Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зеленски: Войната се върна в Русия, която я започна

Володимир Зеленски
Снимка: БТА

Полският държавен глава Анджей Дуда пристигна в Киев за честването на Деня на независимостта на Украйна. В реч за националния празник президентът Володимир Зеленски заяви, че е войната се е върнала в Русия, която я започна.

По-рано той благодари на Съединените щати за поредния пакет военна помощ и призова и другите съюзници да ускорят доставките.

Никой в света вече не пита къде е Украйна, сега на всеки континент казват: "Украйна трябва да победи", каза президентът Зеленски в обръщението си в Деня на независимостта. Той подчерта, че Украйна няма нужда от чужди региони, а от мир и спокойствие по цялата граница от 6992-километра.

"Преди 913 дни Русия започна война срещу нас. Тя не само наруши нашите суверенни граници, но премина пределите на жестокостта и здравия разум в стремежа си да ни унищожи. Вместо това днес честваме 33-тия Ден на независимостта на Украйна".

По-рано Зеленски съобщи за военни успехи срещу руските сили в Харковска област и благодари на президента Джо Байдън за поредната американска помощ на стойност 125 млн. долара. Тя включва ракети за противовъздушна отбрана, оборудване за борба с дронове, противотанкови ракети и боеприпаси.

От Киев съобщиха също за атакуван склад за боеприпаси в руската Воронежка област.

Руските военни твърдят, че са нанесли удар по украински части, готвещи се за прехвърляне в Курска област, където Украйна започна изненадваща операция на 6 август.
По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Архив

Хиляди протестиращи в Испания поискаха мерки срещу тормоза в училище

Хиляди ученици и родители демонстрираха в цяла Испания, за да поискат спешни мерки срещу тормоза в училище. Поводът е самоубийството на 14-годишно момиче, което е било жертва на системен тормоз от страна на съучениците си в училище в Севиля. Под лозунга „Стига тормоз! Стига реч на омразата!“ младите хора излязоха по улиците на големите градове,..

публикувано на 28.10.25 в 22:56
Крал Фелипе VI председателства церемонията по откриването на съдебната година във Върховния съд в Мадрид, 5 септември 2025 г.

Испанските управляващи одобриха проекта на съдебната реформа

Испанското правителство одобри проект на съдебна реформа, според който наказателните разследвания вече ще се водят от прокуратурата. Според настоящото законодателство с тази дейност се занимават специални съдии. Промените предвиждат освен наказателните разследвания, прокуратурата да ръководи действията на съдебната полиция, като Централното..

публикувано на 28.10.25 в 22:54

Намаляването на рисковете от измами приоритет за МВР

Обезпечаването на сигурността на хората и намаляване на рисковете от измами и кражби са акцент в работата на МВР преди въвеждането на еврото, заяви министър Даниел Митов във Варна, където участва в информационна среща, посветена на въвеждането на единната европейска валута.  За защитата на хората от измами са сформирани 31 екипа в областните..

публикувано на 28.10.25 в 22:37
Палатки на вътрешно разселени палестинци близо до плажа на Газа, 28 октомври 2025 г.

Няколко са жертвите на новите израелски удари в Ивицата Газа

Американският вицепрезидент Джей Ди Ванс заяви, че примирието се спазва, въпреки израелските удари в Ивицата Газа и взаимните обвинения за нарушения между Израел и Хамас. “ Знаем, че Хамас или някой друг в Газа е нападнал израелски войник. Очакваме израелците да отговорят, но мисля, че мирът на президента Тръмп ще се запази въпреки това!" ,..

публикувано на 28.10.25 в 22:06
Еманюел Макрон и Бриджит Макрон

Френски прокурори поискаха условни присъди за тормоз над Бриджит Макрон

Френски прокурори поискаха условни присъди от три до 12 месеца за 10 обвиняеми, обвинени в кибертормоз над Бриджит Макрон, съпруга на президента на Франция Еманюел Макрон, чрез разпространяване на неподкрепени твърдения за нейния пол. Прокурорите поискаха също така глоби в размер до 8000 евро, като най-тежките наказания бяха поискани за трима обвиняеми,..

публикувано на 28.10.25 в 21:34

Израелски въздушни удари по Ивицата Газа

Агенцията за гражданска защита на Газа заяви, че Израел е извършил най-малко три въздушни удара по палестинската територия във вторник, малко след като премиерът Бенямин Нетаняху е наредил на военните да извършат нови атаки.    Израелският премиер нареди интензивни удари по Ивицата Газа "Окупационните сили сега бомбардират..

публикувано на 28.10.25 в 21:15

Храм на повече от век в монтанския квартал "Мала Кутловица" се нуждае от ремонт

Храм на повече от 120 години в Монтана се нуждае от ремонт. Реконструкция на покрива се налага на църквата "Свети Димитър Солунски“ в квартал "Мала Кутловица“. Мидинският митрополит Пахомий отслужи първата си литургия в храма, откакто пое епархията. Църквата "Свети Димитър Солунски" в квартал "Мала Кутловица" е построена през 1904 година на мястото..

публикувано на 28.10.25 в 21:08