В Ивицата Газа беше регистриран първи случай на детски паралич за последните 25 години, съобщиха представители на ООН, цитирани от Би Би Си.
Десетмесечно бебе е с парализа на единия крак, след като се е заразило с полиомиелит. Състоянието му вече е стабилно. Бебето обаче не е било ваксинирано срещу болестта. Полиовирусът е силно заразен и най-често се предава чрез заразена питейна или отпадна вода. Може да причини парализа, а понякога и смърт, като най-често са засегнати деца до 5-годишна възраст.
През юни един от причинителите на болестта - полиовирус тип 2, беше засечен в отпадни води в Газа, където 11 месеца продължават бойните действия между израелската армия и групировката "Хамас". Генералният директор на Световната здравна организация Тедрос Гебрейесус заяви тогава, че е силно загрижен и потвърди, че се полагат усилия за започването на ваксиционна програма. Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш подчерта, че "стотици хиляди деца в Газа са изложени на риск".
Хуманитарни организации обявиха, че появата на полиомиелит в Газа е вследствие на прекъсването на програмите за ваксиниране, както и огромните щети, нанесени на водопроводната система и канализацията заради бойните действия в Ивицата.
ООН настоява за спиране на боевете за седмица, за да бъдат ваксинирани над 640 хиляди деца на възраст под 10 години.
В британската столица Лондон на учениците от началните училища, които не са напълно ваксинирани срещу полиомиелит (детски паралич), ще бъде предложено спешно имунизиране, включително бустерни дози, след Великден. Болестта, често срещана във..
Имунизационният обхват срещу полиомиелит и срещу морбили при децата у нас спада, отчетоха от Столичната регионална здравна инспекция. Колкото по-голяма е възрастта, толкова по-нисък става обхватът. Това се отнася и за ваксините срещу тетанус и..
През последните години, във връзка с ковид пандемията спадът при имунизациите срещу полиомиелит и морбили при деца е световна тенденция. Първата доза срещу морбили се поставя на 13 месеца. Обхватът при ваксинираните с нея през 2022 г. е..
Повече от 1 милион ваксини против полиомиелит, предназначени за деца, са били унищожени в резултат на грабежи в Судан по време на нарастването на насилието от април насам, съобщи УНИЦЕФ пред агенция Ройтерс. Полиомиелитът, заболяване, което..
Грузинец прекоси България като част от европейската си обиколка, посветена на каузата – изкореняване на полиомиелита с световен мащаб. Целта му е да събере 250 хиляди долара за борба със заболяването, от което е бил засегнат като дете. С него ни среща..
В област Смолян е потвърден случай на грип тип „А“, с ъобщи директорът на Регионалната здравна инспекция д-р Мими Кубатева. Тя посочи, че засега област е далеч от стойностите за грипна епидемия. Заболеваемостта от грип и остри респираторни..
Гръцката метеорологична служба в извънредно съобщение предупреждава за рязка променя във времето. От обедните часове днес силни дъждове ще има в цялата страна. Екстремното време се очаква да засегне островите в Йонийско море- Закинтос, Кефалоня и..
Протест с искане за оставка на правителството, организиран от "Възраждане", за 14-и път се състоя във Варна. Протестиращите настояват и за запазването на лева и неприемане в еврозоната. На площада се събираха и подписи от гражданско сдружение..
За първи път - макар и за кратко - крайната десница в Германия излезе първа политическа сила във Федералната република . Няколко седмици поред "Алтернатива за Германия" (АзГ) изравняваше резултата си в социологическите проучвания с консерваторите..
Увеличават се случаите на Covid у нас, особено сред хората над 65 годишна възраст и тези, с хронични заболявания. За два нови варианта на вируса съобщи вирусологът професор Радка Аргирова: "Напоследък се наблюдават два нови варианта от..
Според вицепрезидента Илияна Йотова има очевидна кампания срещу президентската институция, предвид изборите за държавен глава след година. Йотова коментира в Маджарово нападките на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов към президента Радев от последните дни...
На старта на бюджетната процедура за 2026 година - от Института за пазарна икономика призовават заплатите в публичния сектор да бъдат замразени. Според анализ, изготвен от неправителствената организация, България отчита най-висок ръст на..
"За последните 15 години ситуацията в медиите у нас е изключително устойчива. Наблюдавам влошаване на начина, по който един журналист си върши работата ." Това мнение изрази пред БНР журналистът Ралица Гълъбова. Като акцентира върху "..
С исковата молба в съда в Люксембург целим да докажем, че решението на Съвета на ЕС за присъединяването на България към еврозоната и двата..
Има триединство на КПК, Прокуратура и дирижирано назначени съдебни състави чрез неслучайно разпределение на делата. Това каза пред БНР адвокат..
Започна протестът пред централата на "ДПС-Ново начало" в защита на кмета на Варна Благомир Коцев под надслов "За свободна България - без Пеевски,..