Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Младежът, планирал нападение срещу концерт на Тейлър Суифт, е с корени от РСМ

Тейлър Суифт
Снимка: ЕПА/БГНЕС

19-годишен австриец, заподозрян в терористична дейност, е предприел конкретни стъпки за планиране на нападение срещу концерт на Тейлър Суифт, а при претърсването на жилището му са открити химически вещества, предаде Франс прес като цитира генералния директор по обществена сигурност на Австрия Франц Руф. 

19-годишният мъж с корени от република Северна Македония, е бил член на радикалната групировка "Ислямска държава". Той е работел заедно със 17-годишен австриец. 

"Обмислял е два варианта да извърши нападението, на концерта днес или утре като се самоубие и същевременно убие голям брой хора".
Трите концерта на Суифт във Виена се очакваше да привлекат 195 000 зрители. Те бяха отменени късно снощи, след като правителството разкри планираната атака. 

Руф добави, че след арестите заплахата е минимизирана. В следващите дни в австрийската столица са планирани няколко концерта на популярната група "Колдплей". 

По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
На заседанието на Комисията по транспорт и съобщения в НС - 18 ноември 2025 г.

Комисията по транспорт и съобщения на НС прие бюджета на първо четене

Парламентарната Комисия по транспорт и съобщения прие на първо четене бюджета на ресорното ведомство за следващата година. В него са разчетени собствени приходи в размер на 65 милиона евро, близо 60 милиона приходи от концесии и общите разходи от 860 милиона евро.  В проектобюджета за следващата година за "БДЖ - Пътнически превози" са предвидени 188..

публикувано на 18.11.25 в 20:06
Назначеният от Русия ръководител на окупираната част на украинската Донецка област Денис Пушилин

Част от окупираната от Русия Донецка област е без ток

На територията на окупираната от Русия част от Донецка област е въведено извънредно положение от регионален мащаб заради повреди на Зуевската и Старобешевската електроцентрала, причинени от масирана украинска дронова атака. Това се посочва в указ, подписан от ръководителя на руската окупационна администрация Денис Пушилин.  Рано тази сутрин той съобщи за..

публикувано на 18.11.25 в 19:52
Депутатът от

Петър Чобанов, БНБ: Да положим усилия за по-нисък дефицит, който да отговаря и на икономическото развитие

Бюджетната комисия в парламента одобри на първо четене проекта за финансова рамка за 2026 година – това ще бъде първият бюджет на България в евро. Опозицията, бизнесът и синдикатите разкритикуваха проинфлационните политики като повишаване на заплати в администрацията. Остри реакции имаше срещу покачването на данък "дивидент" от 5 на 10 на сто, на..

публикувано на 18.11.25 в 19:33
Авторът на филма за Парцалев Георги Тошев

Георги Тошев: Руси Чанев е източник на смисъл, мъдрост и безкраен талант

Филмът "Душата на актьора", посветен на един от най-значимите наши актьори Руси Чанев, е в програмата на Киномания. Документалната лента ще бъде прожектирана утре в 18.30 часа в кино "Одеон", съобщи сценаристът Георги Тошев в интервю пред БНР. Билетите се подаряват от Столична община. Руси Чанев не обича да дава интервюта и да..

публикувано на 18.11.25 в 19:29

На комисия в НС: Очаква се средната пенсия догодина да е 541,20 евро

Социалната комисия в парламента одобри с 11 гласа "за“, 7 "против“ и нито един  "въздържал се“ на първо четене проектобюджета на Държавното обществено осигуряване за 2026-а година. По-рано документът беше одобрен и от бюджетната комисия. Той предвижда пенсиите да се осъвременят от 1-и юли по швейцарското правило с между 7 и 8 процента, а..

публикувано на 18.11.25 в 19:21

МФ одобри нов дълг от 300 млн. лева

Финансовото министерство одобри нов дълг от 300 милиона лева, поети чрез 7-годишни държавни ценни книжа. С това общо набраният само от вътрешен пазар дълг достигна 3,3 милиарда лева. Среднопретеглената доходност от преотварянето на емисията е 3,3 на сто. Това е 13-тият път, когато финансовото министерство набира ресурс от вътрешния пазар през годината...

публикувано на 18.11.25 в 18:58

КС допусна за разглеждане жалби относно избора на правителството и Номинационната комисия за членове на КПК

Конституционния съд допусна за разглеждане жалбата , внесена от "Величие", МЕЧ и "Възраждане"  относно избора и дейността на Номинационната комисия, сформирана за избора на членове на Комисията за противодействие (КПК) на корупцията ,  съобщиха от съда. В заседанието са участвали всички конституционни съдии и определението е прието единодушно. В..

публикувано на 18.11.25 в 18:57