За последните 15 години България е на опашката по инвестиции във ВиК инфраструктура. Това се казва в анализ на Института за пазарна икономика, публикуван в редовния му седмичен бюлетин. На базата на данни от Евростат става ясно, че само в Словения и Естония стойността на вложените средства е по-ниска, като двете държави са с 3 до 5 пъти по-малко население и територия.
Дори в Литва и Латвия, които са джуджета в сравнение с България, инвестициите във ВиК мрежата са повече, става ясно още от данните, върху които Институтът за пазарна икономика основава анализа си, озаглавен "Воден режим - провалът на държавното управление".
Сравнимите с нас Гърция, Словакия и Унгария са инвестирали три пъти повече от България, а Чехия - четири пъти и половина.
Според Института, причината за безводието у нас не е в климатичните промени, като подобно обяснение е определено като плоско и на нивото на детска градина. Водата в природата е едно, а до дома в цивилизованата територия тя стига по верига от създадени от човека съоръжения.
Същото важи и за отпадните води. Ето защо водата в дома вече не е природен елемент, а икономическо благо. За да го има, е нужна осъзната човешка инициатива, включваща технологии, капиталови инвестиции, поддръжка и управление. Всяко икономическо благо, ако не искате да го наричате стока или услуга, има цена, която отразява търсенето и предлагането.
Цената дава сигнали както на потребителите колко и как да ползват, така и на доставчиците - колко и кога да инвестират, каква да е поддръжката, пише в анализа. Предлаганото решение е концесиониране на ВиК дейностите, професионален мениджмънт от частни инвеститори, пазарни отношения, базирани на реалистични бизнес-планове, нови инвестиции в инфраструктура и поддръжка и коректно ценообразуване.
Живеещи в района на столичната улица "Опълченска" излизат на протест срещу подготвения за отваряне ремонтиран участък между булевардите "Сливница" и "Тодор Александров". От сдружение "Опълченци за София" организират блокада на кръстовището на "Опълченска" и "Тодор Александров" с искане проектът да се преразгледа така, че едната нова лента да..
От Плевен тази сутрин тръгва 31-ият Национален поход "По стъпките на Апостола". Родолюбивата инициатива е дело на плевенския преподавател Васил Копчев. Тази година походниците са най-много - 266, разпределени в 8 лъча. Походът през Балкана е организиран от Общинския комитет и Сдружение „Васил Левски“, с подкрепата на община Плевен и туристическото..
Работници и служители в държавните горски и ловни стопанства ще излязат на протест на магистрала "Тракия" при 119-ия километър в посока София, съобщиха от КНСБ. Акцията е насрочена за 10 часа. Миналата седмица от Националната федерация "Земеделие и горско стопанство" към КТ "Подкрепа" протестираха първи с искане за достойно заплащане на..
В Румъния партиите от крайната десница внесоха вот на недоверие срещу правителството заради мерките за икономии. Дебатите и гласуването ще са днес в парламента. В началото на седмицата правителството на Илие Боложан, в което влизат четирите определящи се като проевропейски партии предложи пакет от фискално-бюджетни мерки с цел намаляване на..
Пожарната служба в Каталуния поднови издирването на двамата изчезнали в Кубелес. По първоначални данни е възможно хората да са били отнесени от водите на река Фош, която се влива в Средиземно море. Сигналът, че двама души, пресичащи река Фош по дървен пешеходен мост близо до устието, са били отнесени от покачващата се вода е бил подаден от гражданин..
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Шефовете на авиокомпании предупредиха, че летовниците, летящи до и от Обединеното кралство, страдат от рекордни закъснения на полетите си това лято, тъй като контролът на въздушното движение във Франция е в колапс в резултат на стачките на авиодиспечерите. Авиокомпаниите са все по-разочаровани от ситуацията, която внася хаос в разписанията и оставя..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното..
Имаме 88 дома за възрастни хора, които са държавни и са предоставени на общините. В момента извършваме ремонт навсякъде с 383 млн. лв. по ПВУ...