  Репортер на БНР се свърза с двама от пътниците. Пътниците  са били качени на самолета без някакви индикации за проблем, разказва Елена Димитрова:..

публикувано на 10.09.25 в 20:21

Протест срещу “Добродетели и религия” в училище

Протест, организиран в социалните мрежи, срещу въвеждането на предмет “Добродетели и религия” в училище се провежда пред сградата на БНБ.  Според участниците училището трябва да запази светския си характер, а своята вяра хората да показват в храмовете:  "Живеем в светска държава и религиозното образование няма място в училище". "Да се дава право на..

публикувано на 10.09.25 в 20:18
Испанският премиер Педро Санчес и съпругата му Бегоня Гомес , архив.

Съпругата на испанския премиер на разпит в съда

Съпругата на испанския премиер Бегоня Гомес даде показания по обвинението срещу нея за предполагаемо присвояване на публични средства Повдигнаха обвинения срещу съпругата на Педро Санчес Целта на разследването, водено от съдия Хуан Карлос Пейнадо, е да стане ясно дали бившият съветник на Гомес – Кристина Алварес, е превишила правомощията си, за..

публикувано на 10.09.25 в 19:59
Елена Йончева

Йончева призова Урсула фон дер Лайен да потвърди, че не е имало проблеми с полета ѝ до България

Елена Йончева, независим евродепутат, избрана с листата на ДПС, призова Урсула фон дер Лайен да потвърди, че не е имало пробив в сигурността на полета ѝ на 31 август, когато посети България. FT: Руска намеса може да е довела до смущения в GPS сигнала на самолета на Урсула фон дер Лайен до Пловдив ЕК: Не сме твърдели, че в случая със самолета..

публикувано на 10.09.25 в 19:51
Протестиращи се събират на митинг срещу мерките за строги икономии след призив за действие

Новият френски премиер обеща да разговаря с всички партийни и синдикални сили, за да търси решение за бюджета

Новият френски премиер Себастиен Льокорню, който е натоварен да постигне компромис за бюджета на Франция,  встъпи в длъжност в разгара на общонационална протестна акция, блокади и стачки.  Себастиен Льокорню поема поста премиер на Франция на фона на мащабен протест Протестът "Да блокираме всичко" във Франция се разгаря. Премиерът: Ще се..

публикувано на 10.09.25 в 19:45