Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме Успението на Света Богородица

Снимка: Ива Антонова

С тържествени богослужения православната църква отбелязва Успението на Света Богородица. Приема се, че то е било блажено заспиване и врата към небесата, откъдето Божията Майка неуморно се застъпва за хората пред Божествения си Син. Празникът е наречен още Голяма Богородица и е сред най-почитаните. Имен ден имат над 180 хиляди българи. Мария остава най-разпространеното женско име у нас. Носят го над 102 хиляди българки.

Според Църковното предание, земният живот на св. Богородица завършил по чуден начин. Със сияещо райско клонче архангел Гавриил ѝ възвестил предстоящата кончина, за която тя започнала да се готви усърдно. За да се сбогуват с Божията майка от всички краища на света на облаци били пренесени апостолите. Смъртта ѝ била като блажено заспиване. Погребали я в Гетсимания. Три дни по-късно пристигнал апостол Тома. За да се сбогува и той, отворили гроба, но бил празен.

Кюстендил посреща Негово светейшество българския патриарх и софийски митрополит Даниил, който ще отслужи заедно с местните свещеници патриаршеска литургия в централния храм "Успение Богородично" . След това ще започне уникалният празник "Въздигане на хляба".

Старозагорският митрополит Киприан ще възглави Божествената Света Литургия в храма “Св. Успение Богородично” в родния си град Казанлък. Църквата отбелязва 190 години от освещаването си. Посрещането на владиката ще бъде  9:15 часа, а началото на богослужението е в 9:30.

Празникът на Варна ще започне с тържествена света архиерейска литургия, отслужена от Варненския и Великопреславски митрополит Йоан в катедралния храм "Успение Богородично".


В Tроянския манастир, който има храмов празник, след Светата литургия се организира традиционното литийно шествие с чудотворната икона на Света Богородица Троеручица. 

Празничните богослужения в Троянската света обител започват в 7:00 ч. с полутощница, характерна само за светата обител, поясни архимандрит Стефан.

„Празничната успенска полунощница с чина на игуменската лития, когато вече същото това символично богородично тяло, което сме извършили опело предната вечер ще бъде символично погребано. Тази полунощница е богослужение, което се извършва само един път в годината именно на празника Успение Богородично, каза той.

От 9.00 ч. започва празничната Божествена света литургия.

„Подир литургията според многовековната манастирска традиция ще се състои и литийното шествие с чудотворната икона на пресвета Богородица Троеручица, от съборния манастирски храм до параклиса в местността могилата, където Света Богородица явила своето първо чудо още в далечната 1600 г., посочи още архимандрит Стефан.

Очаква се и тази година на Успение Богородично много християни да се поклонят пред чудотворната икона и да се помолят за здраве и благоденствие, а архимандрит Стефан допълни, че чудесата ѝ са ежедневие в Троянската света обител.

По повод празника в района около манастира продължава и традиционният панаир на занаятите.

Успение Богородично се отбелязва в Гърция с особена тържественост. На остров Тинос, известен като Островът на Богородица, вярващите се изкачват до иконата на колене.


Камбаните бият тържествено за празника. Църкви и манастири са украсени в цветя. През цялата нощ гърци и чужденци, вярващи християни, останаха на литургия в манастирите.

Днес за гърците е летният Великден, защото е най-големият християнски празник през лятото.

Особено впечатляващи са тържествата на остров Тинос в Егейско море. Там пристигнаха хиляди вярващи от цял свят, за да се поклонят на чудотворната икона на Дева Мария. Стотици от тях изминават пътя от пристанището до иконата на колене.

На остров Кофуниси ходят до църквата с лодки.

Със запалени факли ходят на поклонение днес жителите на остров Нисирос.

На всеки гръцки остров има поне една църква "Света Богородица", построена така, че да се вижда от всички страни на острова.

Във връзка с празника са въведени извънредни мерки по охрана на храмовете.

Трафикът на колите се следи и с дрон. Пътна полиция е с извънредни екипи по натоварените участъци.

По публикацията работи: Ерол Емилов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Протестиращи са покрили ръцете си с червена боя, символизираща кръв, на протест заради срутването на козирката на гарата в Нови Сад.

В Нови Сад се проведе най-масовият протест в историята на града

Десетки хиляди души протестираха поредна вечер в Нови Сад след срутването на козирката на железопътната гара, при което на 1-ви ноември загинаха четиринадесет души.  Множеството обвини властите, че са отговорни за това "престъпление", коментира пред БНР кореспондентът на БГНЕС в Сърбия Ели Юрукова. Броят на загиналите при срутването..

публикувано на 07.11.24 в 14:31
Вицепрезидентът Илияна Йотова е на посещение в град Гоце Делчев -  7 ноември 2024 г.

Йотова: Последните парламентарни избори са прецедент, вече никой не вярва в истинността на резултатите

Вицепрезидентът Илияна Йотова определи новоизбраното Народно събрание като "нелегитимно". Според нея сигналите за нарушения и исканията  на все повече партии за касиране на вота поставят под въпрос честността на изборите. Йотова коментира темата по време на посещение в град Гоце Делчев.  Последните парламентарни избори са прецедент в най-новата..

публикувано на 07.11.24 в 14:21

Отговорният за източването на пари от театрите в Разград и Смолян е отстранен от работа

Финансовият директор на Министерството на културата, който е одобрил отпускането на средствата, източени от театрите в Разград и Смолян, вече не работи във ведомството, съобщи служебният министър Найден Тодоров. Той уточни, че другият отстранен служител заради този скандал е бил началник отдел на финансовата дирекция. В момента двата театъра се..

публикувано на 07.11.24 в 14:20

Военен ритуал за 139-ата годишнина от Сливнишката епопея и в памет на княз Александър Батенберг

С поднасяне на венци в мавзолея на княз Александър I Батенберг в София беше почетена паметта му. Военната церемония беше част от отбелязването на 139-ата годишнина от сраженията при Сливница по време на Сръбско-българската война. Княз Александър I Батенберг е главнокомандващ по време на войната през 1885 г.  Служебният   министър на..

публикувано на 07.11.24 в 14:19

Близки и приятели на убития Пейо Пеев на протест пред Съдебната палата

Близки и приятели на убития в началото на годината Пейо Пеев се събраха на протест пред Съдебната палата преди заседанието на състав на Софийския градски съд, от който една от обвиняемите за смъртта му - съпругата му Габриела Славова, иска по-лека мярка за неотклонение. Красимира Трифонова остава в ареста, съдът не я пусна за лечение в..

публикувано на 07.11.24 в 13:51

Главчев разпореди на МОСВ спешни действия заради безводието

Заради безводието в страната служебният премиер Димитър Дравчев разпореди спешни действия на Министерството на околната среда и водите. От правителствения пресцентър уточняват, че в кратки срокове трябва да бъде свикана среща в министерството с отговорните институции заради намалелия полезен обем на язовир "Тича" и недостига на вода за..

публикувано на 07.11.24 в 13:51

Спор за местата на първия ред в НС

Четири часа продължи първата работна среща на формациите, избрани в новия парламент. На нея бяха определени местата, които парламентарните групи ще заемат в пленарната зала. Участниците в срещата обявиха, че не са били обсъждани евентуалните номинации за председател на Народното събрание, а най-големият спор е бил за определянето на местата на..

публикувано на 07.11.24 в 13:51