Успение на Пресвета Богородица е голям празник за всички християни. Наричан още Голяма Богородица. След леката смърт на Божията майка и затова наречена успение, събралите се за да отдадат последна почит апостоли чули ангелско пеене и видели в облаците Богородица, обкръжена от ангели, която им казала "Радвайте се, защото съм с вас през всичките дни".
Няма нищо по-ценно от майчината обич и закрила, затова и когато стихове за нея се слеят с хубава музика, песента докосва право в сърцето. Архетипът на майката в песните е превърнал не една от тях в хит, който излиза от своето време. С тези песни публиката преживява дълбоки емоции, потъва в спомени, припознава се и с лекота ги запява. Песни, в които чувството води мелодията. Песни за вярата, любовта и споделянето. Такива песни са "Майчице свята" на Мими Иванова, "Вървят ли двама" на Мария Нейкова, "Храмът" на Мая Нешкова и много, много други, създадени от български автори на музика и текст.
"Обич и песен" е проект, който среща българската публика от цялата страна с любими певци и песни от различни стилове и жанрове. Трета поредна година турнето пълни летните сцени в различни градове и радва почитателите на родните звезди. В основата на този замисъл е продуцентът Евгени Боянов.
"От изпълнителите, с които винаги искам да работя е Мария Нейкова, а сега от понеделник сме във Варна, на 20-ти сме в Бургас в Летните театри на тези градове, на 21 ви сме в Созопол на Амфитеатър Аполония, сподели в "Нощен Хоризонт" Евгени Боянов.
"Щастлив съм, че БНР е медиен партньор на проекта "Обич и песен", за което много благодаря. И днес БНР според мен, освен обект с национално значение, е и обект със стратегическо значение за българската култура, защото дава изключителна гласност на добрите български песни и творци, допълни още Боянов.
"БНР винаги е имало огромна роля за развитие на българските песни и българската култура", каза още Боянов.
Той разказа, че любими негови жени от изкуството с името Мария са: "Стояна- Мария Мутафова, малко от слушателите знаят, че известната наша любима театрална прима е така записана в кръщелното, нейната дъщеря също днес празнува имен ден - Мария Мутафова - Муки, да е жива и здрава и да е честит именият ѝ ден. Другата жена е певицата Мария Петрова, изпълнителка на стари градски песни, чиито песни караха слушателите да повярва, тя гореше в работата си. Нищо друго не я интересуваше освен песента и съдържанието на песента. Тя за хазарт не пееше, а за любовта", сподели още за БНР Евгени Боянов.
По думите му старите градски песни и шлагерите са неостаряващи, защото доскоро поне имаше хора като Мария Петрова, които успяваха да осъвременят този стил, но без да се губи чара и обаянието на старата градска песен:
"Старата градска песен ще има винаги своята малка ниша и скромно, но убедително ще доказва, че просто ще я има - това казваше приживе Мария и се надявам да е така, каза още Боянов.
Той допълни, че обича работата си и гледа с огромно уважение на звездите в изкуството.
"Стремейки се да показвам, че съм отговорен към дейността, поставяйки на първо място художествената стойност, а по естествен начин се случи така, че да срещна в точния момент с великата Стоянка Мутафова, пътят ми тръгна в тази артистична посока", спомни си още Евгени Боянов.
Срещаме ви с младата цигуларка Яна Местдаг. Тя е от българо-белгийски произход. Майка й е българка, а баща й белгиец. И двамата са музиканти в Симфоничния оркестър на Антверпен. От малка Яна започва да свири на цигулка. Явявала се е на различни конкурси, печелила е награди, включително и в България. Преди дни завърши средното си образование и..
Днес, в 16 часа, ще бъде открита изложбата "Глад 2.0". С нея Националният военноисторически музей отбелязва своята 109-годишнина . Изложбата може да бъде видяна в следващите 3 месеца. " Това е едно пространство за изживяване, едно пространство за рефлексия, място, в което посетителите да дойдат и да съпоставят факти от нашето минало и..
Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство. Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители - вокалисти,..
Сега, когато над Израел се сипят иранските балистични ракети, всяко събиране на повече от 30 човка е нежелателно, за да се минимизират жертвите от паднала ракета, но в навечерието на войната с Иран завърши в Тел Авив - Яфо 27-мия фестивал "ДокAвив". На нашата кореспондентка в Израел Искра Декало й се струваше, че всичко е върха на..
Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..
Летният афиш на Миланската Скала въодушеви любителите на оперното изкуство със “Зигфрид” на Рихард Вагнер. Завесата на Ла Скала тържествено се вдигна за третата част от цикъла “Пръстенът на нибелунга” на германския композитор с апел: “ПРЕКРАТЕТЕ ВОЙНАТА”, последван от известната фраза от операта “Симон Боканегра” на Верди: “E vo gridando pace, e vo..
С тържествени фанфари и с премиерата на операта “Танхойзер“ на 26-и юни беше открит Вагнеровият летен фестивал в Софийската опера . За поредна година форумът събира в България вагнерианци от цял свят – почитатели и музикални критици. Престижът на националния ни оперен театър в този репертоар вече е изграден, а очакванията към всяка нова продукция..
Вносител или износител на електроенергия е България няма никакво значение. Това дали сме износител не трябва да е панацея, защото сме общ пазар и..
Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават..