Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Избор: Хубав тротоар без дървета или дървета без хубав тротоар

| Интервю
Снимка: Таня Милушева

Жители на столичния квартал "Красно село" сигнализираха, че общината реже здрави дървета заради ремонт на тротоар.

Отсечени са две дървета, които са на около 60 години, обясни пред БНР Десислава Брайкова, която живее в квартала.

"В деня на отсичането имаше съобщение, че започват да секат дървета в локалното платно (бел. ред. локалното платно на бул. "Цар Борис III"). Оказа се, че причината е, че фирмата, на която е възложено да ремонтира тротоара, не може да се справи със застилането с плочки на тротоар, на който има 70-годишни дървета, поради което те трябва да бъдат отсечени", обясни тя в предаването "Преди всички".

Абсурдна ситуация - е мнението на Тома Белев от Зелено движение.

"Това е просто недопустимо. Уличните дървета са публична общинска собственост и те се премахват, когато тя загуби своя характер, т.е. трябва да се докаже, че от тези дървета повече няма нужда. Аз се съмнявам, че някой може да докаже, че София няма нужда от улични дървета".

Белев си обяснява случая с липса на желание и опит. Според него Столична община е поставена в ъгъла от сключени договори с изпълнители, които не могат да си вършат работата и те си търсят всякакви оправдания да не я свършат. Той твърди, че в последните 15 години нито едно дърво в Столична община не е отсечено законно.

Такъв е сегашният случай според Пламен Петров - жител на столичния квартал "Лагера", където се намират двете вече отсечени дървета. По думите му на сайта на общината няма заповед за премахването им. Ден преди това с бележка се уведомяват хората да си преместят колите от мястото, без да се казва каква е причината. На следващия ден сутринта бяха дошли секачите, разказа той. 

Жителите на квартала уточниха, че не са против ремонта на тротоара. 

Зам.-кметът по строителството на район "Красно село" Сотир Иванов подчерта в ефира на "Хоризонт", че този тротоар не е ремонтиран цялостно в последните 40-50 години. По думите му това е било изключително трудно решение:

"След множество срещи и огледи на място стигнахме до 2 варианта - или премахването на тези две дървета, тъй като кореновата им система не позволява да бъде възстановен тротоара, или препроектиране на този тротоар, която процедура отнема в някои случаи и до 1,5-2 години". 

Иванов посочи, че са получили разрешение от Зелени системи за премахване на тези дървета. Той изтъкна обаче, че в средата на месец май в страницата на района е било публикувано съобщение, че ще се проведе дискусия с гражданите по този въпрос, за да може заедно да се вземе решението. В общественото обсъждане, което е било в края на май, са присъствали около 60 души. Хората казаха, че повече не искат да чакат, отбеляза той и обясни, че има възрастни хора и такива в неравностойно положение, които са изпитвали трудности да минават оттам.

Пламен Петров обаче каза от своя страна, че е присъствал на обсъжданията, в които, според него, са се включили не повече от 25-30 души. По думите му тогава мнението е било, че е недопустимо да се секат дърветата, а трябва да се намери начин за ремонт без премахването им. "Страшно манипулативно се постави въпросът от кметицата - или тротоар, или дървета", категоричен бе той. 

"Защо трябваше да се бърза - защо точно сега през август, когато няма никой, който да опонира", попита Брайкова. 

Други дървета няма да бъдат премахвани, категорично увери зам.-кметът Сотир Иванов. А за двете отрязани дървета съобщи, че те ще бъдат компенсирани с нови 6. 

И все пак жителите обявиха, че ще сезират компетентните институции за случая. 

Цялото интервю на Спас Крайнин с Десислава Брайкова, Пламен Петров, Тома Белев и Сотир Иванов в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20