Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Всичко го има, не се е загубило, само не го виждаме, пътя за там сме забравили"

Роза Николова и "Смъртта на времето": Когато търсим изход в лабиринтите на времето

"Смъртта на времето е всъщност безсмъртието", казва поетесата

5
Роза Николова
Снимка: Личен архив

"Светлината е уязвима, мракът я заобикаля, но все пак тя е по-силна...така е и с душите на хората. А какво е понятието "копнеж" за мен - това е някакво място, за което аз не знам къде е и какво е, то е копнеж по завръщане, ти знаеш, че някога си бил, но си забравил пътя до там, припознаваш го на разни места, връща се в сънищата ти, сподели за "Нощен Хоризонт" Роза Николова, автор на книгата - "Смъртта на времето" (2024).

"Смъртта на времето, или 300 грама минало. Френска сюита, тоналност ми минор" (2024, изд. Златно ключе) е своеобразно продължение на книгата "Когато времето беше безсмъртно", излязла през 2018 година.  

"Защо това заглавие ли? - винаги съм обичала тази музика, предкласическата, барока, винаги съм се откривала в тази музиката, особено френската сюита, и си казах, че така е разпределен и моят живот - в такива части и аз така ще напиша новата си книга, допълни Роза Николова.

Книгата "Смъртта на времето" (2024) е втората книга на Роза Николова. И тази ѝ книга носи автобиографичен характер и също така е решена необичайно. Първата е построена от малки фрагменти, обединени като театрално представление в седем действия, епилог и две интермедии.

"Смъртта на времето" има още по-необичайна форма – съдържанието е в частите на френска сюита: Пасакалия, Куранта, Жига и рондо I, Жига и рондо II, Птиците си спомнят, Ритурнел, Ригодон I и II, Рондо и Ехо. Дори отделните фрагменти са с обозначена динамика на изпълнение.

Книгата може да се обобщи с една дума – Носталгия. Едно вечно завръщане. Тъга по изгубения Рай. С няколко щриха Роза рисува картини, образи. 

Снимката е илюстративна

Книгите ѝ се отличават с богат, музикален, поетичен език – фин и нежен, едва докосващи, думите съживяват цял един свят, в който живеят мечтата, сънят и споменът. 

За книгите на Роза Николова литературният критик Георги Цанков казва: "Когато чете, човек има чувството, че е попаднал в красива приказка. Роза майсторски вае образи, изпълва ги с настроение. Актрисата с признание на четири континента разкрива пред нас душата си и го прави по неповторим начин"

Своеобразен, само неин, лесно различим поетичен език има Роза Николова, мелодичен, музикален. Неуловимото време улавя Роза в книгите си, където живеят всички и всичко, безсмъртни, не загубили се. В книгите ѝ живее безсмъртното време.

Роза Николова

"Аз не вярвам в линейното време - споделя тя в едно от своите интервюта - Всичко го има, не се е загубило, само не го виждаме, пътя за там сме забравили". 

Смъртта на времето всъщност е Безсмъртното време, Вечността. Неслучайно книгата започва с думите от Откровение (10:6) "И Ангелът се закле в живия Бог, че не ще има вече време..." Картините в книгата са на художника Диляна Николова. Диляна Николова е сестра на авторката. В картините съжителстват, както в цялото ѝ творчество, измисленото и реалното, тъжното и смешното, логичното и абсурдното.

"От приказното небе винаги си има някакви знаци. Като перце, което се появява от някъде, без да знаеш откъде, дали от приказното небе, където отиват поетите и героите...

В по-тъжни или по-важни дни за мен се появява едно перце, то се върти, върти, така както ме изразява този Арлекин, който се разсипва в безкрайността, толкова е разкошен, бях сигурна, че това искам да е е корицата на книгата ми, нищо, че ме разубеждаваха...

Тази картина казва всичко, което искам да кажа...Смъртта на времето е всъщност безсмъртието за мен, сподели още писателката Николова. Липсата на време е това всъщност - безсмъртието...

Премиера на книгата                     Снимка: Личен архив

Роза Николова е актриса и режисьор, театрален педагог, една от създателите на Малък куклен театър "Слон" (името им е дадено от Радой Ралин), носителка е на награди от държави от четири континента. Роза Николова е родена в град София. Възпитаник на ВИТИЗ "Кръстю Сарафов". 

Ще чуете и запис от Златен фонд: Николай Вълчинов (брат на гостенката), писател ("Сезонът на канарчетата", "Всичко е Колизеум!"…), сценарист, актьор, режисьор, музикант.


Още по темата слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Ирина Ботева и Максимилиян Бояджиев

Ирина Ботева и Максимилян Бояджиев: Любовта към българските народни танци се възвърна трайно

След като години наред българското народно творчество сякаш беше натикано и затворено в шкаф, сега любовта към фолклора се възражда и все повече българи търсят корените си в съхранените в хорàта ни и в народната музика традиции.  Около това мнение се обединиха в студиото на "Нощен Хоризонт" Ирина Ботева и Максимилян Бояджиев – хореографи,..

публикувано на 08.07.25 в 14:35

В Двореца - новият камерен фестивал в Балчик

Нов музикален фестивал, наречен "В Двореца", се появи на културната карта на България, за да радва жителите и гостите на град Балчик.   От 30 юни до 3 юли дворецът на румънската кралица Мария се превръща в сцена за камерна музика и в Каменната зала се събират меломани от различни страни. А четирите вечери на първото издание предлагат достатъчно..

публикувано на 08.07.25 в 12:14

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В петото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Отзвук от премиерата на операта “Танхойзер“, с която беше открит Вагнеровият фестивал в Софийската национална опера - Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало следят премиерните..

обновено на 07.07.25 в 17:34
 Андрей Янев и изложбата

Художникът Андрей Янев: Провокацията да отправяш към себе си въпроси ме държи в будно състояние

Художникът Андрей Янев е гост в "Нощен Хоризонт".  Повод е изложбата "Съветът" , която е част първа от поредица изложби, с които той отбелязва 60 години от рождението си .  "Като се замисля как се чувствам на моите 60 години , нямам никаква разлика в мисленето и действията си като неопитен тийнейджър. Радвам се на това, че съм изпълнен с идеи..

публикувано на 07.07.25 в 09:33
Иван Пеев - художник, откриване на изложба в Смолян

Иван Пеев с ретроспективна изложба графика в Смолян

Десетки жители на Смолян се събраха в Художествената галерия в града за откриването на ретроспективната изложба с графика на художника Иван Пеев.  Той е роден на 10 април 1955 г. в смолянското село Соколовци.  Завършил е Художествена гимназия в София, където изучава рисуване, живопис, скулптура, шрифт и история на изкуството.  През 1980 г...

публикувано на 06.07.25 в 05:35

Дафина Коен: В изложбите храната е главно действащо лице

"В една нощ - 60 години", така се нарича честването на юбилея на един от музеите, с най-много експонати в света "Музей Израел" в Ерусалим. Археология, фолклор, изобразително изкуство са само част от направленията на дейност. Зад интересните постоянни и временни експозиции, стои труда на много хора. Този път на всеки посетител му се дава..

публикувано на 06.07.25 в 05:20
 Яна Местдаг

Младата цигуларка Яна Местдаг: Мечтая да стана добра цигуларка и добър човeк

Срещаме ви с младата цигуларка Яна Местдаг.  Тя е от българо-белгийски произход. Майка й е българка, а баща й белгиец. И двамата са музиканти в Симфоничния оркестър на Антверпен. От малка Яна започва да свири на цигулка. Явявала се е на различни конкурси, печелила е награди, включително и в България. Преди дни завърши средното си образование и..

публикувано на 05.07.25 в 08:15