Миграцията и войната в Украйна се превърнаха в основните теми за избирателите.
"Алтернатива за Германия" е малко вероятно да управлява в Тюрингия заради отказа на всички останали партии да влязат в коалиция с крайната десница. В първия си коментар председателят ѝ Тино Крупала призова формациите в бъдещия местен парламент в Ерфурт:
"Резултатът ясно показва, че хората искат промяна в политиката. Пределно ясно е, че политика без „Алтернатива за Германия“ повече не може да се води".
Втора политическа сила в Тюрингия са Християндемократите с 25 на сто от гласовете. Към тях ръка протегна изненадата на регионалните избори – левият прокремълски "Съюз Сара Вагенкнехт", който само 9 месеца след създаването си събра 15% подкрепа:
"Надявам се, че Християндемократическият съюз осъзнава отговорността и че ще намери сили да се коалира с нас", заяви Сара Вагенкнехт, която обаче поставя неприемливи условия за спиране на военната помощ за Украйна и призовава Киев да отстъпи територии в името на мира.
Избори се проведоха и в съседната провинция Саксония, където победителят все още не е ясен – с по-малко от половин процент разлика води Християндемократическият съюз пред „Алтернатива за Германия“.
Трите партии от коалиционното правителство на канцлера Олаф Шолц претърпяха тежко поражение. С минимален резултат над петпроцентната бариера социалдемократите за сега успяват да влязат в ландтага в Ерфурт и в Дрезден, Зелените – вероятно само в Саксония, а либералите остават извън местните парламенти.
Избирателната активност отбеляза рекордно високо ниво от над 74%.
Подробен репортаж от регионалния вот в Германия чуйте в звуковия файл.
До месец ще бъдат обявени конкурсни процедури за директори за Софийската опера и балет, Държавната операта в Стара Загора, Драматичния театър „Стоян Бъчваров“ във Варна и Музикално-драматичния театър "Константин Кисимов" във Велико Търново. Това каза министърът на културата Мариан Бачев по време на последното заседание на Комисията по културата и..
От Национална федерация "Земеделие и горско стопанство" към КТ "Подкрепа" предупредиха, че има криза в горския сектор и расте напрежението сред горските служители. Основното искане е държавата да предприеме спешни мерки за увеличение на работните заплати и за финансово стабилизиране на държавните горски и ловни стопанства. Служителите изразяват..
Билбордове, които предупреждават за опасните зависимости от хазарт, алкохол, цигари и наркотици ще бъдат поставени по улици и пътища в община Смолян. Това реши на днешното си заседание Общинският съвет, след като одобри предложението на съветника от "Нашият Смолян" Стефан Сабрутев. Неговото предложение предвижда на информационните табели да се..
Израелските власти оповестиха, че военните сили на страната са нанесли удари по обекти в Ливан, използвани от "Хизбула" за производство и съхранение на ракети. Държавната информационна агенция на Ливан потвърди за въздушни нападения в долината Бекаа и в южната част на страната. Израелският министър на отбраната Израел Кац обвини "Хизбула" в опит да..
Последното пленарно заседание за този политически сезон завърши със скандал. Гласуването на второ четене на промените в Закона за държавната собственост ще бъде оспорено от опозицията заради спорен кворум. Как се стигна до тази ситуация Малко след 17:00 часа, след ожесточен многочасов дебат по промените в Закона за държавната собственост и много..
От днес, работодателите могат да подават своите документи в бюрата по труда за включване в насърчителни мерки за заетост и обучение по Националният план за насърчаване на заетостта за тази година. Финансирането на заложените дейности ще бъде в рамките на утвърдените от държавния бюджет за активна политика на пазара на труда - 88 милиона лева ...
"Единствено страните-членки на ЕС имат право да вземат заеми по програмата "Действие за сигурност за Европа", по-известна като SAFE" - това каза говорителят на Комисията Тома Рение в отговор на въпрос дали Украйна може да се възползва от нея. Рение поясни, че Украйна не може да взема заеми по SAFE, но е изцяло асоциирана към нея. Той припомни,..
Какво представляваше цензурата по време на социализма и какви размери имаше тя? Следващият разказ е спомен за хлора в Русе, за Радиото, за..
" Частична справедливост , макар че е само за 10 месеца. За реабилитиране ще работя отсега нататък – да си върна позициите като гражданин, който не..
Парламентът въвежда засилен контрол върху цените за 12 месеца - от 8 август 2025 г. до 8 август 2026 г . Промените в Закона за въвеждане на..