Транспортният бранш в България е готов за протести в началото на октомври, ако държавата не започне да решава проблемите в сектора.
Автобусните превози са в колапс, тъй като продължават проблемите с финансирането на този вид транспорт. Това сподели за БНР Магдалена Милтенова от Конфедерацията на автобусните превозвачи.
"Пари за това децата до 14 години в страната да пътуват безплатно се оказва, че нямаме, защото недостигът в момента на тези средства възлиза на 57 милиона лева. Искрено се надяваме Министерство на финансите също да вземе адекватна позиция. В момента те провеждат по общините едно обследване на тези средства какво ще бъде наистина необходимо. Искрено се надявам този проблем да бъде решен, защото колегите са в готовност от 1 октомври да преустановят издаването на тези карти, съответно извозването на децата, което ще бъде много сериозен проблем за всички", обясни Милтенова.
От Камарата на автомобилните превозвачи искат правителството да проведе незабавна среща с румънските власти заради опашките на гранично-контролно-пропускателните пунктове "Дунав мост" и "Дунав мост-2" - съобщи Димитър Димитров.
"В момента между вътрешнообщностна граница, каквато е тази между България и Румъния, се чака от порядъка на 30-35 часа. Дори в периодите, когато лекият трафик е по-понижен, примерно през нощта или късно вечер, тогава се почват едни детайлни проверки, една гавра с тези водачи, които са на пътя. Разглобяват се камионите, почнаха детайлни проверки с газанализатори за мигранти и много бързо държавата трябва да проведе съвместна среща на високо ниво с румънската държава", каза Димитров.
Йоана Лалова от Европейския транспортен клъстер призова транспортът да бъде припознат бранш с национално значение:
"Можем да не търсим гаранции, можем да не търсим ангажимент, но ще потърсим правото на това да затворим държавата, защото чашата е преляла", посочи тя.
Още за проблемите в транспортният бранш можете да чуете в звуковия файл.

Русия е атакувала "отново" електрически подстанции, захранващи Хмелницката и Ривненската атомна електроцентрала в западна Украйна. Това е станало по време на вчерашната масирана въздушна атака, съобщи късно снощи украинският външен министър Андрий Сибига. По думите му, нападенията, които "застрашават ядрената безопасност в Европа", "не са случайни,..
Следващата седмица ще е решаваща за съдбата на рафинерията в Панчево - единствената в Сърбия, заяви президентът на страната Александър Вучич. Доставките на суров петрол за рафинерията бяха прекъснати миналия месец заради санкциите на САЩ срещу руската компания "Газпром Нефт", която притежава почти 45 процента, а заедно с "Газпром" - 56% от сръбския..
Русия не възнамерява да нарушава задълженията си, свързани със забраната на ядрените изпитания, увери говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. Той отрече президентът да е давал указания за подготовка на такива изпитания и уточни, че Владимир Путин е искал да се провери тяхната целесъобразност в настоящия момент. "Това трябва да бъде много сериозно,..
Белият дом отрече твърденията на Будапеща, че изключението от санкциите срещу руските енергийни доставки за Унгария - включително срещу доставките по тръбопровода "Турски поток" през България - е неограничено във времето. Доналд Тръмп е изключил Унгария от американските санкции срещу руския петрол Задочният спор започна малко след посещението на..
Благотворителното бягане "Дулово тича за сираците" събра близо 7000 лева в подкрепа на деца без родители от общината. Над сто участници от всички възрасти се включиха в 5-километровия маратон, който премина по улиците на града. Целта не беше спортен резултат, а подкрепа, внимание и топлина за над 30 деца в нужда. Кметът на общината Невхис..
Общината в Дупница води съдебни дела с видинчанин, получил неоснователно 100 000 лева, преведени му по погрешка, както и за лихвите за просрочването и разноските по процеса - общо към 118 000 лв. Делото вероятно ще стигне и до Върховния касационен съд. Случаят е от юни 2024 г., когато по погрешка на банковата сметка на видинчанина М. Г. по..
Поетапно ще се ограничава движението в двете тръби на тунел "Дупница" на главния път Е-79 за периода 10 до 13 ноември, съобщи Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). Промените са необходими заради измиване и боядисване на стените в съоръжението. Това ще натовари трафика през Дупница през предстоящата седмица, отбелязват експерти. От 8:00 ч. на 10..
" Истинското противопоставяне ще се появи на парламентарни избори. Колкото повече агонизира държавата, а тя в момента агонизира, толкова по-голяма вълна..
С въвеждането на еврото България ще стане по-привлекателна за инвеститорите , заяви пред БНР Кристалина Георгиева - управляващ директор на Международния..