В Гърция безкомпромисно се прилага законът за защита на археологическите паметници от разрушения. На остров Скиатос глобяват туристи, ако си вземат камък от плажа.
Скиатос се оценява от туристите като едно от най-красивите места в Гърция, според анкета на европейски туроператори. За най-посещавания плаж с име "Лалария" има строга забрана - да не се вземат камъни за спомен. Глобата е 1000 евро.
Това сигурно е най-скъпият сувенир в страната, коментират и местните жители, но забраната не е наложена без цел.
Плажът "Лалария" е осеян от малки синьо-бели камъчета, загладени до блясък от морето. Според специалистите изчезването на тези камъни ще предизвика екологична катастрофа за залива, до който се достига само с лодка.
Министерството на културата въведе и глоби срещу туристи, които си вземаха камъчета за спомен от Акропола. Съгласно действащия закон този "сувенир" "струва" от три до пет години затвор, защото цялата територия на Акропола се счита за историческо наследство.
На всички туристически археологически обекти на няколко езика има указания с действащите забрани. В Гърция тези строги закони се спазват, защото се защитава историческото наследство.
"Изпълнителното бюро и Националния съвет трябва да бъдат активни и постоянно действащи органи, а техните членове трябва да имат задължението да работят за връщането на авторитета и публичното доверие на БСП по места" - това каза председателят на БСП Атанас Зафиров на първото заседание на пленума на партията след конгреса от средата на февруари...
Риболовните сдружения "Балканка" и сдружение "Искър-София" организираха протест в центъра на Своге заради опасения, че обявена от общината обществена поръчка за почистване на речните корита е схема за добив на суровина. Председателят на Сдружение "Балканка" Иван Пандъков обясни за "Хоризонт": "Много често това, което наблюдаваме, е..
В предаването "Неделя 150" на БНР председателят на Съвета за съвместно управление Костадин Ангелов съобщи, че от ДПС на Доган са представили три кандидатури за управленски постове, сред които и тази на депутата Валентин Тончев за заместник-министър на външните работи. Според Ангелов тази кандидатура е неприемлива заради клип с антиизраелско съдържание,..
Пресичащите на пешеходна пътека, които използват мобилен телефон, ще бъдат глобявани, предвиждат законови промени, съобщи главен инспектор Лъчезар Близнаков от Пътна полиция. Той уточни, че става дума за употреба на мобилен телефон без значение дали се разговаря или се пишат съобщения. Какъв ще бъде размерът на глобата тепърва ще се обсъжда, каза..
България има полезен ход във формата "Европа на две скорости", ако направи две неща. Първо, ако осмисли своите национални интереси и второ, когато се опита да приложи разбирането за национални интереси в политиката, която води в международен контекст и обединена Европа. Това прогнозира политологът проф. Огнян Минчев в интервю пред БНР...
Цялото интервю на Явор Стаматов с Костадин Ангелов в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Над хиляда милионери от трети страни са закупили имоти и са се пренесли да живеят в Гърция. Гърция се намира в първата десетка на страните, които привличат световния икономически елит според проучване на Световната организация за икономическо развитие, публикувано в гръцките медии. За две години 1200 чужденци със собственост над милион евро са се..
Бойко Борисов оправи държавата, сега ще оправи и Федерацията по борба! Това каза в предаването "РадиоТочка" бизнесменът Гриша Ганчев. "Виждам, че..
"Голяма част от обществата по света може би не си дават сметка, че делегират изключително много права, симпатии и ръкопляскания на хора, които искат..
"Тези, които защитават Путин, са коалицията на войната. Коалицията на мира е ЕС". Това заяви пред БНР Владимир Левчев, поет, преводач, публицист и..