Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

129 години от основаването на Българското туристическо движение

Венцислав Венев: Непрекъснато се говори за туризма като приоритет, но той липсва в дългосрочните стратегии

Планът за управление на парк Витоша отлежава в институциите, отбеляза председателят на БТС

| Интервю
Снимка: БТС

Днес пред Народния театър "Иван Вазов" започват честванията по повод 129 години от основаването на Българското туристическо движение от видния роден писател и общественик Алеко Константинов

Те ще продължат в събота и неделя, посочи пред БНР Венцислав Венев, председател на Българския туристически съюз. 

"Винаги в последната събота и неделя на август ние честваме годишнината на организирания туризъм в България, основан в далечната 1895 г. от Алеко Константинов, когато с около 300 души от Народния театър "Иван Вазов" към Черни връх потеглят много интелектуалци и представители на обществените слоеве от цялата страна". 


По думите му тази година са организирани 3 лъча - от Железница, Златните мостове и "Алеко", по които ще тръгнат туристи, представители на туристическите дружества от цялата страна, любители на природата и обществени организации, съпричастни към делото на планинския туризъм в България. Всички се събират около 11.30 часа на Черни връх

Всички знаем за проблемите на Витоша и какво трябва да се направи, но няма как поради липсата на институции в този момент и липсата на желание, коментира Венев. Според него планът за управление на парк Витоша трябва да бъде приет. По думите му в момента той отлежава в институциите

"Преди да приемем плана за управление и да е ясно, че го има, всичко друго са приказки", категоричен бе той в интервю за предаването "Преди всички".

Като друг проблем Венев посочи, че непрекъснато се говори за туризма като приоритет, но той липсва като такъв във всички дългосрочни стратегии: 

"Най-големият проблем не само на туризма в България, а на цялата ни държава, е, че нямаме дългосрочна визия какво искаме да представляваме след 30 или 50 години. Това правим в БТС, приемайки една дългосрочна стратегия. В момента тя е 12-годишна и обхваща периода от 2025 до 2037 г. Ние сме заложили това, което искаме да представляваме след 12 години като туристическа дестинация".

Цялото интервю на Ирина Недева с Венцислав Венев в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Андрю Бейли по време на събитие на МВФ във Вашингтон на 16.10.2025 г.

Андрю Бейли предупреди, че Брекзит ще има отрицателно въздействие върху икономическия растеж

Брекзит ще има отрицателно въздействие върху икономическия растеж на Обединеното кралство "в обозримо бъдеще", предупреди най-високопоставеният банкер на Обединеното кралство. Управителят на Английската централна банка Андрю Бейли заяви, че спадът в потенциалния темп на растеж на Обединеното кралство от 2,5% на 1,5% през последните 15 години е свързан с..

публикувано на 19.10.25 в 02:36
Първан Симеонов

Първан Симеонов: Борисов ще трябва да си избере бряг между Радев и Пеевски

"Наблюдавахме емоционална сцена без особен план. Плам имаше, но план нямаше . Не виждам нищо друго, освен нищо друго, освен раздразнението на човек, който вижда, че Пеевски настъпва, а Борисов няма ход . Това е терапевтично говорене пред група." Този прочит прави политологът Първан Симеонов, основател на социологическа агенция..

публикувано на 18.10.25 в 13:59
Мартин Карбовски

Мартин Карбовски: Политиците се бият и доказват, а ние го отнасяме

" Вече никой не мисли за политиците като за хора, които могат да ти свършат работа. Те се бият, те се доказват, а ние го отнасяме , защото атовете се ритат, а магаретата реват. А важното е кой ще свърши работата".  Това коментира пред БНР журналистът Мартин Карбовски.  " Борисов е гъвкав и се опитва да угоди и на двете страни в големия..

публикувано на 17.10.25 в 18:31

Лазара Причкапова: Всеки млад човек първо трябва да инвестира в образование

Лазара Причкапова е момичето, което спечели конкурса за студентско есе по повод 70-ата годишнина от членството на България в ООН и получи отличието си лично от външния министър Георг Георгиев.  "Участието в подобен конкурс е от голямо значение, защото дава възможност на младите хора, които се интересуват от дипломация, от международни отношения..

публикувано на 17.10.25 в 15:09
Д-р Йордан Спирдонов

Д-р Спирдонов: По линия на НЗОК студентите да бъдат преглеждани за злокачествени болести

Месец октомври е посветен на превенцията на рака на гърдата . " Честотата на рак на гърдата при жените между 18 и 25 години само за последните пет години - от 2020 г. до 2024 г. е нараснала 100%, което е скок, а при младите мъже се оказа, че този ръст е още по-висок - 130% , каза за БНР д-р Йордан Спирдонов , водещ специалист по образна..

публикувано на 17.10.25 в 10:43

Проф. Георги Момеков: Червеният конец не пречи на ваксинирането!

И двете противогрипни ваксини, които са налични в мрежата, са висококачествени продукти. Те са базирани на епидемиологични данни. И двете ваксини съдържат най-очакваните за този сезон разновидности на грипния вирус .  Това заяви пред БНР чл.-кор. проф. Георги Момеков - декан на Фармацевтичния факултет към Медицинския университет в София...

публикувано на 16.10.25 в 11:36
Надежда Рангелова

Надежда Рангелова: Детското здравеопазване е на произвола на съдбата и на гърба на лекарите

Всички властимащи за детското здравеопазване в тази държава са го оставили на произвола на съдбата и на гърба на лекарите , които работят там. Това мнение изрази пред БНР Надежда Рангелова, съосновател и председател на фондация "За доброто" и инициатор на проекта "Светулка" – за обновление на детски болнични отделения в страната. Днес..

публикувано на 16.10.25 в 09:09