Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шефът на ЦРУ се срещна с премиера на Косово

Директорът на ЦРУ Уилям Бърнс
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Ръководителят на Централно разузнавателно управление (ЦРУ) на САЩ Уилям Бърнс разговаря днес с премиера на Косово Албин Курти, съобщиха Радио Свободна Европа и косовското издание "Коха диторе".

Ден по-рано Бърнс се срещна в Прищина с президента на Косово Вьоса Османи и ръководителя на Косовската разузнавателна агенция Петрит Айети.

След срещите нямаше съобщения и изявления, съобщи БТА.

Курти беше в САЩ тази седмица, където по покана на Националния демократичен институт (NDI) присъства на Националния конгрес на Демократическата партия.

Тази седмица Бърнс посети Босна и Сърбия.

В Сараево на 20 август той се срещна с директора на Агенцията за разузнаване и сигурност на Босна Алмир Джувo, външния министър Елмедин Конакович и с тримата членове на мултиетническото президентството на страната.

Американски правителствен представител, пожелал анонимност, каза по-рано пред Радио Свободна Европа, че причината за посещението на шефа на ЦРУ в Сараево е, наред с други неща, обезпокоителната сепаратистка реторика и действия на Милорад Додик, проруския президент на Република Сръбска - част от Босна, в която живеят предимно босненски сърби.

В Сърбия никой не отрече или потвърди посещението на Бърнс.

Сръбското издание "Данас"  писа, че източници, близки до сръбското правителство, са потвърдил посещението на Бърнс в Белград, където негов домакин е била сръбската разузнавателна агенция.

Посещението на Бърнс в Косово идва на фона на изявленията на американския посланик в Прищина Джефри Ховениер , че страната му е имала предизвикателства в няколко аспекта с правителството на Косово, ръководено от Албин Курти.

САЩ и други страни от международната общност критикуваха някои решения и действия, предприети наскоро от правителството на Курти, които бяха определени като „едностранни“ и „некоординирани“.


По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Италия очакват гръмотевични бури и градушки

Според метеорологичните прогнози, горещата вълна над Италия ще приключи в резултат на силни гръмотевични бури най-напред в северната част от страната. Системата от ниско атмосферно налягане, произхождаща от Атлантическия океан ще доведе до гръмотевични бури със силни пориви на вятъра с проливни дъждове и градушки. Температурите ще се..

публикувано на 20.08.25 в 08:01
Кметът на община Средец инж. Иван Кичев

Общинските съветници в Средец обсъждат върнато от областния управител решение

Извънредна общинска сесия ще се проведе в Средец. На нея ще се обсъжда върнатото за преразглеждане от областния управител на Бургас Владимир Крумов решение за налагането на мораториум за промяна на статута на земите и пасищата край село Дюлево и отмяна на старо решение за изграждането на най-големия фотоволтаичен парк в Бургаска област...

публикувано на 20.08.25 в 07:59

Правителството одобрява процедурата, по която частни превозвачи да влязат в пътническите ЖП превози

Правителството ще одобри процедурата, по която в пътническия ЖП транспорт ще влязат и частни превозвачи. Това трябва да стане от 13 декември 2026 г.  Планираната продължителност на договорите е 12 години. С траната е разделена на три региона (лота) – западен, северен и южен, като към всеки от тях ще бъдат включени и второстепенните линии...

публикувано на 20.08.25 в 07:53
Израелски камиони в буферната зона между Израел и Сирия

Външният министър на Сирия обсъди регионалната стабилност с израелска делегация в Париж

Външният министър на Сирия Асад Хасан аш Шибани се срещна с израелска делегация в Париж. Сирийската държавна новинарска агенция САНА отбелязва, че са обсъдени въпроси, свързани с укрепването на регионалната стабилност. Разговорите в Париж са осъществени с посредничеството на Съединените щати, подчертава сирийската агенция. Дискусията е..

публикувано на 20.08.25 в 07:48

Израел поиска освобождаване на всички заложници, държани от "Хамас"

Израел иска освобождаване на всичките 50 заложници, държани от "Хамас", на фона на новото предложение за спиране на огъня в Газа. Информацията е от израелската телевизия "Кан", която се позовава на изявление от кабинета на премиера Бенямин Нетаняху. Изявлението е на фона на продължаващите преговори по предложеното споразумение, което предвижда..

публикувано на 20.08.25 в 07:44

Европа и НАТО обсъждат гаранциите за сигурността на Украйна

Европейските лидери започнаха дискусии за гаранциите за сигурността на Украйна при евентуално мирно споразумение с Русия. Американският президент Доналд Тръмп беше категоричен, че гаранциите няма да са в рамките на НАТО и че няма да включват разполагане на американски войници. Великобритания ще участва в среща в САЩ за Украйна..

публикувано на 20.08.25 в 07:37

Слънчево, леки дъждове в планинските райони

Времето ще бъде предимно слънчево, с временни увеличения на облачността, сочи прогнозата на НИМХ. Само на отделни места в планинските и източните райони ще превали слаб дъжд.  В сутрешните часове на отделни места в котловините и по поречията видимостта ще бъде намалена. Вятърът ще е слаб, променлив по посока.  Максималните температури ще бъдат..

публикувано на 20.08.25 в 07:22