Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кулата Снежанка, Музеят на родопския карст и църквата в Пампорово - символи и дух

4
Кулата Снежанка
Снимка: Мила Младенова

Да се издигнеш над земята и да погледнеш над върховете, така както само птиците го могат. Това е усещането, когато се качим на телевизионната кула Снежанка. Тя е построена на най-високия едноименен връх в Пампорово 1926 метра.
Кулата Снежанка е част от Стоте национални туристически обекта и е една от основните забележителности и символи в курорта Пампорово.
Любопитен факт е, че върхът на кулата дава метър и половина отклонение от основата, а при ураганни ветрове се люлее.

Телевизионната кула Снежанка е построена през 1978г в Родопите, на връх Снежанка, който е висок 1926 м., и е най-високият връх в района на курорта Пампорово, а кулата е висока 156 метра. В горната си част Снежанка има два пръстена. До различните етажи на кулата се стига с асансьор.

Кулата Снежанка

Оборудването в долният служи за пренос на телевизионен и радио сигнал. В горния се намира заведение с панорамна тераса, предлагащо спираща дъха гледка към Родопите във всички посоки, разказа за "Хоризонт" Костадин Беленозов, главен експерт туризъм и спорт в община Чепеларе.

До връх Снежанка и кулата може да се стигне пеша по туристическа пътека или с лифт. Достъпът с автомобил е възможен само през топлите месеци, когато няма сняг. 

От подножието на кулата Снежанка започват няколко от ски пистите на к.к. Пампорово, включително една от най-стръмните – Стената, която се препоръчва само за напреднали скиори. През последните години, заради мащабните инвестиции на писта Стената се провеждат международни ски и сноуборд състезания от най-висок клас.

Пампорово

Музеят на родопския карст в Чепеларе е единствен на Балканите.

Той притежава богата сбирка от различни видове скали и пещерни образувания. За разделите на музея ни разказа Мария Цветкова – уредник биоспелеология в Музея на родопския карст.

Църквата

Църквата "Успение на Пресвета Богородица" е своеобразен духовен център на Пампорово. Построена е изцяло с дарения.

Стотици вярващи, гости, туристи - наши и от чужбина почетоха храмовия празник на църквата. Храмът е с внушителни размери изграден с помощта на дарения преди повече от 20 години.

Пристигат хора от Чепеларе, Смолян, Асеновград и Пловдив, за да почетат Божията майка и да се помолят.

Църквата

Божествената света Литургия отслужи свещеноиконом Запрян Шиков, секретар на Архиерейското наместничество в Смолян и председател на храма заедно със свещеник Васил Маджаров. Църковните песнопения изпълниха хористи от райковската църква „Св. вмчца Неделя”. Всички заедно и в един глас се помолиха с молитва "Отче наш".

"Пресвета Богородице, спаси нас! Тя е Майка на всички, няма да ни остави сираци, а  ще бъде тук, до нас, през всичките дни, до свършека на света, каза в словото си иконом Шиков. Той честити празника на  имениците с благопожелание за радостни дни и духовно преуспяване.

В края на храмовото тържество бе отслужен празничен водосвет за здраве и благословение на енорията и на всички присъстващи. По традиция на споделилите храмовия празник, бяха раздадени благословени ястия. 


Още по темата слушайте в звуковите файлове. 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38