9-те средиземноморски страни от Европейския съюз ще насърчават общ европейски подход за решаване на проблема с недостига на вода. Целта е да се гарантира устойчиво бъдеще за жителите на региона. Това ще бъде подчертано в съвместна декларация на министрите на земеделието на деветте, с която завършва тридневната среща на групата на деветте държави, обединени като MED9. Домакин е Кипър.
Критичният въпрос за сушата и нейното въздействие върху селскостопанския сектор е в центъра на провеждащата се днес основна сесия от срещата на върха на земеделските министри от средиземноморските държави-членки на ЕС.
Съвместното изявление, което министрите ще одобрят, ще изпрати "силно послание за колективния ангажимент на страните", заяви домакинът, кипърският агроминистър Мария Панайоту, която ще председателства сесията заедно с еврокомисаря по земеделие Януш Войчеховски.
Общите им цели са ефективно справяне с последиците от продължителното засушаване, интегрирано управление на водите в региона и постигане на устойчивост за жителите на средиземноморските страни в условията на недостиг на вода.
9-те държави искат и да бъдат опростени процедурите за достъп на нуждаещите се фермери до европейски фондове и финансови ресурси за тяхното подпомагане в кризата.
Кипър възнамерява да подаде искане за финансова подкрепа чрез земеделския резерв на ЕС поради влошаващата се ситуация в страната и драстичния спад на водните резерви до под 32% от обема на язовирите, съобщи министър Мария Панайоту.
С четири гласа "против" и един "за" - този на Галина Георгиева, членовете на Съвета за електронни медии отхвърлиха отчета за дейността на генералния директор на Българската национална телевизия Емил Кошлуков за периода януари-юни 2025 година. Очаквайте подробности!
Обявеното на 3 октомври бедствено положение в община Трън ще бъде удължено, каза кметът Цветислава Цветкова. Ситуацията в общината след падналия миналата седмица мокър сняг все още не е овладяна напълно. В десет населени места продължава да няма електричество, в други - захранването е възстановено частично. Екипите продължават да..
Фискалният съвет предупреди за неизпълнение на част от фискалните правила през миналата година и препоръча по-рестриктивна политика. Забавяне на ръста на приходите и сериозен ръст при социалните плащания и заплатите в публичния сектор, отчитат от Фискалния съвет. Според експертите това води до проциклична и проинфлационна политика, а..
Омбудсманът Велислава Делчева се обърна към кмета на Столичната община Васил Терзиев и директора на Столичния инспекторат Николай Неделков по повод постъпили жалби от граждани, сигнализиращи за натрупани отпадъци в резултат на затруднения при сметосъбирането в районите "Люлин" и "Красно село". В жалбите се посочва, че след въвеждането на..
Поръчката за боклука в "Люлин" и "Красно село" престоя 3 месеца в Агенцията за обществени поръчки (АОП), а не 14 дни, какъвто е срокът по закон, и дори се наложи ние да заведем дело в Административния съд на София-град, за да ни я върнат и да можем да я обявим. Ако я бяхме вкарали 5 месеца по-рано, сигурно пак щеше да престои в АОП толкова,..
Шест големи браншови организации в земеделието, между които животновъди и млекопреработватели, обявяват готовност за протест утре, в деня на посещението на еврокомисаря по земеделие Кристоф Хансен в България. Протестната проява е под надслов "В защита и подкрепа на българското производство" и е насочена срещу политики и механизми, които, според..
Река Янтра достигна критичните си нива във Велико Търново, но постепенно започва да спада. Откъснат е достъпът до историческата църква "Св. 40 мъченици". Безсънна нощ изкараха кметовете, службите и хората във Велико Търново. В квартал "Асенов" Янтра се разля. Няма риск за църквата "Св. 40 мъченици", въпреки че водата е навлязла вече в двора. В..
"Не съм съгласна с определението, че "Хамас" е радикална групировка" . Това отбеляза пред БНР д-р Милена Ангелова , която се завърна от Газа:..
"Мафията изнудва София! Не трябва да се даваме". Това заяви пред БНР Елисавета Белобрадова, депутат от ПП-ДБ, за кризата с боклука в "Люлин" и..
Казусът "Сарафов" може да се реши с намеса на законодателя - или разпоредбата да се направи с обратно действие, или да започне процедурата по избор на..