"Единственият начин избирателите да бъдат мотивирани е през радикално противопоставяне на този популизъм, който произвежда разделение".
Това заяви пред БНР Мила Минева, преподавател по социология в СУ "Св. Климент Охридски".
Според нея от партиите зависи да мотивират избирателите си от една страна през ценности, а от друга страна – през разумни предложения за бъдещи публични политики.
"Непрекъснатото преминаване от избори в избори, както и фактът, че такова Народно събрание ще действа в предизборна обстановка и то в напрегната предизборна обстановка, защото става дума за служебно правителство, ми се струва, че поставя под въпрос аргументите за функциониране на НС в ситуация на предсрочни избори", коментира Минева в предаването "Преди всички".
Тя посочи, че е виждала смисъл в това да има НС в момента, което да приеме необходимите закони за Плана за възстановяване и устойчивост, от които страната има нужда. Виждаме обаче безумия, подчерта социологът и обясни:
"Виждаме това, че НС се занимава с проблеми, които не са проблеми на обществото. Нали не мислите, че в българските градове и села хората от сутрин до вечер през лятото мислят дали децата им ще бъдат облъчвани с джендър пропаганда в момент, в който горят села, температурите са изключително високи, не знам какво се случва със селскостопанската реколта, имаме проблем с енергийна ефективност (…). Изключително много проблеми имаме, а депутатите се занимават с нещо, което изобщо не е проблем".
Минева добави също, че не е чула нито един пример от депутатите за това какво е пропаганда на нестандартна сексуална ориентация в рамките на образованието. В учебниците не виждам никъде да се случва подобно нещо, категорична бе тя и обобщи:
"Депутатите забраняват нещо, което не е реалност".
Според нея се наблюдават две тенденции: "Едното е всякакъв отказ от уважение към рационално мислене. Второто – този закон прилича на фашистки закон по това, че дефинира група, социална група, която е малцинство и я превръща в жертва и обект на публични атаки".
По думите ѝ тези законови поправки ни поставят пред един въпрос:
"Искаме ли да сме общество, което се мрази, или искаме да сме общество, което приема хората и дава възможност, рамка, в която всеки от нас като различен може да бъде радостен? Работа на партиите в момента е да заемат ясни ценностни позиции, за да знаем за кого да гласуваме, а не да мълчат. От друга страна – да предложат ясен пакет от рационални политики, които ни предлагат да прилагат в следващите 4 години".
Относно новината, че социологическа агенция "Галъп" на Андрей Райчев е продадена на Борислав Цеков, Минева коментира:
"Очевидно, че агенцията ще започне да функционира много повече като един консервативен "тинк-танк", отколкото като социологическа агенция. Това е структуроопределяща агенция, но мисля, че тя радикално ще промени ролята си".
Тя напомни и консервативната позиция на Цеков по отношение на Истанбулската конвенция, когато той изпрати правно становище до Конституционния съд, за да се обяви против приемането и ратифицирането ѝ.
"Може би това, че Борислав Цеков купува "Галъп" е добра новина, защото тази поляризираща роля вече ще бъде извадена на показ, т.е. ще е ясно – няма да има нужда да гадаем защо се прави едно или друго изследване – ще е ясно, че то се прави, за да подкрепи тази нова консервативна линия в българското общество, която, страхувам се, започва да се превръща в здрав разум, т.е. започва да се опитва да се представя като здравия разум. В този смисъл има нужда от огромен отпор. Въпросът е дали ще имаме социологически данни, с които да го правим, отвъд тези изследвания, които очевидно ще бъдат идеологически мотивирани".
Цялото интервю на Ирина Недева с Мила Минева в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.
Софийският градски съд изпрати във Върховния касационен съд делото за плагиатство срещу Петър Илиев - бивш кандидат за вицепремиер и вътрешен министър през 2021 година в проектокабинета с мандата на "Има такъв народ". Прокуратурата прати на съд Илиев, след като беше установено, че в свой научен труд е използвал материали от дисертация на..
Осигурителният доход на учителите за 2024 година е 2 хиляди 535 лева - или с 14,6 процента по-висок от 2023 та. В резултат на провежданата през последните години политика по доходите за педагогическите специалисти средномесечният осигурителен доход на учителите за миналата година е с 53,1 процента по-висок от този за страната, отчита в анализ Националният..
Над 170 снегорина работят на територията на всички 24 района в София, съобщиха от Столичната община. Булевардите и улиците с градски транспорт се обработват със смеси срещу заледяване, частично се обработват и кварталните улици. Няма сигнали за паднали дървета или закъсали шофьори, обясни Анета Савова от Столичния инспекторат:..
Обстановката във Великотърновска област е спокойна. Снежната покривка е около 10 сантиметра. Към момента няма затворени пътища. Настилките навсякъде са почистени, като обработката със сол и пясък продължава. Непроходими участъци няма. Няма откъснати населени места, както и такива без ток и вода. Няма сигнали за пациенти, които не са обслужени, тъй като..
Гражданският натиск срещу високите цени на храните трябва да продължи, докато правителството не осъществи обявените мерки след бойкота на хранителните вериги. Депутатите трябва да се заемат незабавно с проектозаконите за ограничаване на търговските надценки на основните хранителни стоки. За това призоваха обществените организации, които..
Влиятелни десни политици и лидери на партии от цял свят се събират от днес в Лондон на голяма конференция в опит за установяване на по-тесни връзки с висши американски републиканци, свързани с администрацията на Доналд Тръмп. Консерватори от Великобритания, континентална Европа и Австралия, присъстващи на конференцията на Алианса за..
Кинетични батерии, пясъчни батерии, батерии от разтопена сол - това ще са алтернативите за съхраняване на енергия, веднъж произведена от ВЕИ . И докато засега въпросът у нас е повече вятър и слънце ли да използваме, спрямо водната, въглищната и дори ядрената енергетика, специалистите казват - следващата революция идва - как да съхраняваме тока...
Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и..