Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Законите се коват от хора, неграмотни по темата"

Деяна Марчева: Прилагането на "нетрадиционна сексуална ориентация" в училище ще доведе до лов на вещици

"От 2018 г. Даниел Вълчев и Пламен Киров започнаха да говорят за джендър политически, а не на юридически"

| Интервю
Снимка: БТА

ЛГБТИ и стигмата в България, за която не се говори, стои в обществото ни на всички нива. Това коментира в интервю пред БНР доц. д-р Деяна Марчева,  преподавател Конституционно право в НБУ, за искането президентът Румен Радев да наложи вето на Закона, в който се забранява пропагандата на нетрадиционна сексуална ориентация в училище.

"Липсата на образование, че хомосексуалната ориентация не е противоестествена и хетеросексуалната не е норма. Това води, 30 години след демократичната Конституция и светския срам от сексуално образование, ние да сме податливи на едно отвращение към цяла група хора от нашето общество. И искаме да се скрият и да не заявяват себе си като различни", каза преподавателят по Конституционно право в НБУ.

И заяви, че законите се коват от хора, неграмотни по темата. 

"Защото на български език няма достатъчно изследвания, което не е случайно. А в литературата виждаме, че мъжа може да бие жената", допълни тя.

доц.д-р Деяна Марчева

От юридическа гледна точка Марчева коментира, че има основания законът да бъде върнат да прегласуване.

"Нарушения има, когато има двусмислие и неяснота в нормата. Когато се разглежда дефиницията на нетрадиционна сексуална ориентация, за да имаме дефиниция трябва да имаме правен термин, а той е сексуална ориентация. Задава се въпроса - какво е нетрадиционна? В закона мотивите сочат подробно практика на Конституционния съд за две решения от 2018 г., когато е обявена за противоконституционна Истанбулската конвенция. Според българската Конституция, пол е само в биологичен смисъл“, обясни преподавателят по Конституционно право.

Тя е категорична, че от тази доктрина на КС за семейните ценности, депутатите извеждат необходимостта тази доктрина да се прилага в образованието.

"Те забраняват всякакво образование свързано с ЛГБТИ, защото в термина не става дума за пропаганда, а популяризиране, а то е запознаване със социални факти", аргументира тезата си Марчева.

И е категорична, че "така се влиза в тоталитарна практика - да не се говори по определени теми и то, за да утвърдим семейни ценности, които преди това КС утвърди като доктрина в правото и съдебната практика".

"От една страна в Закона за предучилищно и училищно образование е забранено прилагането на каквито и да е доктрини, но в т. 3 се налага доктрината на Конституционния съд", обясни Марчева.

Според нея по темата се мълчи в академичната общност и това е от страх.

„Струва ми се, че трябва да започнем да структурираме тази проблематика именно в академичната общност и да спрем да мълчим, че липсата на статут на еднополовите семейства в България е системен проблем. Трябва да предоставим правна рамка на еднополовите семейства. Заобикалянето на тези теми доведе до това професори да говорят за джендър в академичната общност. От нас би трябвало да започне формулирането на понятието на проблемите. А от 2018 г. Даниел Вълчев и Пламен Киров започнаха да говорят за джендър политически, а не юридически и научно. И някак си това отвори пътя на конституционните съдии да наложат антиджендър идеологията“, коментира Деяна Маркова.

Тя твърди, че повечето юристи смятат, че този текст е неприложим и има пропаганден и популистки характер.

„Вредните последици са ясни – страх. Страхът на всички да се докосват до темите и да защитават правата на тези хора, които търсят образование по тези теми. Това може да се превърне в лов на вещици. Този текст може да се използва в междуличностни преследвания и тормоз в училищната система“, прогнозира конституционалистът и допълни, че забраната в Закона няма санкции.

Марчева предупреди, че няма съмнение, че ще има последици и се очакват от Комитета на министрите от Съвета на Европа, който следи изпълнението на решението на Европейския съд по правата на човека. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

НС отхвърли предложението за облекчаване на условията за референдуми

Парламентът отхвърли предложението на "Има такъв народ" да се облекчат условията за провеждане на референдуми с промени в Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление. "За" гласуваха 81 депутати, против бяха 30, а 80 се въздържаха. Мнозинството от депутатите от ГЕРБ-СДС гласуваха с "въздържал се",..

публикувано на 19.09.24 в 11:38

Гражданите могат да проверят дали са подкрепили регистрацията на формации за изборите

От днес всички граждани могат да проверяват на интернет страницата на Централната избирателна комисия дали имената им фигурират в подписка на партия или коалиция.  Ако бъде установена нередност, жалбите трябва да се подават директно до Комисията за защита на личните данни. На 21 септември изтича срокът, в който ЦИК може да прави промени..

публикувано на 19.09.24 в 11:24
Село Мурсалево

Подготвя се проект за ремонт на водохващането "Робовица" в Рила

Подготвя се проект за ремонт на водохващането "Робовица" в Рила, откъдето се подава вода за селата Мурсалево, в община Кочериново, Смочево, в община Рила, и Слатино в Бобошево, съобщи  областният управител на Кюстендил Александър Пандурски. От 1 юли в трите населени места беше въведено бедствено положение, а са на воден режим от месец май...

публикувано на 19.09.24 в 11:14

Надграждат училищната програма "Стъпки заедно" с онлайн елементи

Разширяваме училищната програма "Стъпки заедно" в онлайн и ще я наградим с елементи на онлайн насилието, за да се включат и други ученици и бъдещи миротворци. Това сподели в интервю пред БНР Мария Янкова, директор "Програми" в УНИЦЕФ. "Програмата, на УНИЦЕФ и МОН, е цялостен училищен отговор. Когато искаме да има осезаем ефект, няма..

публикувано на 19.09.24 в 11:10

Обучението по английски език - най-търсено, следват го немски, френски и испански

Обучението по английски език остава най-търсено в България, като го следват немският, френският и испанският. Това каза пред БНР Владимир Христов - член на УС на Асоциацията на езиковите центрове. "Животът налага ученето на чужд език. Английският като най-често срещан чужд език вече като че ли не е достатъчен. Все повече има необходимост от..

публикувано на 19.09.24 в 11:03
Александър Николоски

Политически реакции след обидните квалификации в Скопие към страната ни

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов настоя за оставка на македонския вицепремиер Александър Николоски заради обидните му думи към България: "Явно с тези хора приятелски срещи, дори свързани с опера, не трябва да се правят извън официалното, ако се правят, където да се протоколира и ясно да се каже какво мисли едната или другата държава. И..

публикувано на 19.09.24 в 11:00

Гърция: Наказателни мерки срещу незаконно използване и разхищаване на вода

Върховният съд в Гърция въвежда наказателни мерки срещу незаконно използване и разхищаване на вода. В 14 области е въведен воден режим. Върховните магистрати издадоха разпореждане за строг контрол срещу разхищението на вода. Върховният прокурор настоява да се вземат незабавни мерки против незаконно сондиране и изтегляне на вода от кладенци,..

публикувано на 19.09.24 в 10:35