Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"От активността на партиите и на медиите зависи дали ще бъдат идентифицирани практики, свързани с нарушаване на избирателните права на гражданите"

Ваня Нушева: Свалянето на председателя на НС би създало конфликтна основа на предизборната кампания

"Много внимателно трябва да се преценява по какъв начин се извършват промените в законодателството"

| Интервю
Ваня Нушева
Снимка: Силвия Великова

Свалянето на сегашния председател на парламента - Рая Назарян, би създало конфликтна основа на предизборната кампания. Това обясни пред БНР гл.ас. Ваня Нушева, катедра Политология в СУ и експерт в "Прозрачност без граници".

Днес се очаква да разберем дали има 80 гласа за вкарване на такава точка в дневния ред на парламента.

"Може да определим това действие като доста рисково и крайно. Подобна оценка бихме могли да дадем в контекста на бъдещите възможности за сътрудничество между политическите партии в следващия парламент". 

Политическият живот и действията на партиите в парламента отново са заложник на неефективен начин на действие на разследващите институции  относно престъпленията, свързани с нарушаване на избирателните права на гражданите, обясни Нушева в предаването "Преди всички". 

"С неефективно пресичане на мрежите за купуване на гласове. Това е основната причина, която мотивира решенията на партиите да искат смяна на служебния министър-председател и съответно промяна на министъра на вътрешните работи". 

Президентът разполага с избор между трима възможни служебни министър – председатели към днешна дата, обясни тя.

"Настоящият премиер и двама представители на институциите – на БНБ – Петър Чобанов, както и на Сметната палата – Горица Грънчарова - Кожарева. Те са изявили определено желание да заемат този пост. Въпросът е доколко това би било приемливо за президента, а също и за политическите партии". 

Нушева коментира и възможностите за промени в Закона за Сметната палата. 

"През последните повече от десет години се затвърждава тенденцията за промяна в законите, които регламентират дейността на независимите регулатори – да се премине от един колективен начин на управление към подход, при който НС избира председател, а по негово предложение се избират останалите заместници и членове на съответната регулаторна институция. Това превърна тези институции до голяма степен в еднолично управлявани органи. 

Много внимателно трябва да се преценява по какъв начин се извършват промените в законодателството. Когато депутатите предлагат промени, за да бъде решен един конкретен проблем – да се разшири обхвата на лицата, които потенциално биха могли да бъдат посочени за служебни министър-председатели, възможно е да възникнат промени, които засягат същинските функции на тези регулаторни институции". 

Резултатът от изборите ще бъде функция от действията както на политическите партии, така и на един по-широк кръг от институции, обясни Нушева. 

"МВР има важна роля в охраняването на избирателните права. Но ЦИК, РИК, СИК са съставени от представители на политическите партии. Областните управители и кметовете имат поддържаща техническа функция. Прокуратурата, Съветът за електронни медии също имат правомощия. Не трябва да преекспонираме влиянието, което би могло да има МВР.

От активността на партиите и на медиите зависи дали ще бъдат идентифицирани практики, свързани с нарушаване на избирателните права на гражданите". 

Тя коментира дали е реалистична възможността Мария Габриел да стане заместник-главен секретар на НАТО. Вчера се появи такава информация в няколко медии.

"Ръководните постове в НАТО са свързани с постигане на висока степен на съгласие между страните членки и наличието на експертиза. Не мога да преценя дали тези изисквания са свързани с профила на Мария Габриел".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Потушен е пожарът до Якоруда

Потушен е пожарът, който възникна този следобед в местността "Баните" край градския плаж на Якоруда и обхвана десетки декари борова гора. Това потвърди за БНР кметът на общината Мехмед Вакльов. На място ще останат дежурни екипи, които ще обхождат периметъра, за да не допуснат ново запалване. 6 пожарни екипа, горски и стотици доброволци участват..

публикувано на 28.08.25 в 21:06

КНСБ: В Бюджет 2026 за държавните висши училища са необходими допълнителни 218 млн. лв.

В Бюджет 2026 за държавните висши училища са необходими допълнителни средства за заплати, стипендии и издръжка на обучението в размер на 218 млн. лв. Това показват разчетите на Синдикат "Висше образование и наука" към КНСБ, публикувани на сайта на профсъюза. От посочените 218 милиона лева, 141 милиона са необходими за заплати, 35 за..

публикувано на 28.08.25 в 21:06

Терзиев подкрепи протест в Истанбул: В затвора е волята на милиони граждани

С плакати с надпис "Освободете Имамоглу" европейски кметове, включително кметът на София Васил Терзиев, се събраха днес пред затвора Силиври в покрайнините на Истанбул в знак на солидарност със задържания там от 5 месеца кмет на мегаполиса Екрем Имамоглу. За това съобщава БТА, като се позовава на турското издание "Джумхуриет". В..

публикувано на 28.08.25 в 20:34

Полша ще бъде рекордьор по разходи за отбрана в НАТО по процент от БВП през 2026 г.

Полша ще бъде и през следващата година рекордьор по разходи за отбрана в НАТО по процент от брутния вътрешен продукт. Финансовият министър Анджей Домански представи днес проектобюджет за 2026-а, който включва 200 милиарда злоти за отбрана, или близо 47 милиарда евро. Това ще е 4,8 на сто от полския БВП. Домански обаче призна, че още тази..

публикувано на 28.08.25 в 20:29

В област Сливен средната брутна работна заплата през второто тримесечие на 2025 г. е 1 919 лв.

В област Сливен средната брутна месечна работна заплата през второто тримесечие на 2025 г. е 1 919 лв., при 2 572 лв. средна за страната, съобщават от Териториално статистическо бюро Югоизток на НСИ. През второто тримесечие на тази година средната месечна работна заплата за област Сливен се увеличава спрямо първото тримесечие на годната  с..

публикувано на 28.08.25 в 20:10

Наложена е най-високата глоба на компанията, свалила дете с инвалидна количка от самолет

10 хиляди лева е наложената санкция на нискотарифната авиокомпания, която свали дете с инвалидна количка. Това е най-високата глоба, която законът позволява, заяви пред журналисти вицепремиерът и министър на транспорта Гроздан Караджов. Глобата е връчена на авиокомпанията, а по време на проверката от там са признали, че са извършили грешка...

публикувано на 28.08.25 в 19:56
Министрите на външните работи на Франция, Германия и Великобритания с върховния представител на ЕС за външната политика и сигурността Кая Калас в Женева, 20 юни 2025 г.

Европейската тройка задейства механизъм за повторно налагане на санкции на ООН срещу Иран

Франция, Великобритания и Германия задействаха механизъм за повторно налагане на санкции на ООН срещу Иран за неспазване на ангажиментите по ядрената му програма. Трите страни уведомиха Съвета за сигурност на ООН, че "смятат, че Иран в значителна степен не изпълнява ангажиментите си" по ядреното споразумение от 2015 г. Външните министри..

публикувано на 28.08.25 в 19:56