На 9 август отбелязваме 110-годишнината от рождението на забележителната българска пианистка и клавирна педагожка проф. Люба Енчева - музикантка с международна известност и кариера.
Тя имаше огромен репертоар, с размах свиреше концертите на Бетовен, Бах, Шуман, Менделсон, Рахманинов, Шопен. Беше блестяща камерна изпълнителка - изнасяше сонатни вечери с Недялка Симеонова, Константин Попов, Сава Димитров и още много други наши изтъкнати инструменталисти. Участваше в изявите на редица наши камерни ансамбли: Българското клавирно трио с Васил Стефанов (цигулка) и Анжел Борисов (виолончело), Духовия квинтет на Софийската филхармония, квартет „Аврамов“.
Голямо място в репертоара ѝ заемаше музиката от български композитори. Тя бе първата изпълнителка на „Токата и танц“ от Димитър Ненов, на Концерта за пиано и оркестър от Любомир Пипков, на "Прелюд и токата" от Марин Големинов и още, и още.
Нейна слабост беше френската музика, която изпълняваше с вдъхновение. Истинско удоволствие бе да присъстваш на концерт на Люба Енчева, за нея пазя много светъл спомен - беше усмихната, сърдечна, емоционална като човек. Така и свиреше. Обикновено след концерт в зала „България“ музикантите на големи групи се оттегляха по улица „Раковски“ и шумно обсъждаха събитието. Тогава тя беше в стихията си, присъствала съм на много такива вечери през 50-те и 60-те години на миналия век, оттогава помня тази слънчева, чаровна жена.
Люба Енчева е родена на 9 август 1914 г. в София. От 4-годишна свири на пиано, обучава я майка ѝ - възпитаничка на киевски колеж. На 10 се явява на конкурс за стипендия в Консерваторията „Верди“ в Милано и е класирана първа между 65 кандидати. На 19 години завършва класа по пиано на проф. Ренцо Лоренцоне с отличие и диплом за най-висока степен.
Започва концертната си дейност в цяла Европа. Когато изпълнява Четвъртия концерт за пиано и оркестър на Бетовен под диригентството на Карл Бьом във Виена, критиката отбелязва: “Свеж славянски талант“. Желанието да се запознае с френската музика я води в Париж - там специализира в курсовете за „виртуози и интерпретация“ при известния педагог Марсел Чампи и камерна музика при Джордже Енеску. Между 1941/1943 г. отново специализира - този път в Берлин при Едвин Фишер. Съсредоточава се върху немската музика - Бах, Бетовен, Брамс и Моцарт. В същото време концертира в Италия, Франция, Австрия, Германия, Чехия, Унгария и др.
Завръща се в България през 1947 г. Продължава дейността си като концертираща пианистка - отначало като солистка на БНР, след това започва и преподавателска дейност в Музикалната академия, а през 1963 г. вече е професор. Подготвя цяла плеада прекрасни пианисти, между които Николай Евров, Антон Диков, Тодор Кювлиев, Минка Русчева и още много други. Две години Енчева е гост-професор в най-престижниото музикално заведение на Токио - “Музишино академия“. Дълги години тя бе канена за член на журитата на най-престижните клавирни конкурси по света.
Люба Енчева умира на 4 август 1989 г.
В Златния фонд на БНР е запазен спомен на Николай Евров за неговата учителка - запис от 1996 г.
Чуйте в звуковия файл, където има и студиен запис на Люба Енчева от 1961 г.
На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата. На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..
Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни. " Когато отнемаш удоволствието,..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
Година, която беше твърде динамична и преливаща от изненади . Достатъчно ли е това обобщение, превъртайки 2024-та на бързи обороти? А какво ни очаква?..
Намерено е кучето на 13-годишния Николай от старозагорското село Конаре, който се издирва от 17 декември , потвърди пред БНР кметът на селото Станчо..
Само през първите девет месеца на 2024 година в отделението по неонатология на Университетската болница "Канев" в Русе са се родили 104 недоносени..