Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Животът се променя твърде бързо, трябва по-често да даваме шанс на желанията си"

Американската писателка Ви Кийланд и нейното "Лятно предложение" пред БНР

Ви Кийланд
Снимка: Личен архив

Американската писателка Ви Кийланд е позната в България с романтичните си истории, често развиващи се именно през лятото. "Проектът", „Неочаквано“, "Неуместно" са само част от заглавията на Ви, продали милиони копия по света и направили я номер 1 в класациите за бестселъри

"Лятно предложение" е най-новата ѝ книга, излязла на българския пазар.

"Лятно предложение" започна като повечето ми книги. В началото описвам забавния начин, по който двамата ни герои се срещат. Не съм автор, който построява сюжета на книгата си още в началото. Дълго мисля за героите, за първата им среща. След това започвам да пиша и, ако почувствам връзка с персонажите в началото - довършвам книгата. Ако не усетя връзката – изоставям идеята, сподели специално за БНР в предаването на програма "Хоризонт" -  "Чуй лятото" Ви Кийланд. 

"Лятно предложение" започна с идеята за сляпа среща, на която героинята ни отива, макар и да не е особено ентусиазирана. Среща човек, който ѝ допада. Открива обаче, че не с него трябва да се срещне. Всичко започва с този забавен момент. Той е нещо като известна личност, макар и тя да не го познава, разказа още Кийланд и добави детайли около своите персонажи: 

"Това са двама много различни герои. Жената е много организирана, тя е бизнес дама. Мъжът пък е професионален спортист. Харесваше ми да пиша за тези двама души, идващи от коренно различни светове. На пръв поглед те не бива да бъдат заедно и, може би дори не искат да бъдат. Карат се непрекъснато. В книгата обаче се влюбват, въпреки желанията си“. 

Не само сюжетите на Ви Кийланд са вълнуващи. Нейният път към писането също е нелек.

"Всичко започна през 2012-та. Винаги съм била заинтригувана от писането. През целия си живот съм запален читател. Такова е цялото ми семейство. Исках да напиша нещо, но за себе си. Така създадох първата си история, без да мисля да я издавам. Не бях я показала дори и на съпруга си. По-късно през 2012-та Ню Йорк бе ударен от урагана Санди. Долният етаж на къщата ни бе под вода. Децата ми бяха много малки по това време. Трябваше да живеем известно време в каравана. Това ми показа колко кратък всъщност е животът

Както и защо трябва да харесваш ежедневната си работа. По това време бях юрист. Не харесвах работата си. Една нощ реших да издам онова, което бях написала. Попаднах на статия за самопубликуването. Реших да го направя. За идеята ми споделих само на съпруга ми. 

След две години разкрих на цялото си семейство. Редактирах първата си книга и я издадох. Пет години работех и като автор, и като юрист. Пишех по нощите и през почивните дни. Животът се променя твърде бързо, трябва по-често да даваме шанс на желанията си", сподели авторката.  


Повече чуйте в интервюто на Иван Русланов с Ви Кийланд за БНР. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Преди премиерата на “Турандот“ в Телавивската опера

Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..

публикувано на 21.07.25 в 15:29

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..

обновено на 21.07.25 в 15:01
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30