Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"В среда на анонимност няма как да има свобода"

Елена Алексиева: Ние сме объркано и "накълцано" общество, което живее в социалните мрежи...

"Вулкан" е новият роман на писателката

Елена Алексиева
Снимка: Иван Русланов

"Харесвам мисълта на един мой приятел, във времето, когато чатовете бяха хитът, и нямаше все още социални мрежи, той казваше - "Интернет е като една обществена тоалетна, в която всеки може да влезе и да си напише каквото си поиска...

Социалните мрежи от една страна са анонимни, те са квази, това са полувинчати истини, никой не знае кой стои зад всяка снимка и пост, а от друга страна социалните мрежи и всички ние, които по една или друга причина сме вътре в този "виртуален свят", абсолютно всички ние сме много лесно проследими и идентифицируеми. Но не от такива като нас, а от хора, които знаят как да го правят.

Тази анонимност обаче е и факт, и е абсолютно илюзорна...Но хората са ужасно първосигнални, те са като банда "луди" в мрежата, всеки си пише и прави каквото си поиска и това е напълно безнаказано..., сподели в "Нощен Хоризонт" писателката Елена Алексиева.  

Романът "Вулкан" - голям колкото няколко светове, е новата книга на Елена АлексиеваВ нея тя обединява момиче с рядка болест, богаташ, който става бедняк в търсене на истината, пънкар, готов дори и по болезнен начин да стигне до своята свобода. 

"Мен ме притесняват няколко неща - първо  - във една от най-широко разпространените социални мрежи сред българите над 40 години, се нагнетява непрестанно високо ниво на агресия, хора с много и най-различни потребности, забъркват и катализират един много "лесно възпламеним буламач, който постоянно гърми"...Там има много високо ниво на агресия и на онлайн насилие и това е лошото в тази социална мрежа, насилие, което остава безнаказано, а от него се страда реално...

Добрата новина все пак е, ако изобщо може така да се каже, е че, в този вулкан от непрекъснати саморазправи, обиди и закани и "лов на вещици" е, че това все пак се случва във виртуална среда, и никой досега в България, заради писания там, не е отишъл да осъди някой по-бързата процедура...

Все още човек може да излезе от мрежата и да си изключи телефона или компютъра. 

Но какво става с поколенията след нас, за които виртуалната реалност не просто е напълно легитимна, а тя е по-голямата, значимата и по-реалната реалност и това са поколения, които вярват на всичко, написано в тази реалност. Аз нямам отговор на този въпрос защо се случи така? 

Ако спре тока - всичко това изчезва, бум, няма го! Обаче от друга страна си даваш сметка, че ти не го виждаш, но то е там, има съвършено реални проявления и последици в реалния живот..., сподели още Алексиева. 

"Анонимността в социалните мрежи и свободата нямат нищо общо по между си. Свободата е все пак върховно проявление на отговорно поведение. 

В този "лесно възпалим буламач в мрежата" от неща, които нямат нищо общо помежду си, празни понятия се ширят "проявления на мускулна радост", в които главният мозък на човек не участва особено. В среда на анонимност няма как да има свобода, допълни тя.  

"Според мен трябва да стоим много малко в социалните мрежи, независимо, че те могат да послужат и за много добро...

Дали сме разделени - ние сме разпарчатосани и фрагментирани! Ние сме ужасно объркани...Обществото ни е объркано, то е като "накълцано", аз познавам хора, които живеят в социалните мрежи и за мен това е "клиника"...Но може би това е новият смисъл на живота, да говорим и общуваме, и да чувстваме през социалните мрежи?! , допълни Елена Алексиева. 

По думите и в романа "Вулкан" няма главни герои, всички са на една плоскост, тя държи на всички тях и няма любим герой, това е сложен роман, свързан с много голям разход на енергия, за първи й се случва, да й стане много криво и тъжно за героите, защото тези хора вече ги няма, сподели още за БНР писателката. 


Още по темата слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Нашата София" - изложбата, която показва колко чудесен е градът ни

People of Sofia и Фондация "Аз съм София" организират изложбата "Нашата София" в арт пространство "Къщата на София". Откриването е тази вечер от 18 часа и ще може да се види в следващите 2 седмици. Пред БНР фотографът Вихрен Георгиев, създател на People of Sofia, разказа:  "В рамките на фестивала "Аз съм София" представихме 10 души. 4 от..

публикувано на 21.10.24 в 10:20

Великолепно начало на новия сезон на Балет “Арабеск“

На 11-и октомври елитната българска трупа за съвременен танц – балет “Арабеск“, откри новия си сезон 2024/2025 г. с премиера на балета “Тайната Данте“ – творба на хореографа Асен Наков по музика на Румен Бояджиев син. За мен това беше много интересен и вълнуващ спектакъл на най-високо ниво, заслужено възнаграден от публиката в залата на..

публикувано на 20.10.24 в 12:10
Венета Терзиева и Валентин Григоров

С Венета Терзиева от Кашина до Берлин

Една непозната за мен досега, прекрасна и увлекателна авторка ме грабна с книгата си с разкази " От Кашина "ми от дек", Венета Терзиева, родом от това селце. Покани ме на представяне на книгата си в София, заедно с любимия Валентин Григоров - поет и бард. Останах повече от приятно изненадана като започна прочита на неин разказ. Книгата..

обновено на 20.10.24 в 10:21
Росалин Наков

Росалин Наков: В инструменталната музика всеки може да открие нещо за себе си

Композиторът Росалин Наков казва, че много обича инструменталната музика. Сам създава такава и я изпълнява на пиано. Като композитор пише песни и за известни певци. Дълбокият свят на музиката обаче отваря пространството на чистият звук, който се абстрахира от стиха и стила на певеца. В това звучене слушащият музиката се потапя в..

публикувано на 18.10.24 в 09:43

Националният музикален театър поставя “Криворазбраната цивилизация“

В Деня на народните будители  - 1 ноември,  на сцената на Националния музикален театър “Стефан Македонски“ ще бъде премиерата на мюзикъла “Криворазбраната цивилизация”, по знаменития телевизионен мюзикъл от 1974 г. с Георги Парцалев, Георги Калоянчев, Ружа Делчева, Никола Анастасов, Лора Керанова и Зорка Димитрова. Режисьор на спектакъла е..

публикувано на 17.10.24 в 14:49

Симфоничният оркестър на БНР с концерт за 90-годишнината на акад. Васил Казанджиев

Симфоничният оркестър на БНР ни кани на концерт утре вечер – 18.10, в зала "България". Събитието започва в 19 часа, а поводът е 90-ата годишнина на акад. Васил Казанджиев.   Той е голяма фигура в българската култура, доайен сред композиторите и диригентите у нас, както и педагог, възпитал поколения млади артисти в Националната музикална академия..

публикувано на 17.10.24 в 12:17
Десислава Денева

Десислава Денева открива изложбата си "Някъде тук"

Художникът Десислава Денева открива днес от 17.30 часа изложбата си "Някъде тук" в столичната галерия "Българи". В картините си авторката противопоставя доброто и злото, тъгата и радостта, детайлната разработка и някои елементи от картините, които са общи и символни . Нюансите в емоционалното състояние, нюансите в цветовете и колорита са..

публикувано на 17.10.24 в 10:38