Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомени за композитора Георги Тутев

Отбелязваме 100-годишнината от рождението му на 23 август

Георги Тутев
Снимка: ubc-bg.com

На 23 август се навършват 100 г. от рождението на изтъкнатия български композитор Георги Тутев, един от създателите на Дружеството за нова музика в България - движение, довело на българската сцена музикалния авангард, организатор на международния фестивал “Музика нова“ в София. 

Творби на Тутев са изпълнявани на много от фестивалите за съвремена музика - Загребското биенале, "Варшавска есен", Дни на новата камерна музика - Витен, Биеналето в Берлин, в Страсбург, Прага, Будапеща, Хале, Бирмингам, Виена и др. За съжаление, у нас творбите му звучаха не толкова често - съвременната музика и по-скоро изразните ѝ средства като сериална композиционна техника, додекафония, алеаторика бяха отричани от представителите на социалистическия реализъм, а някои от авторите имаха и неприятности.

Георги Тутев е роден през 1924 г. в семейство на интелектуалци. Баща му е завършил в Германия икономика и агрономство, но също така история и философия. Майка му е германка. Домът им в София често е посещаван от Сирак Скитник, Никола Танев, Дечко Узунов, Ламар, Светослав Минков. В тази среда израства Тутев - често пътува между Дюселдорф, където са роднините на майка му, и София. 

От малък свири на пиано, на 15 познава добре съвременната музика на Европа - Хиндемит, Стравински, Шьонберг, Барток. Между 1942/1946 г. следва право в Софийския университет, а след това, в Московската консерватория, композиция при Юри Шапорин и Виктор Белий, дирижиране при Николай Аносов. 

При завръщането си в България Георги Тутев продължава да учи композиция при Любомир Пипков и хармония и пиано при Веселин Стоянов. Работи като секретар на Съюза на българските композитори, за кратко е музикален редактор в Националното радио и от 1961 до 1987 г. е музикален директор и диригент в Младежкия театър. 

През 90-те работи върху създаването на Дружеството за нова музика, което става секция на международното общество за съвремена музика, а той е негов председател. Тогава организира и фестивала „Музика нова“. 

Творчеството му включва оркестрови пиеси като Увертюра - Реквием, две симфонии, Метаморфози за струнен оркестър, „Копнеж по изгубената хармония“, пиеси за пиано, солови и хорови песни, филмова музика, както и за телевизионни и театрални постановки. 

Георги Тутев умира на 13 септември 1994 г. За него и неговото творчество говори именитият диригент и композитор Константин Илиев в запис от 1973 г., съхраняван в Златния  фонд на БНР. Чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Ирена Гъделева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова

На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата.  На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..

публикувано на 21.12.24 в 09:53
Иво Димчев

Иво Димчев: Провокацията има граници

Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни.  " Когато отнемаш удоволствието,..

публикувано на 20.12.24 в 18:21
Владимир Кираджиев

Владимир Кираджиев възражда у нас "Порги и Бес" от Гершуин в концертна версия

На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..

публикувано на 18.12.24 в 21:38
Димитър Ненов

"Коледа" от Димитър Ненов отново звучи на рождения ден на композитора

За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..

публикувано на 18.12.24 в 21:09
Лора Маркова

Младата българска надежда Лора Маркова дебютира със Софийската филхармония

Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..

публикувано на 18.12.24 в 14:17

Камерен ансамбъл "Силуети" кани най-малките на спектакъл-концерт "Шарената книжка"

Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..

публикувано на 18.12.24 в 12:35
One Day Less във фотосесия на Уша Цонкова за албума

One Day Less написаха втора глава от музикалната си история с албума "Хартиени цветя"

С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..

публикувано на 15.12.24 в 14:00