Най-новият музей в Трявна, открит през есента на миналата година, е посветен на архитектурата и строителството и се помещава в най-старата възрожденска къща в града, запазена до днес - Попангеловата.
Един от създателите на експозицията е музейният главен уредник Даниела Дабкова, която разказа за наследството на старите майстори дюлгери:
"Опитали сме да покажем със съвременни средства как става изграждането на къща, как се е благославял дома при завършването на къщата от майстора - т.нар. "такия". Използвали сме съвременни дигитални средства с този музей.
В музея специално място сме отделили на макетите на 4 тревненски къщи - такива, които вече са с променен вид, но са били значими в архитектурата на Трявна през Възраждането и това е благодарение на Светлин Стефанов.
Посетителите на музея са от различни възрасти, така че за децата сме предвидили възможност да могат да дорисуват някои от плановете на някогашните майстори на къщи. Имаме и рисуване върху бръшлянов лист като зографите, допълни още Дабкова за БНР.
С QR кодове към всяка една от темите в музея сме разшили информацията, каза още Дабкова.
"Определям себе си като възрожденец, сподели Светлин Стефанов, резбар и карикатурист. Той е автор на макетите на къщите в новия музей на Трявна.
"Освен това съм и патриот, нищо че думата много се изчерпа...Имам идеята да направя макетите на поне още 10 възрожденски къщи, които са били знакови за града, а вече някои от тях ги няма. Но те са били шедьоври на тревненската архитектурна школа.
По месец, месец и половина отнема макета на една къща, но го правя в прецизен мащаб, без измислици, търся свидетелства и схеми, с което от музея много ми съдействат, допълни Стефанов.
Той е автор през останалото време на малки сатирични пластики - симбиоза между карикатурата и дърворезбата, които владея професионално, радвам се, когато на витрината ми се появи усмивката на зрителите.
За Стефанов "България, такава каквато е" - тя се явява пред неговата витрина, по тротоарите на Трявна, като за него това са младите хора, които все повече се интересуват от българските традиции и изкуство.
Още по темата слушайте в разговора на Веселина Миланова с Даниела Дабкова и Светлин Стефанов за предаването "Пътувай с "Хоризонт"
25-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ е посветено на 100-годишнината от рождението на великия български тенор Никола Николов. В него са включени изказвания на слушатели, споделени на редакционния телефон, част от слушателски писма, изпратени на електронната поща, и..
За почти 80-годишната история на Израелската опера за пръв път е поставена “Отело“ на Джузепе Верди. На традиционната лекция преди спектакъла драматургът на операта даде задача на слушателите си да открият какво прави тази творба предтеча на веризма. Според него тя се отличава коренно от предишните опери на Верди и отваря вратите на любимия му..
Мартенският афиш на Миланската Скала зарадва любителите на оперното изкуство с шедьовъра на Джакомо Пучини “Тоска”. На 15 март завесата на театъра тържествено се вдигна за спектакъла, открил сезон 2019/2020 г. За пореден път режисьорът Давиде Ливермор не разочарова публиката със своята зрелищна продукция, а изключителният музикален състав и..
Галерия "Доза" представя изложбата на Станислав Беловски "Къщата на залязващото слънце". Произведенията в нея не пресъздават миналото, а го разместват – като монтаж, който поражда напрежение между образите, вместо да ги фиксира в носталгичен ред. Те задават посока на тръгване "навътре" – към личното, към спомена. Изградени са така, сякаш кадрират..
Драматичният театър в Ловеч ще представи премиерата на моноспектакъла "Последният танц на Нижински". Пиесата на Норман Алън се поставя за първи път в България. Режисьор и актьор на моноспектакъла е Георги Грозев. Правата за постановката са закупени от Холивуд. Вацлав Нижински е легендарен руски и френски балетист и балетмайстор. Той е о..
Месец март ще остане паметен с първото гостуване у нас на оперната мегазвезда Анна Нетребко . Гледали сме на големия екран оперни продукции с нея – преки прожекции и филмирани спектакли, най-напред в НДК, след това в Cinema Cityв кино сезоните на Метрополитън, в кината Арена – в кино сезоните на Кралския балет и опера в Лондон “Ковънт Гардън“,..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Не един, а два завода за барут са нужни на България, за да се намали рискът, сподели Емилиян Гебрев, дългогодишен производител на оръжие, в..
Няма вариант в пощите да се продава каквото и да било! Това заяви пред БНР Пламен Дончев, председател на федерация "Съобщения" към КТ "Подкрепа",..