Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Екстремните спортове 18 - 25 август 2024

2
Слав Киров
Снимка: @ifsclimbing, @richaspland

Слав Киров постигна 6 място на Световното първенство по спортно катерене за юноши и девойки, в Гуянг, Китай. Победи японецът Юсуки Сугимото, а втори се класира румънецът Дариус Рапа, следван от Шион Омата, Япония. В другата възрастова група Боян Киров се класира на 19 място при юношите, а Валисия Мей - на 28 място.

Николай Николов победи в скоростното изкачване на Витоша - "Витоша рън", той пробяга разстоянието от НДК до Черни връх за 01:53:46 часа. При жените Мария Николова записа пета поредна победа с време 02:02:42, на 8 минути от рекорда по трасето на Милка Михайлова, която сега финишира трета.

Трагичен завършек за руската експедиция, която трябваше да свали тялото на загиналия година по-рано под връх Гашербрум IV Дмитрий Головченко. При изкачване към мястото, където е тялото, на 6400 м височина сe срути серак, който удари трима от 5-членния руски екип. Дългогодишният партньор на Головченко - Сергей Нилов, изчезна, а Сергей Миронов и Михаил Миронов чакаха няколко дни, за да бъдат спасени.
Те намериха раницата на Нилов с провизии в нея и успяха сами да слязат до 6100 м височина, там се наложи да чакат хеликоптер, чийто полет се забави заради неподходящи условия. Трима пакистанци участваха в спасителната акция - Мухамад Али, Гулам Абас и Мухамад Юнус, както и Сергей Яблоков, който не беше засегнат от падането на серака и отиде да участва в спасителната акция. 
Сергей Миронов и Михаил Миронов бяха откарани в болница в Скарду, без тежки наранявания след 3-дневния си престой на ледопада.
Навалелият междувременно сняг попречи на пилоти и спасители да открият Нилов, издирването беше прекратено и така телата на двамата изявени руски алпинисти останаха под върха, който приживе Головченко и Нилов искаха да изкачат по нов маршрут.
Сергей Нилов и Дмитрий Головченко са два пъти носители на най-престижната награда в алпинизма - "Златен пикел" (през 2012 г. - за премиерно изкачване по Североизточния ръб на кулата Muztagh, 7276 м, в Пакистан, и през 2016 г. - за нов маршрут по Северната стена на Thalay Sagar, 6904 м, в Гарвалските Хималаи, Индия). Двамата са и четирикратни носители на руския еквивалент на “Златния пикел” (“Золотой ледоруб”).

Германецът Алекс Мегос изкатери един от най-трудните маршрути в света - “Change” 9b+, във Флатангер, Норвегия, при това само за 5 дни. 55-метровата линия в “тежък” надвес е дело на Адам Ондра, който прави първото преминаване през 2012 г. Следват 2 повторения - от Стефано Гизолфи и Себ Буан. В интервю за Planetmountain Мегос разказва, че за другите си два изкатерени маршрута от същата категория са му били нужни съответно 16 и 60 дни разучаване и пробване на движенията. Самото преминаване на "Change" 9b+ е продължило между 45 минути и един час. След 13-ото си място на Олимпийските игри в Париж Мегос бил недоволен и имал нужда от почивка, затова искал да изкатери нещо бързо и както се шегува, затова преминал за едва 5 дни линията. За това обаче несъмнено ключова роля има подготовката му за Игрите. В интервюто Мегос изказва възхищението си от Ондра, по време на чието първо преминаване на маршрута не е имало сега наличните клипове, бета версии и изобщо - информация за линията, изглеждаща по онова време абсолютно невъзможна.
---

Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Виктор Варошкин

Екстремните спортове 19 януари – 2 февруари 2025 г.

Българин стана световен шампион по плуване в ледени води . Това е 69-годишният Яни Куков, който спечели златен медал  в дисциплината "50 метра, гръб" във възрастовата група 70-75 години на провелото се в Италия световно първенство. Българският плувец е завоювал и сребърен медал на "100 метра, гръб". Температурата на водата е била 1 градус. Яни..

публикувано на 03.02.25 в 18:57
Баргиел (вляво) и Голомб

От най-високите върхове до най-трудните стени: Анджей Баргиел и Януш Голомб разказват пред БНР

През 2018 г. полякът Анджей Баргиел изкачи без допълнителен кислород и със ски на гърба си втория по височина връх на планетата, К2, в Пакистан, а после се спусна от него, без да сваля ските до самия базов лагер. Това се случваше за първипът в света, а видеото от спускането обиколи света. Част от линията беше нова, никой не беше карал дотогава там...

публикувано на 02.02.25 в 12:25

02.02.25 Законите на Мърфи

Започна събирането на материали за новия том на сборника "Законите на Мърфи в ефир".  До 10 февруари можета да се свържете с Виолина Бербенкова на телефон: 0879 99 6 333

публикувано на 02.02.25 в 08:15

26.01.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 26.1.25 година. Гласуваме за изречение на годината! Предложенията са: ЯНУАРИ Чрез сенчестата икономика някой си осигуряват слънчево бъдеще ФЕВРУАРИ Ако не им ходиш по свирката – отсвирват те МАРТ Малкият ум е пълен с големи претенции АПРИЛ Добре подкованият не подбира пътищата МАЙ Не си режи времето, а..

публикувано на 26.01.25 в 08:15

19.12.2025 г. Законите на Мърфи

Чуйте новите предложения в рубриката "Законите на Мърфи" в звуковия файл. 

публикувано на 20.01.25 в 11:03
На о. Смит, Антарктида

Екстремните спортове 12 – 19 януари 2025

Макар и със заболяване, Никола Калистрин постигна 26 място в индивидуалната дисциплина на Световната купа по ски алпинизъм в Шахдаг, Азербайджан. Това отново е най-доброто до момента представяне на български състезател в този спорт.  Трасето беше с дължина 17700 м и положителна денивелация 1400 м, с най-висока точка на 2390 м. Преди това Калистрин..

публикувано на 19.01.25 в 14:05
Зорница Спасова

Глобална синдемия, или как затлъстяването си взаимодейства с климатичните промени

Един милиард души по света страдат от затлъстяване, а два милиарда са с наднормено тегло. Тази световна епидемия си взаимодейства с глобалното затопляне. Авторитетното списание "Лансет" нарича това явление "глобална синдемия" .  Проблемът и в България е много сериозен. 61% от пълнолетните българи са с наднормено тегло и затлъстяване . Почти всяко..

публикувано на 17.01.25 в 15:22