Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Необходимо е подобряване на водопреносната и водосъхранителната структура"

Проф. Емил Гачев: Вече съществува трайна тенденденция към поява на водни дефицити

"Имаме голям проблем със състоянието на горите, а сушата се дължи и на това"

| Интервю
язовир „Жребчево“
Снимка: Стоян Радев

В отделни периоди, особено през лятото, вече съществува трайна тенденденция към поява на водни дефицити. За това предупреди проф. Емил Гачев, секция "Води" в Института за изследване на климата, атмосферата и водите при БАН.

"В последните няколко десетиления се наблюдава промяна на валежите у нас - не толкова на общите количества, колкото събиране на изваляванията в по-кратки, но по-интензивни събития. Тенденцията отразява условията, които има в една по-затоплена атмосфера. Това ще се задълбочава".

Не сме подготвени за такива интервали на суша, отбеляза проф. Гачев в предаването "Преди всички". 

"Нашата система, включително язовирите, може да издържи месец-месец и половина засушаване без сериозни ограничения. Но когато е над два месеца, става сериозно изпитание за голяма част от страната. В ниско разположените райони си отива и почвената влага. 

В речната мрежа основното количество на водата идва от подпочвените води. А почвеният комплекс е една голяма гъба, която валежите попълват. Когато водата се изсипе наведнъж, почвеният комплекс се препълва. По-голяма част от тази вода се оттича повърхностно. Тя причинява ерозия, унищожава земеделски земи и т.н. 

При една умерена суша най-застрашени са източната и югоизточната част на страната. При драстична, каквато видяхме това лято, над две трети изпитват недостиг".

Необходимо е подобряване на водопреносната и водосъхранителната  структура, заяви експертът. 

"Да се намалят загубите на вода. Трябва да има и ясно разпределение на задължения и отговорности". 

Проф. Гачев смята, че е необходимо да се насърчи развитието на алтернативните технологии.

"Например събирането на дъждовна вода, инвестиране в алтернативни водоизточници, които не зависят от националната система". 

Имаме голям проблем със състоянието на горите, а сушата се дължи  и на това, отбеляза той.

"Гората предпазва както от наводнения, така и от суша. Ние ще апелираме за изготвяне на нова стратегия за възстановяне и съхраняване на гората". 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Пловдив започна пускането на парното

В Пловдив днес започна пускането на парното. От местната топлофикация обявиха, че подаването на топлинна енергия към абонатите става поетапно, като с приоритет са детските и здравните заведения, училищата и обществените сгради.  От дружеството уточняват, че ако през следващите дни температурите се повишат, абонатни станции ще се изключат автоматично.

публикувано на 21.10.24 в 15:35
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Вероятно вървим към арбитраж с "Боташ"

От отговора на министър Владимир Малинов става ясно, че договорът с "Боташ" е против националния интерес на България и вероятно вървим към арбитраж . Това каза пред БНР независимият депутат в 50-ия парламент Калоян Методиев и уточни, че дружеството  "Булгаргаз" е спряло плащанията през юли , защото "очевидно вече не е в състояние да плаща тези 1..

публикувано на 21.10.24 в 15:28

При 99% преброени бюлетини в Молдова: 50,31% "за" ЕС

При над 99 процента преброени бюлетини резултатите на референдума за членство в ЕС в Молдова показват, че 50,31% са гласували "за" присъединяване към общността, докато 49,69 на сто са против.  Първи резултати: 50% от молдовците гласували "за" на референдума за членство на страната в ЕС На проведените паралелно президентски избори досегашният..

публикувано на 21.10.24 в 15:15

Цветелина Соколова: Защо кешови потоци влизат в имотния пазар, пране на пари?

Наблюдаваме в Eвростат, че в продължение на три месеца България се изкачи в първите позиции по ръст на цените на жилища. Това е изненадващо, и то на фона на затягащата се политика на  ЕЦБ, но тя не се пренесе в България. Това сподели финансовият журналист Цветелина Соколова в интервю пред БНР.  Тя коментира мълчанието на политиците за..

публикувано на 21.10.24 в 15:13
Мариян Карагьозов

Мариян Карагьозов: Без лидер движението на Гюлен ще бъде окончателно маргинализирано

Без лидер движението на Фетхуллах Гюлен ще бъде окончателно маргинализирано . Това каза в предаването "12+3" международният анализатор Мариян Карагьозов, бивш кореспондент на БНР в Турция. "След 1980 г., след военния преврат в Турция, е обявена т.нар. идеология на турски-ислямския синтез, която се стреми да преодолее различията между левица и..

публикувано на 21.10.24 в 14:41

Пчелари и земеделци са против изграждане на ветроенергийни паркове в община Добрич

Само дни преди парламентарните избори тази неделя жителите на община Добричка все още нямат отговор на въпроса ще има или не местен референдум на 27 октомври във връзка с инвестиционните намерения за изграждане на ветроенергийни паркове на нейна територия.  В края на миналата работна седмица Общинската избирателна комисия все още не беше..

публикувано на 21.10.24 в 14:30
Сградата на полицията в Перник

Дъщерята на намерената край Перник възрастна жена с деменция благодари на полицията

В писмо до министъра на вътрешните работи Атанас Илков е изказана благодарност към служителите на ОДМВР – Перник във връзка с издирването на 82-годишна жена с деменция. Тя се е изгубила на 27 септември в пернишкото село Люлин. В акцията по издирването ѝ са се включили екипи от Първо и Второ районни управления, ОДМВР и Аварийно спасителното..

публикувано на 21.10.24 в 14:13